Design
DESIGN
Łódź Design Festival

Łódź Design Festival 2012 - Musisz to mieć

 • Komentarze

Nowa linia zabawek

Projekt Krzysztofa i Faridy Dubiel

Fot: Krzysztof i Farida Dubiel
 • Łóżko
 • Łóżko
 • Slumber pouf
 • Slumber pouf
 • Piekarnik Zen
 • Armatura Futura Black
 • Rower
 • Rower
 • kostka Stream line
 • Lampa
 • Lampa od Kafti
 • Drewniane klocki
 • Nowa linia zabawek
 • Kubek Barowy
 • Stolik L3
 • Wanna Liva
 • Dom dla lalek
 • Meble Noti
 • Koszulka
 • Stolik Łoś
 • Meble do pokoju dziecięcego
 • Zabawki z kartonu
 • Ilustracje
 • Carbo

Jedną z najważniejszych wystaw na tegorocznej Łódź Design Festiwal jest projekt Must hale – wyróżnione przez ekspertów przykłady dobrego wzornictwa z 2012 roku. Zobaczcie, co podobało się jury.

Must have to projekt, na który składa się plebiscyt i wystawa. W ramach plebiscytu, Rada Ekspertów, składająca się z przedstawicieli mediów i ważnych ośrodków wzornictwa, doskonała subiektywnego wskazania najciekawszych i zasługujących na uwagę przedmiotów, odzwierciedlających aktualne trendy w projektowaniu.

- Wyróżnione produkty prezentujemy w ramach wystawy must have podczas Łódź Design Festival 2012. Spośród ponad 300 nominowanych oraz zgłoszonych produktów Rada Ekspertów wyróżniła 66, z których 40 można obejrzeć na żywo na jednej z festiwalowych wystaw – piszą organizatorzy.

Lampa Ordinary

Projekt: Monika Brauntsch, Sonia Słaboń

Producent: Kafti Design

 Ordinary to sprawdzony, archetypiczny kształt lampy. Oszczędna forma nawiązująca do porządku i harmonii w naturze, to chęć uchwycenia panującej w przyrodzie perfekcji i przeniesienia jej do rzeczywistości, która otacza nas na co dzień. Minimalistyczne podejście i chęć zneutralizowania wpływu na środowisko przejawia się w zrównoważonym sposobie produkcji, przemyślanym opakowaniu i wykorzystywaniu materiałów przetwarzalnych.

Sofa Teddy Bear

Projekt: Mikołaj Wierszyłłowski

Producent: NOTI

 Cały pomysł kolekcji inspirowany jest dzieciństwem oraz złotym okresem polskiego wzornictwa minionego wieku. Chcąc odpowiedzieć na potrzeby i specyficzne wymagania użytkownika, włącza się go w proces powstawania mebli. Ten, w zależności od swoich upodobań, bawi się bryłami – składa, zestawia, dopasowuje, budując fotele, sofy - większe, mniejsze, niższe, wyższe. To zabawa jak klockami. Miękkie, obłe, organiczne formy i bryły pozwalają na zgodne sąsiedztwo pozornie nie przystających do siebie elementów.

Meble Young Users

Projekt: Marta Krupińska

Producent: meble VOX

Kolekcja Young Users by Vox - powstała w procesie co-creation, czyli współtworzenia z użytkownikami. Projekt daje możliwości indywidualizowania, autokreacji przez nieograniczone możliwości tworzenia własnych zestawów mebli z elementów – brył, a system metalowych nakładek (np. tarcza do gry w darta, tablica do pisania, nauki alfabetu) i akcesoriów na fronty mebli (np. wieszaki, magnesy) to miejsce na prezentację własnego stylu i zainteresowań.

Łóżka F&R

Projekt: Agata i Arek Seredyn

Producent: Rafa Kids

Łóżko to nie tylko miejsce do spania, to także twórcze terytorium, które powinno dostosowywać się do zmieniających się potrzeb dziecka. Łóżeczka F & R bazują na segmentowej, mobilnej konstrukcji, pozwalającej na wykorzystaniu jej zarówno do spania, jak i do zabawy. Łóżko F uwalnia przestrzeń przy ziemi, pozwalając dowolnie ją zagospodarować. Łóżeczko R mieści się pod nim w rożnych pozycjach. Meble inspirują dzieci do kreatywnego korzystania z przestrzeni.

Pufy Slumber

Projekt: Aleksandra Gaca

Producent: Casalis

Gdy na nich usiądziesz – otulą cię, gdy wstaniesz – powrócą do pierwotnego kształtu. Pufy Slumber przyciągają wzrok jasnymi i ciemnymi akcentami. Wyglądają jakby ktoś zrobił je na drutach, ich obicie powstało jednak na maszynie tkackiej. Trójwymiarowe tkaniny to specjalność projektantki Aleksandry Gacy. Na pokrycie pufy wybrała miękką mieszankę jagnięcego moheru i wełny z merynosów. Pufy są dostępne w 12 kolorach, od odcieni naturalnych po te modne i wyraziste.

Stół L3

Projekt: Marek Krajewski

Producent: ONDESIGN

Stół L3 do samodzielnego montażu, szybkiego składania i rozkładania oraz przechowywania w stanie rozłożonym, przeznaczony jest do użytkowania wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Blat z płyty HPL jest odporny na warunki atmosferyczne i łatwy w utrzymaniu czystości, a nogi wykonane z drewna jesionowego, zabezpieczone olejem naturalnym, gwarantują trwałość i długoletnie użytkowanie stołu.

Stół i krzesło Polonia

Projekt: Jadwiga Husarska Chmielarz i Paged Design Team

Producent: Paged Meble

Założeniem projektowym zestawu Polonia było myślenie o niewielkich przestrzeniach, dlatego też stół i krzesło, dzięki dokładnie przemyślanej konstrukcji, mogą się sztaplować aż do 8 sztuk. Charakterystyczne toczone nogi i kształt blatu sprawiają, że forma jest przyjazna, a zarazem wytrzymała.

Stolik Łoś

Projekt: Małgorzata Malinowska, Filip Ludka, Tomasz Kempa (Tabanda)

Producent:Tabanda

Ozdobne nogi stolika zbudowane są z powtarzającego się modułu ze sklejki brzozowej. Kompozycja 4 modułów to organiczna forma, przypominająca poroże łosia. W celu ekonomicznego wykorzystania materiału, elementy zostały połączone ze sobą jak puzzle, a szklany blat dodatkowo uwydatnia wdzięk konstrukcji.

Meble Ogrodowe Limeryk

Projekt: Tomasz Augustyniak

Producent: Delivié

Kolekcja Limeryk składa się ze stołu z corianowym blatem oraz trzech rodzajów metalowych krzeseł, z których każde ma swój indywidualny, wyrazisty charakter. Pierwsze jest najprostsze, nowoczesne i nienachalne, drugie - odważne, o zaskakującej formie siedziska, trzecie nawiązuje stylistyką do klimatu ogródków kawiarnianych z lat 60-tych. Ta kolekcja wskrzesza ducha szalonych lat sześćdziesiątych nie tylko we wzornictwie.

Nawierzchnia brukowa Stream Line

Projekt: Jerzy Dobrzański

Producent: Libet S.A

Stream Line to kostka brukowa inspirowana zjawiskami zachodzącymi w naturze, w tym przypadku linią meandrującej rzeki, ruchem strumienia wody. Celem artystycznym było stworzenie elementu nawierzchni brukowej, którego moduł dawałby szerokie możliwości układu i kompozycji, a jednocześnie, przez swoją organiczną formę, łączyłby beton z elementami natury - trawą, piaskiem, wodą. Zestawienie poszczególnych modułów w sposób jak najmniej widoczny nadaje całej kompozycji płynności i spójności.

Piekarnik Zen

Projekt:Code Architecture & Design Sp z o.o.

Producent: Amica Wronki S.A

Piekarnik Zen został stworzony z myślą o użytkownikach, którzy cenią sobie spokój i harmonię. Projekt odwołuje się do japońskiej tradycji minimalizmu i na tej podstawie kreuje zupełnie nowy trend we wzornictwie. Do produkcji użyto unikalnych materiałów – front wykonano z matowego szkła w kolorze białym lub czarnym zaś dodatki z naturalnego drewna. Urządzenie stanowi odpowiedź na oczekiwania i potrzeby użytkownika, a także spełnia wyobrażenia o domu jako bezpiecznej przystani, gdzie panuje pełna harmonia.

Wanna Liva

Projekt: MOWO Studio

 Producent: Marmorin Sp. z o.o.

Powstanie kolekcji Liva zostało zainspirowane poszukiwaniem nowej formy dla klasycznej wanny wolnostojącej na nóżkach. Dzięki zachowaniu ergonomicznego kąta w oparciu oraz zastosowaniu gładkiego, ciepłego w dotyku materiału, wanna gwarantuje optymalny komfort kąpieli. Precyzyjnie dobrane proporcje nóg i misy oraz detal wydobyty w płynnym przejściu pomiędzy tymi elementami, nadają jej łagodnego, harmonijnego wyglądu.

Futura Black Collection

Projekt: Studio Colorofon

Producent: Bisk

Futura - kolekcja akcesoriów łazienkowych, armatury i zestawów natryskowych to mocne, wręcz architektoniczne bryły i nowoczesne technologie zaprojektowane z dbałością o ochronę środowiska naturalnego. To produkty adresowane do klientów ceniących zaawansowane technologie oraz dopracowane wzornictwo. Oryginalna, mocno osadzona w modernistycznym nurcie wzornictwa zachodnioeuropejskiego linia kolekcji, jest wynikiem współpracy BISK z młodymi, polskimi projektantami ze studia COLOROFON.

Tapety

 Projekt: Justyna Medoń

 Producent: Red Poppy

Tapety i tkaniny Red Poppy dedykowane są indywidualnym klientom, świadomym swoich potrzeb, śmiałym, a przede wszystkim ceniącym artystyczne rękodzieło. Charakteru poszczególnym projektom nadają odręcznie narysowane wzory oraz drobne, dopracowane wykończenia, odważne rozwiązania kolorystyczne oraz przemyślane kompozycje.

Kolekcja Circus

Projekt: Marek Mielnicki

Producent: Porcelana Kristoff

Inspiracją kolekcji stał się cyrk – zjawisko o wielowiekowej tradycji, które znika na naszych oczach. Cyrk, jak i kolorowa epoka, do której należy - epoka królów i niewolników, tradycji i rewolucji, magii i religii, odchodzi w zapomnienie, a wraz z nim klauni, treserzy, kuglarze, tancerki na linie i poskramiacze dzikich zwierząt. To próba zatrzymania odchodzącej epoki na szlachetnym materiale jakim jest porcelana, od zawsze kojarzącym się z czymś delikatnym i kruchym.

Misa Moon

Projekt: Arkadiusz Jaworski

Producent: Mops Design

Misa Moon została zaprojektowana z myślą o serwowaniu owoców, sałat, pieczywa czy ponczu. Ręczne wykonanie z porcelany Lomoges oraz „księżycowy” deseń, nadaje jej szczególnego charakteru, dzięki czemu może stać się ozdobą stołu. Inspiracją do powstania misy jest estetyka lat 60-tych.

Carbo - Koziołki do sztućców

Projektant: Zofia Strumiłło-Sukiennik, Anna Łoskiewicz-Zakrzewska

 Producent: Beza Projekt s.c

Carbo to zestaw 6 podstawek pod sztućce z węgla kamiennego. Materiał, z którego wykonano sztućce, nawiązuje do bogactwa polskich pokładów zasobów naturalnych, ich forma – do odwiertów wykonywanych przy wydobywaniu surowców. Carbo to przedmiot, który urozmaica wygląd stołu i pozwala na odkładanie sztućców pomiędzy daniami jednego posiłku. Projekt został zrealizowany dla Ministerstwa Zdrowia z okazji Prezydencji Polski w Unii Europejskiej.

Mleko i Miód

Projektant: Zofia Strumiłło-Sukiennik, Anna Łoskiewicz-Zakrzewska

Producent: Beza Projekt s.c

„Mleko i Miód” to zestaw zaprojektowany dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych z okazji Prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Służy do przygotowania tradycyjnego napoju: mleko z miodem. W skład zestawu wchodzą: miód, kubek, łyżeczka do miodu oraz podstawka z przepisem na napój. Projekt inspirowany jest motywami zaczerpniętymi z polskiej tradycji i kultury ludowej. Porcelanowy kubek swoją formą nawiązuje do wiejskiej kanki na mleko, z kolei łyżka ma kształt pióra wieszcza, opisującego krainę mlekiem i miodem płynącą.

Książka „Wszystko Gra”

Autor: Anna Czerwińska – Rydel

 Opracowanie graficzne: Marta Ignerska

Wydawnictwo Wytwórnia

Książka dla dzieci wprowadzająca młodego czytelnika w świat orkiestry symfonicznej. Jest tuż przed koncertem, słychać strojenie orkiestry. Każdy muzyk i instrument pokazują swoje możliwości. Niezwykłe ilustracje sprawiają, że niemal słyszymy ich dźwięk. Znakomita okazja do obcowania dzieci ze sztuką i wstęp do edukacji muzycznej.

Książka „M.O.D.A.”

 Autor: Katarzyna Świeżak

 Ilustracje: Katarzyna Bogucka

 Wydawnictwo Dwie Siostry

Książka opowiada o tym, co ciekawego zdarzyło w modzie w ciągu ostatnich 150 lat. Czytelnicy przeczytają o związanych z nią miejscach, osobach i wydarzeniach. Poznają najciekawsze i najbardziej zwariowane pomysły projektantów mody, a także dowiedzą się, skąd wzięły się ubrania, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia: dżinsy, spódniczka mini czy buty na obcasie.

 

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
 • Wyniki konkursu make me!
  Wyniki konkursu make me!

  W miniony piątek otwarty został Łódź Design Festival – jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych designowi w kraju i Europie. Tematem 12. edycji Festiwalu są REFLEKSJE, które dotyczą 3 głównych obszarów tematycznych: relacji człowieka z technologią, wartości rzemiosła i pracy ludzkich rąk oraz wyzwań stawianych współczesnej architekturze. Otwarciu Festiwalu towarzyszyło ogłoszenie laureatów konkursu make me! adresowanego do projektantów młodego pokolenia. Dla zwycięzców przeznaczona została  pula  nagród  w  wysokości  65  000  PLN.  Nagrodę  główną  Paradyż  Award  w  wysokości  50  000  PLN ufundowaną  przez  mecenasa  Festiwalu,  Ceramikę  Paradyż – zdobyła Małgorzata Załuska autor projektu „SIMPLA: zindywidualizowana zewnętrzna proteza piersi”. Przyznane zostały także dwie  nagrody  specjalne:  Łódź  Design  Festival  w  wysokości 10  000  PLN  dla Ryan'a Yasin'a autora projektu „PETIT PLI: clothes that grow” oraz  nagroda ufundowana przez Interprint  w  wysokości  5000  PLN dla Róży Rutkowskiej  za projekt „SCOBY: opakowania, które żyją”.  Festiwal trwa od 19 do 27 maja. więcej

 • Biuro architektoniczne MVRDV na Łódź Design Festival
  Biuro architektoniczne MVRDV na Łódź Design Festival

  Najlepsze projekty biura MVRDV znalazły się na wystawie prezentowanej w ramach Łódź Design Festival 2015 więcej

 • Łódź Design Festival: eksperci ocenią Twoje portfolio
  Łódź Design Festival: eksperci ocenią Twoje portfolio

  Miesięcznik „M jak mieszkanie” zaprasza na debatę o problemach współpracy między młodym projektantem i inwestorem. Po spotkaniu będzie można skorzystać z indywidualnych konsultacji i wziąć udział w przeglądzie portfolio więcej

 • Festiwal designu w Łodzi: co zobaczyć?
  Festiwal designu w Łodzi: co zobaczyć?

  Program Łódź Design Festival 2015 jest wypełniony wydarzeniami – w jednym dniu do wyboru jest przeszło 70 pozycji. Co wybrać, co zobaczyć? więcej

Autor: mjc
Zdjęcia: Fera, Jerzy Dobrzański, Kafti, Kaszubebe, Krzysztof i Farida Dubiel, mamsam, Marek Krajewski, Marmorin, Miniio, Pan tu nie stał, Tabanda, Wojciech Drab, Wydawnictwo Dwie Siostry, serwis prasowy firmy Meble VOX, Zofia Sukiennik i Anna Zakrzewska, NOTI, Agata i Arek Seredyn, Aleksandra Gaca, Amica, Bisk
Data publikacji: 24.10.2012 17:32
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.