Design
DESIGN

Laptop z bambusa

  • Komentarze

"Laptop" z bambusowych desek

"Laptop" z bambusowych desek jako biurowy gadżet

Fot: Andrea Mazo Viadero
  • "Laptop" z bambusowych desek
  • Pudełko na obiad. Bambusowe ścianki, wewnątrz miseczki z ceramiki
  • Lunchbox w wersji eko. Bryła i układ pojemników

Worknic zbudowany jest z silikonu, ceramiki i drewna bambusa

Lap top – na kolanach... W miejskiej gwarze jeszcze niedawno laptopami nazywano często białe pudełka ze spienionego tworzywa. W styropianowe skrzyneczki pakowano co solidniejsze porcje chińskich dań na wynos i wszelkich kebabów. Opakowania tego rodzaju dobrze izolują, więc gorący posiłek w drodze nie stygnie, a przy jedzeniu opakowanie nie parzy. Oczywiście, są i wady. Białe pudełka trudno uznać za przyjazne dla środowiska.

Andrea Mazo Viadero zaproponowała alternatywne rozwiązanie. Jego Worknic to słusznych rozmiarów pudełko na posiłek, a właściwie na kilka posiłków, dość, by przeżyć nawet długi dzień w pracy. Skrzynka ma rozmiary i kształt laptopa 297 x 210 x 50 mm. Biorąc pod uwagę grubość, raczej takiego sprzed lat. Wewnątrz mieści się kilka ceramicznych misek z pokrywkami wykonanymi z elastycznego silikonu. Sprytnie pomyślany układ wgłębień i zaślepek umożliwia dostosowanie wnętrza do własnych potrzeb. W wycięciach można umieścić sześć okrągłych miseczek, dwie duże i dwie małe, albo wybrać inną wersję.

Całość może się okazać całkiem niezłym pomysłem w przypadku pracownika biurowego. Ze względu na formę, pudełko wygodnie mieści się w torbie na komputer, chronione przed wstrząsami miękką wyściółką. Wygląda estetycznie, wydaje się trwałe i zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pomysłodawczyni nie podaje wagi całego zestawu, a to właśnie może być pięta achillesowa projektu. Drewno i ceramika ważą znacznie więcej niż nietrwałe pojemniki z tworzyw sztucznych. Cóż, alternatywą pozostaje zwykły, niezbyt piękny, ale za to praktyczny słoik.

Więcej o słoikowej modzie >>

Projekt został nagrodzony w konkursie A'Design Competition 2014/2015.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Andrea Mazo Viadero, Andrea Mazo Viadero, materiały prasowe A' Design Competition
Data publikacji: 18.01.2016 15:34
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.