Design
DESIGN

Meble z drewna i mchu

  • Komentarze

Mech uzupełania drewnianą bryłę. Stolik Malita Just Wood

Stolik marki Malita Just Wood, tym razem w wersji udekorowanej mchem

Fot: Malita Just Wood, materiały prasowe
  • Mech uzupełania drewnianą bryłę. Stolik Malita Just Wood
  • Stolik z mchem na blacie. Współczesny eko design - meble z drewna
  • Drewno i mech, czyli meble od Malita Just Wood

Współczesny design to m.in. poszukiwanie coraz to nowych materiałów. Projektanci z Malita Just Wood sięgnęli po mech

Meble z drewna

Pracownia Malita Just Wood specjalizuje się w projektowaniu i produkcji mebli z drewna. Projektanci eksponują właściwości materiału, skazy, sęki, dziury, nieregularną strukturę. Przecięte wzdłuż pnie pokazują indywidualny charakter naturalnego surowca. Drewno, najbardziej tradycyjny materiał używany do produkcji mebli, w pracach Eli i Przemka traktowane jest swobodnie. Projektanci chętnie wykorzystują deski o nieregularnych krawędziach. Takie organiczne formy łączą kontrastowym materiałem. Wolne miejsce między drewnianymi bryłami wypełnia więc niebieskie szkło albo żywica epoksydowa. W nowej serii mebli szczeliny między deskami wypełnia mech, a własciwie porost, chrobotek reniferowy. Charakterystyczne rozgałęzione plechy pozyskiwane są w skandynawskiej tundrze. Producenci zapewniają, że zbiór odbywa się z poszanowaniem środowiska. Na dalekiej Północy chrobotek jest zgodnie z nazwą pożywieniem reniferów, które wyskubują znacznie więcej zieleniny niż zbieracze.

Bardzo mały ogród

Stolik z mszystą ścieżką wygląda bardzo efektownie. Przypomina trochę makietę, trochę oglądany z wysoka pejzaż z równiną pól i drzewami rosnącymi wzdłuż rzeki. Linie słojów i ciepły kolor drewna dobrze wyglądają w zestawieniu z miękką fakturą mchu. Trochę gorzej sprawa ma się z użytkową wartością stolika. To, że trudno go zakryć obrusem trudno uznać za wadę, w końcu sam blat jest ozdobą mebla. Inaczej niż w przypadku powierzchni ze szkła czy żywicy nie można czyścić całej powierzchni. Według hurtowników oferujących mech materiał jest antystatyczny, nie powinien gromadzić kurzu. Aby mech był miękki, w pomieszczeniu powinna panować odpowiednio wysoka wilgotność. W zbyt suchym, ciepłym biurze materiał staje się kruchy, a to zapewne zmniejszy jego trwałość. Na szczęście minimalna wilgotność powietrza potrzebna dla zachowania elastyczności wynosi 40%, nie jest więc szczególnie wysoka.

Prezentowanie mebla jako alternatywy dla roślin doniczkowych to dobry chwyt marketingowy, ale w rzeczywistości zielony pas na stoliku lepiej porównać z suszonymi kwiatami. Mech jest zakonserwowany. Nie trzeba go podlewać, nie rośnie ani nie wpływa na zawartość tlenu w powietrzu. Nie powinien też zmieniać koloru niezależnie od tego, czy pada na niego światło, czy nie.

Ten sam materiał bywa też wykorzystywany jako materiał wykończeniowy – przestrzenna tapeta dekorująca ściany. Gotowymi panelami można pokrywać niemal dowolne powierzchnie, układając napisy, logotypy, albo całe zielone ściany. Popularny jest mech w żywym, trawiastym odcieniu, ale producenci oferują też inne warianty kolorystyczne.
Więcej o „mszystych tapetach” >> 
przeczytaj rowniez
Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Malita Just Wood, materiały prasowe
Data publikacji: 3.08.2016 10:22
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.