Design
DESIGN

Koloroterapia: żółty polski dizajn nie tylko na lato

 • Komentarze

Koloroterapia: dizajn made in Poland nie tylko na lato
Lampa Convallaria, leżąca, żółta. Ekologiczna lampa została wykonana z filcu poliestrowego i plexi. Wymiary abażura: 24 x 24 x 27 cm. Przeznaczona do nowoczesnych wnętrz. Zestaw zawiera: abażur z filcu, oprawkę z kablem i przełącznikiem w kolorze białym. Projekt: Asia Pytlewska i Grzegorz Sowiński. Cena: 299 zł. Dostępna w: studioindygo.pl
Fot: studioindygo.pl
 • Koloroterapia: dizajn made in Poland nie tylko na lato
 • Koloroterapia: dizajn made in Poland nie tylko na lato
 • Koloroterapia: dizajn made in Poland nie tylko na lato
 • Koloroterapia: dizajn made in Poland nie tylko na lato
 • Koloroterapia: dizajn made in Poland nie tylko na lato
 • Koloroterapia: dizajn made in Poland nie tylko na lato
 • Koloroterapia: dizajn made in Poland nie tylko na lato

Kolory bursztynu, banana i melona to słońce, piasek i… kaczeńce na łące. Polski dizajn w kolorze żółtym – na złość polskiej pogodzie - to trend! Zaglądamy do polskich sklepów i showroomów z dizajnem w poszukiwaniu słonecznych gadżetów. Polecamy też ten sport wszystkim głodnym żółtego dizajnu… w deszczowe, polskie lato

W kolorze banana

Żółty to kolor optymizmu, satysfakcji i pewności siebie. W starożytności był ubóstwiany przez Egipcjan i Majów jako uosobienie życia i witalności. Dzisiaj uważa się, że poprawia humor, dodaje energii, usuwa zmęczenie i wpływa na koncentrację, ale też niepokoi, wzmacnia kłótliwość i złość.

Nadmiar żółtego może być męczący, ale żółte akcenty błyskawicznie przyciągają uwagę – wiedzą o tym twórcy reklam i projektanci (także graficy Archiramy). Żółty to dizajnerski dodatek, który wprowadza powiew świeżości do wnętrza.

Żółty we wnętrzach

Kolory wpływają na nasz odbiór rzeczywistości i samopoczucie. Są pierwszym, co zwraca uwagę w dizajnie wnętrza, dlatego możemy je wykorzystać w kreatywnej zabawie podkreślając charakter wnętrza lub wywołując porządany efekt.

Od lat na żółto chętnie malujemy przede wszystkim mało nasłonecznione kuchnie i jadalnie – tam jednak architekci radzą unikać ostrych limonowych odcieni i zastąpić je odcieniami cieplejszymi, z domieszką czerwieni, wpadającymi nawet w oranż (czemu nie?). Limonka sprawdzi się jako ostry akcent w nowoczesnej łazience albo jako tapeta w wąskim korytarzu.

Dla tych, którzy jednak boją się/nie lubią dużych żółtych płaszczyzn dizajnerzy mają jednak gotowe rozwiązanie – dodatki w słonecznych kolorach. Dizajnerzy wprowadzją na salony wyraziste dodatki, które całkowicie zmieniają charakter nawet klasycznego wnętrza.

Żółty dizajn

Żółte pojemniki na przyprawy czy zastawa stołowa w odcieniu banana pobudzą niejeden apetyt, a żółte dodatki odświeżą dizajn wnętrza, wprowadzą powiew świeżości i lata… nawet na przekór polskiej pogodzie.

Takie gadżety najlepiej zaprezentują się na tle bieli, brązu, zieleni lub czerni. Żółty w połączeniu z bielą, brązem i stalą na tle geometrycznych kształtów jest typowym nawiązaniem do stylistyki vintage lat 60., ale sprawdzi się właściwie w każdym w wnętrzu – tradycyjnym, nowoczesnym, a nawet minimalistycznym.

przeczytaj rowniez
Autor: Redakcja
Zdjęcia: studioindygo.pl, Kafti Design, Pink Pug Design, Gang Design, Boogie Design, glamstore.com.pl
Data publikacji: 12.08.2011 16:55
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.