archirama.pl

Międzynarodowy konkurs na projekt lampy dla Afryki. Natural Light

Grupa VELUX i organizacja Little Sun zapraszają do udziału w konkursie na projekt lampy z diodami LED zasilanej energią słoneczną. Lampy mają służyć mieszkańcom Afryki

Lampa dla Afryki - konkurs architektoniczny

Lampa dla Afryki - konkurs na projekt zasilanej energią słoneczną lampy z diodami LED

Fot: Materiały prasowe Velux

Little Sun powstało dzięki współpracy Olafura Eliassona – artysty, jak sam o sobie mówi, obsesyjnie zafascynowanego światłem – oraz duńskiego inżyniera Frederika Ottesena. Organizacja opracowała lampę z diodami LED zasilanymi energią słoneczną. Po naładowaniu, lampa może działać do dziesięciu godzin. Zaprojektowana została z myślą o mieszkańcach regionów pozbawionych dostępu do sieci elektrycznej i sprzedawana jest między innymi w Etiopii, Kenii i Ugandzie. Z założenia ma być tańszą i zdrowszą alternatywą dla lampy naftowej – według projektantów, wieczór spędzony przy świetle lampy naftowej jest równie szkodliwy, jak wypalenie dwóch paczek papierosów.
 
W styczniu 2015 grupa VELUX i Little Sun ogłosiły konkurs na projekt nowej wersji lampy. Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają studentów wzornictwa i kierunków projektowych. Praca uznana za najlepszą zostanie wdrożona i wyprodukowana w liczbie 29 tysięcy egzemplarzy.

Zgłoszenia do udziału w konkursie nadsyłać można do 15 marca 2015, po rejestracji w na stronie konkursowej www.naturallight.org. Ogłoszenie wyników planowane jest na maj 2015.
Jurorzy oceniający nadesłane projekty będą brać pod uwagę uniwersalność, funkcjonalność, zrównoważony rozwój w kontekście projektowania, produkcji i użytkowania, potencjał rynkowy, cenę i wagę produktu.
Organizatorzy podkreślają, że ze względu na przeznaczenie lampy, całkowity koszt jej  produkcji nie może przekroczyć 4 euro/ egz., natomiast jej waga nie może też być większa niż 300 gramów.
W konkursie mogą uczestniczyć studenci z uczelni wyższych, które oferują przynajmniej wykształcenie na poziomie licencjackim. Zainteresowani mogą zgłaszać się do konkursu indywidualnie lub zespołowo.
Celem przedsięwzięcia jest dostarczenie światła mieszkańcom Afryki, którzy pozbawieni są dostępu do elektryczności, jak również uczczenie 75. rocznicy działalności firmy VELUX na świecie.

Autor: Materiały prasowe Velux
Zdjęcia: Materiały prasowe Velux
Data publikacji: 15.01.2015 12:37

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.