Design
DESIGN

Modernizm i design: maszyny do siedzenia

  • Komentarze

Modernizm w Gdyni: słynne siedziska

Gdynia InfoBox, cykl Mikro Design

Fot: Agencja Rozwoju Gdyni

Gdyński Szlak Modernizmu to nie tylko wycieczki po Białym Mieście. Podczas trzeciego spotkania z cyklu Mikro Design dr Hubert Bilewicz przedstawi słynne projekty krzeseł i foteli z I. połowy XX wieku, a dr Radosław Czerniejewski opowie o interaktywnych urządzeniach w mieście

Mikro Design to cykl spotkań z modernistycznym wzornictwem – architekturą wnętrz, designem, grafiką projektową. Wykłady odbywają się w pawilonie Gdynia InfoBox. Trzecia część cyklu już 20 lutego 2015. Tym razem tematem będą  modernistyczne siedziska. Modernizm był rewolucją nie tylko w architekturze. Wnętrza nowoczesnych willi i biur wypełniły się meblami w nowym stylu. Projektanci zrezygnowali z ornamentów i dekoracji, po raz pierwszy ważnym materiałem meblarskim stały się gięte metalowe rurki, chromowana stal, płaty profilowanej sklejki. Nowoczesne bryły symbolizowały epokę  funkcjonalizmu i konstruktywizmu.

Maszyna do mieszkania, maszyna do siedzenia

 Funkcjonalizm skłaniał do projektowania siedzisk o uproszczonej formie i większej niż dawniej ergonomii. Nierzadko twórcami znakomitych projektów mebli byli wybitni architekci modernizmu i konstruktywizmu. Do tego grona zaliczali się tak znani projektanci, jak Le Corbusier, Mies Van der Rohe, Alvar Aalto, Charles Eames, małżeństwo Barbara i Stanisław Brukalscy, czy Grzegorz Zalszupin - polski architekt, emigrant, ikona brazylijskiego designu lat 50-60. znany jako Jorge Zalszupin.
Kilka słynnych meblach siedziskowych zaprezentuje dr Hubert Bilewicz wykładowca, Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, badacz wzornictwa okresu modernizmu I poł. XX w. Zajmuje się historią architektury nowoczesnej oraz dziejami polskiej sztuki użytkowej i dizajnu, jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktorem książki o architekcie Włodzimierzu Padlewskim oraz współautor podręcznika sztuki dla gimnazjum.

 Ponadto w ramach spotkania Mikro Design (17:00-19:00) odbędzie się wykład „Interaktywne urządzenia w mieście - pozainstytucjonalne formy edukacji architektonicznej”. Prezentację przygotował dr Radosław Czerniejewski, wykładowca, ASP Gdańsk, badacz i pasjonat modernizmu gdyńskiego.  Po prelekcjach zaprezentowany zostanie film dokumentalny „Fabryka modernizmu"  (26 min). 

Mikro Design 3 „Maszyny do siedzenia”
20 lutego 2015, 17:00-19:00
ul. Świętojańska 30, I piętro sala multimedialna
więcej informacji www.modernizmgdyni.pl  

Gdynia InfoBox, cykl Mikro Design

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.