W kolorze banana
Żółty to kolor optymizmu, satysfakcji i pewności siebie. W starożytności był ubóstwiany przez Egipcjan i Majów jako uosobienie życia i witalności. Dzisiaj uważa się, że poprawia humor, dodaje energii, usuwa zmęczenie i wpływa na koncentrację, ale też niepokoi, wzmacnia kłótliwość i złość.
Nadmiar żółtego może być męczący, ale żółte akcenty błyskawicznie przyciągają uwagę – wiedzą o tym twórcy reklam i projektanci (także graficy Archiramy). Żółty to dizajnerski dodatek, który wprowadza powiew świeżości do wnętrza.
Żółty we wnętrzach
Kolory wpływają na nasz odbiór rzeczywistości i samopoczucie. Są pierwszym, co zwraca uwagę w dizajnie wnętrza, dlatego możemy je wykorzystać w kreatywnej zabawie podkreślając charakter wnętrza lub wywołując porządany efekt.
Od lat na żółto chętnie malujemy przede wszystkim mało nasłonecznione kuchnie i jadalnie – tam jednak architekci radzą unikać ostrych limonowych odcieni i zastąpić je odcieniami cieplejszymi, z domieszką czerwieni, wpadającymi nawet w oranż (czemu nie?). Limonka sprawdzi się jako ostry akcent w nowoczesnej łazience albo jako tapeta w wąskim korytarzu.
Dla tych, którzy jednak boją się/nie lubią dużych żółtych płaszczyzn dizajnerzy mają jednak gotowe rozwiązanie – dodatki w słonecznych kolorach. Dizajnerzy wprowadzją na salony wyraziste dodatki, które całkowicie zmieniają charakter nawet klasycznego wnętrza.
Żółty dizajn
Żółte pojemniki na przyprawy czy zastawa stołowa w odcieniu banana pobudzą niejeden apetyt, a żółte dodatki odświeżą dizajn wnętrza, wprowadzą powiew świeżości i lata… nawet na przekór polskiej pogodzie.
Takie gadżety najlepiej zaprezentują się na tle bieli, brązu, zieleni lub czerni. Żółty w połączeniu z bielą, brązem i stalą na tle geometrycznych kształtów jest typowym nawiązaniem do stylistyki vintage lat 60., ale sprawdzi się właściwie w każdym w wnętrzu – tradycyjnym, nowoczesnym, a nawet minimalistycznym.

-
TIC TAC jest praktycznym i efektownym połączeniem półki i fotela zarazem. Designerski mebel zaprojektowała włoska firma CAMPEGGISRL. Po prostu siadasz na półce jak na fotelu, wyciągasz książkę i już. więcej
-
Cerata, plastikowe kwiatki, lepiące się stoły – tak wciąż wiele osób postrzega bary mleczne. Niesłusznie, bo większość jadłodajni na studencką kieszeń przekształciła się już w bardzo przyzwoite lokale. Nie ma tu co prawda sushi, ale pojawia się dobry design, jak ostatni projekt pracowni Sojka&Wojciechowski, która zaprojektowała wnętrze nowego baru „Prasowego” w Warszawie. więcej
-
Lęk przed dentystą to nie tylko obawa przed bólem. Jak dowodzą organizatorzy konkursu Top Design Gabinety Stomatologiczne, na samopoczucie dentofobów ma wpływ architektura wnętrza i aranżacja przestrzeni. Odpowiedni wystrój gabinetu dentystycznego może ukoić nerwy najbardziej bojaźliwego pacjenta. więcej
-
Reaktywacją legendarnego projektu Romana Modzelewskiego - modelu RM58, zajęła się firma Vzór. Wykonany z polietylenu fotel RM58 to przykład najlepszego polskiego wzornictwa. więcej

- DESIGN: To półka czy fotel? Ten designerski mebel łączy jedno i drugie
- LIFESTYLE: Bar mleczny XXI wieku. Nowa jakość barów mlecznych
- WNĘTRZA: ARCHITEKTURA WNĘTRZ Top Design Gabinety Stomatologiczne. Boisz się dentysty? To przez niewygodną kanapę
- DESIGN: IKONA POLSKIEGO DESIGNU. Jak powstaje kultowy model RM58
- DESIGN: Wędkowanie, czyli spotkanie z designem i meble inspirowane sieciami wędkarskimi