archirama.pl

Modernizm i design: maszyny do siedzenia

Gdyński Szlak Modernizmu to nie tylko wycieczki po Białym Mieście. Podczas trzeciego spotkania z cyklu Mikro Design dr Hubert Bilewicz przedstawi słynne projekty krzeseł i foteli z I. połowy XX wieku, a dr Radosław Czerniejewski opowie o interaktywnych urządzeniach w mieście

Modernizm w Gdyni: słynne siedziska

Gdynia InfoBox, cykl Mikro Design

Fot: Agencja Rozwoju Gdyni

Mikro Design to cykl spotkań z modernistycznym wzornictwem – architekturą wnętrz, designem, grafiką projektową. Wykłady odbywają się w pawilonie Gdynia InfoBox. Trzecia część cyklu już 20 lutego 2015. Tym razem tematem będą  modernistyczne siedziska. Modernizm był rewolucją nie tylko w architekturze. Wnętrza nowoczesnych willi i biur wypełniły się meblami w nowym stylu. Projektanci zrezygnowali z ornamentów i dekoracji, po raz pierwszy ważnym materiałem meblarskim stały się gięte metalowe rurki, chromowana stal, płaty profilowanej sklejki. Nowoczesne bryły symbolizowały epokę  funkcjonalizmu i konstruktywizmu.

Maszyna do mieszkania, maszyna do siedzenia

 Funkcjonalizm skłaniał do projektowania siedzisk o uproszczonej formie i większej niż dawniej ergonomii. Nierzadko twórcami znakomitych projektów mebli byli wybitni architekci modernizmu i konstruktywizmu. Do tego grona zaliczali się tak znani projektanci, jak Le Corbusier, Mies Van der Rohe, Alvar Aalto, Charles Eames, małżeństwo Barbara i Stanisław Brukalscy, czy Grzegorz Zalszupin - polski architekt, emigrant, ikona brazylijskiego designu lat 50-60. znany jako Jorge Zalszupin.
Kilka słynnych meblach siedziskowych zaprezentuje dr Hubert Bilewicz wykładowca, Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, badacz wzornictwa okresu modernizmu I poł. XX w. Zajmuje się historią architektury nowoczesnej oraz dziejami polskiej sztuki użytkowej i dizajnu, jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktorem książki o architekcie Włodzimierzu Padlewskim oraz współautor podręcznika sztuki dla gimnazjum.

 Ponadto w ramach spotkania Mikro Design (17:00-19:00) odbędzie się wykład „Interaktywne urządzenia w mieście - pozainstytucjonalne formy edukacji architektonicznej”. Prezentację przygotował dr Radosław Czerniejewski, wykładowca, ASP Gdańsk, badacz i pasjonat modernizmu gdyńskiego.  Po prelekcjach zaprezentowany zostanie film dokumentalny „Fabryka modernizmu"  (26 min). 

Mikro Design 3 „Maszyny do siedzenia”
20 lutego 2015, 17:00-19:00
ul. Świętojańska 30, I piętro sala multimedialna
więcej informacji www.modernizmgdyni.pl  

Gdynia InfoBox, cykl Mikro Design

Autor: KZ
Zdjęcia: Agencja Rozwoju Gdyni
Data publikacji: 19.02.2015 12:43

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.