archirama.pl

Marek Cecuła na czele Ćmielów Design Studio

Ćmielów Design Studio to nowa pracownia wzornicza powołana przez Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów" i „Chodzież". Czy Marek Cecuła odświeży wzornictwo kultowych marek?

Marek Cecuła na czele Ćmielów Design Studio

Na tegoroczny Łódź Design Festival pracownia Ćmielów Design Studio przyjechała z kolekcją naczyń New Atelier.

Fot: Polskie Fabryki Porcelany

Ćmielów Design Studio to nowa marka Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów" i „Chodzież" – spółki powstałej w 2013 roku z połączenia dwóch firm zajmujących się produkcją porcelany. Nie można odmówić im doświadczenia: fabryka w Ćmielowie działa już 223 lata, a fabryka w Chodzieży 161 lat. Obie produkują głównie porcelanę w stylu historycznym, klasycznym i awangardowym, ale już wkrótce zajmą się też nowoczesnymi projektami autorstwa Ćmielów Design Studio.

Nowe oblicze polskiej porcelany?

Ćmielów Design Studio ma wprowadzić nowe, twórcze podejście do porcelany. Jak? Łącząc długą tradycję wyrobu polskiej porcelany z nowoczesnym designem. Aby to osiągnąć – zapowiada – będzie eksperymentować, wprowadzać nowe technologie i współpracować z uczelniami i projektantami z całego świata. Ambitnym zamiarom nowej pracowni towarzyszy ambitna dewiza: „Przemysł - sztuka - rzemiosło. Nowe oblicze polskiej porcelany".

Na razie dwie kolekcje autorstwa Ćmielów Design Studio – New Atelier i Touch of Blue – dotarły na Łódź Design Festival i zostały wyróżnione w konkursie „Must have".

Ćmielów Design Studio projektuje i edukuje

Współzałożycielem i dyrektorem artystycznym Ćmielów Design Studio jest Marek Cecuła – ceramik i projektant. Towarzyszyć mu będą designerzy z całego świata. To ważne, bo nowa pracownia będzie nie tylko projektować. Będzie też realizować projekty edukacyjne i artystyczne, takie jak lipcowe warsztaty Art Food, podczas których studenci z Polski i Wielkiej Brytanii wspólnie projektowali naczynia łączące sztukę i wiedzę humanistyczną. Ćmielów Design Studio obiecuje też stałą rezydencję artystyczną oraz coroczne seminaria z wzornictwa ceramicznego. Cel: pokazać, jak ważną rolę odgrywają w tworzeniu produktu przemysłowego designerzy.

Autor: Alicja Szymańska
Zdjęcia: materiały prasowe, Polskie Fabryki Porcelany, Arek Szwed
Data publikacji: 25.10.2013 16:46

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.