archirama.pl

Leniuchowanie na dywanie – czyli bracia Bouroullec w Victoria & Albert Museum

Ronan & Erwan Bouroullec, najsłynniejszy duet francuskich dizajnerów odmienił w niecodzienny sposób jedną z galerii w londyńskiej Victoria & Albert Museum. Podłogę w szacownym wnętrzu Raphael Cartoons Gallery przemienili w tekstylną łąkę. Na ich megadywanie można siedzieć, leżeć i równocześnie kontemplować wystawione tam obrazy najsłynniejszego malarza włoskiego renesansu – Rafaela Santi

dywan projektu braci Bouroullec

Instalacja Textile Field – czyli olbrzymi dywan projektu braci Bouroullec w Victoria & Albert Museum w Londynie

Fot: Studio Bouroullec & V&A Images, Victoria and Albert Museum

Bracia Bouroullec to najsłynniejszy duet dizajnerów we Francji i na świecie. Działają na styku wzornictwa, architektury i sztuki. Ich najnowsza instalacja jest najlepszym przykładem wszechstronności projektantów.

Victoria & Albert Museum w Londynie zaprosiło ich do wykonania przestrzennej interwencji w muzeum z okazji trwającego właśnie w stolicy Wielkiej Brytanii London Design Festival. Duet dizajnerów mógł sobie wybrać jakąkolwiek salę. Francuzi, miłośnicy włoskiego renesansu nie musieli długo się zastanawiać. Postanowili dokonać metamorfozy Raphael Cartoons Gallery, prezentującej bezcenną kolekcję malarstwa Rafaela Santi.

Bouroullecowie podkreślali, że chcieli wprowadzić do sztywnego wnętrza muzeum, w którym niczego nie można dotykać, odrobinę luzu i zabawy.

kolorowy dywan-łąka

- Chcieliśmy stworzyć rodzaj zachęty do zmysłowego leniuchowania. Naszą intencją było zaproponowanie innego, beztroskiego sposobu spędzania czasu we wnętrzu galerii, które uwolniłoby zwiedzających od sztywnej konwencji doświadczania sztuki – tłumaczą ideę projektu bracia Bouroullec.

Tak narodził się pomysł na… dywanową łąkę. Instalacja Textile Field to po prostu megadywan o szerokości 8 metrów i długi na przeszło 30 metrów. Tak powstała miękka leżanka o powierzchni 240 metrów kwadratowych. Składa się z kolorowych pasów, które przypominają pola uprawne widziane z lotu ptaka.

Patchworkowy dywan ma zawinięte dłuższe boki, aby wygodniej było na nim leżeć i zagłębiać się w niuanse monumentalnych płócien Rafaela. Bracia Bouroullec nadali też swojej instalacji gradację kolorów – od ciepłych zieleni, poprzez kolaż szarości, aż po zimne błękity.

Na dywanie można leniuchować do 25 września. Do tego dnia instalacja Textile Field będzie prezentowana w Victoria & Albert Museum.

Ronan i Erwan Bouroullec

Bracia Bouroullec to jeden z najbardziej znanych duetów dizajnerów na świecie. Zajmują się tworzeniem mebli, ceramiki użytkowej i projektami tkanin oraz biżuterii. Ronan Bouroullec urodził się w 1971 roku w Quimper w Bretanii we Francji. Jego brat Erwan Bouroullec urodził się tamże w 1976 roku. Ronan ukończył w 1997 École Nationale Superienne des Arts Décoratifs w Paryżu. W roku 1998 wygrał nagrodę VIA za projekt kuchni. Erwan z kolei jest absolwentem École des Beaux-Arts w Cergy-Pontoise.

Ronan Bouroullec wkrótce po ukończeniu studiów rozpoczął niezależną pracę projektanta, zaś jego młodszy brat, jeszcze jako student, był jego współpracownikiem. Od 1999 roku bracia Bouroullec pracują razem we własnej firmie.

Zakres ich projektów rozciąga się od małych utylitarnych przedmiotów aż po obiekty architektoniczne. Ważnym elementem ich pracy jest też pomysłowe kształtowanie wewnętrznej przestrzeni. Jeden z ich najbardziej niekonwencjonalnych projektów – Algues z 2004 roku (Algi) – jest właśnie przedmiotem służącym do formowania przestrzeni. To wykonana z plastiku kurtyna-zasłona, przypominająca rozwieszone algi, które można zestawiać w olbrzymie struktury o różnorakim przeznaczeniu, dekoracyjnym lub jako ażurowa ściana.

Bracia Bouroullec początkowo współpracowali z włoską firmą Cappellini. Później ich projekty były realizowane przez francuską firmę Ligne Roset i szwajcarską Vitrę. Prace tych młodych projektantów prezentowane były już w Design Museum w Londynie, Museum of Contemporary Art w Los Angeles oraz w Museum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie.

Ważniejsze nagrody braci Bouroullec: zaprojektowany dla firmy Ligne Roset fotel i sofa Facett została uhonorowana nagrodą Red Dot 2005, Editors awards 2005 i VIA 2005. W 2002 na targach Salon du Meble w Paryżu zdobyli miano projektanta roku 2002. W 2011 roku bracia Bouroullec otrzymali nagrodę Red Dot za projekt sofy Ploum.

Autor: TM
Zdjęcia: Studio Bouroullec & V&A Images, Victoria and Albert Museum
Data publikacji: 16.09.2011 11:09

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.