Design
DESIGN

Minimalizm na placu zabaw

 • Komentarze

Dwupoziomowy plac zabaw w Londynie

Prostopadłościan - ażurowa bryła z drewna to nowy plac zabaw, z którego korzystają uczniowie londyńskiej szkoły Chisenhale

Fot: Helene Binet, materiały prasowe AHEC
 • Dwupoziomowy plac zabaw w Londynie
 • Otwarta bryła z dwoma wejściami, dwupoziomowy plac zabaw
 • Chisenhale. Bryła z drewna i stali
 • Architektura wnętrz - pawilon na placu zabaw w Londynie
 • Dzieci projektują współczesną architekturę

Kto powiedział, że plac zabaw musi być kolorowy? Projekt  Asif Khan Architects przygotowany we współpracy z uczniami londyńskiej szkoły wygląda jak kawałek współczesnej architektury, jest oszczędny w formie, a przede wszystkim daje wiele możliwości do zabawy

Utarło się, że sprzęt służący dzieciom powinien mieć nasycone kolory. Większość placów zabaw w Polsce wygląda podobnie, z tymi samymi standardowymi urządzeniami. Huśtawki, karuzele czy piramidy do wspinaczki pomalowane są na czerwono, żółto, niebiesko. Od końca XX wieku coraz popularniejsze są place  z miękką nawierzchnią. Cel jest szczytny, chodzi o stymulowanie rozwoju dziecka i o jego bezpieczeństwo.
To, co pokoleniom rodziców i dziadków wydawało się normalnym otoczeniem, teraz postrzegane jest jako środowisko niebezpieczne, z czyhającymi ze wszystkich stron zagrożeniami w postaci ostrych krawędzi i twardych przedmiotów. Nagle okazało się, że tak zwane naturalne place zabaw – kawałek ziemi z roślinami, ściętym pniem, kamieniami – stał się awangardowym rozwiązaniem, promowanym jako nowość.

Drewno w architekturze

Projekt  pracowni Asif Khan Architects mieści się pomiędzy skrajnościami, czyli standardowym placem zabaw z jednej strony, a dzikim ogrodem z drugiej. Dwupoziomowa przestrzeń dla uczniów londyńskiej szkoły podstawowej Chisenhale została wykonana głównie z naturalnych materiałów. Przede wszystkim z drewna w naturalnym kolorze. Materiału ciepłego w dotyku, naturalnego i wysoko cenionego we współczesnej architekturze.
Projektanci zostali postawieni przed trudnym zadaniem, w rodzaju „zjedz ciastko i miej ciastko”. Mieli powiększyć plac zabaw dla dzieci, ale tak, żeby nie zmniejszyć sąsiedniego boiska. Działka w śródmieściu nie jest zbyt duża, więc niezagospodarowanego terenu nie było. Pozostało zrobić to samo, co mieszkańcy starych kamienic, czyli wstawić antresolę. W przypadku placu zabaw jej rolę spełnia drewniana platforma z jesionu i tulipanowca. Funkcje dostosowano do potrzeb użytkowników dzięki coraz bardziej cenionej, choć pracochłonnej metodzie, partycypacji. Trwające kilka miesięcy warsztaty z udziałem uczniów zakończyły się określeniem ich potrzeb i oczekiwań. Drewniana konstrukcja ma swoje zakamarki-kryjówki, miejsca, w których można spokojnie posiedzieć, ale też zachęcające do ruchu elementy.

Minimalizm i swoboda wyboru

Zaprojektowaliśmy przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną, która pozwala dzieciom wymyślać własne zabawy. Cały teren definiują dwa główne elementy – miękka nawierzchnia placu zabaw, której kulminacyjnym punktem jest stromy pagórek i wznosząca się nad ziemią, wykonana z drewna platforma do zabawy. Dwa poziomy łączą zjeżdżalnie i siatka z grubych lin- podsumowuje prace zespołu Asif Khan.
Przygotowany we współpracy z AHEC (Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego) projekt wykonała firma AKT II.

przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Helene Binet, materiały prasowe AHEC
Data publikacji: 13.05.2016 15:58
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.