archirama.pl

Meble z drewna i mchu

Współczesny design to m.in. poszukiwanie coraz to nowych materiałów. Projektanci z Malita Just Wood sięgnęli po mech

Mech uzupełania drewnianą bryłę. Stolik Malita Just Wood

Stolik marki Malita Just Wood, tym razem w wersji udekorowanej mchem

Fot: Malita Just Wood, materiały prasowe

Meble z drewna

Pracownia Malita Just Wood specjalizuje się w projektowaniu i produkcji mebli z drewna. Projektanci eksponują właściwości materiału, skazy, sęki, dziury, nieregularną strukturę. Przecięte wzdłuż pnie pokazują indywidualny charakter naturalnego surowca. Drewno, najbardziej tradycyjny materiał używany do produkcji mebli, w pracach Eli i Przemka traktowane jest swobodnie. Projektanci chętnie wykorzystują deski o nieregularnych krawędziach. Takie organiczne formy łączą kontrastowym materiałem. Wolne miejsce między drewnianymi bryłami wypełnia więc niebieskie szkło albo żywica epoksydowa. W nowej serii mebli szczeliny między deskami wypełnia mech, a własciwie porost, chrobotek reniferowy. Charakterystyczne rozgałęzione plechy pozyskiwane są w skandynawskiej tundrze. Producenci zapewniają, że zbiór odbywa się z poszanowaniem środowiska. Na dalekiej Północy chrobotek jest zgodnie z nazwą pożywieniem reniferów, które wyskubują znacznie więcej zieleniny niż zbieracze.

Bardzo mały ogród

Stolik z mszystą ścieżką wygląda bardzo efektownie. Przypomina trochę makietę, trochę oglądany z wysoka pejzaż z równiną pól i drzewami rosnącymi wzdłuż rzeki. Linie słojów i ciepły kolor drewna dobrze wyglądają w zestawieniu z miękką fakturą mchu. Trochę gorzej sprawa ma się z użytkową wartością stolika. To, że trudno go zakryć obrusem trudno uznać za wadę, w końcu sam blat jest ozdobą mebla. Inaczej niż w przypadku powierzchni ze szkła czy żywicy nie można czyścić całej powierzchni. Według hurtowników oferujących mech materiał jest antystatyczny, nie powinien gromadzić kurzu. Aby mech był miękki, w pomieszczeniu powinna panować odpowiednio wysoka wilgotność. W zbyt suchym, ciepłym biurze materiał staje się kruchy, a to zapewne zmniejszy jego trwałość. Na szczęście minimalna wilgotność powietrza potrzebna dla zachowania elastyczności wynosi 40%, nie jest więc szczególnie wysoka.

Prezentowanie mebla jako alternatywy dla roślin doniczkowych to dobry chwyt marketingowy, ale w rzeczywistości zielony pas na stoliku lepiej porównać z suszonymi kwiatami. Mech jest zakonserwowany. Nie trzeba go podlewać, nie rośnie ani nie wpływa na zawartość tlenu w powietrzu. Nie powinien też zmieniać koloru niezależnie od tego, czy pada na niego światło, czy nie.

Ten sam materiał bywa też wykorzystywany jako materiał wykończeniowy – przestrzenna tapeta dekorująca ściany. Gotowymi panelami można pokrywać niemal dowolne powierzchnie, układając napisy, logotypy, albo całe zielone ściany. Popularny jest mech w żywym, trawiastym odcieniu, ale producenci oferują też inne warianty kolorystyczne.
Więcej o „mszystych tapetach” >> 
Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Malita Just Wood, materiały prasowe
Data publikacji: 3.08.2016 10:22

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.