Design
DESIGN

Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Arts et Métiers w Paryżu

 • Komentarze

Arts et Metiers

Stacja Arts et Métiers, fot.: Stephen Butterworth from Atlanta, GA, USA, CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

Paryskie metro jest częścią niezwykłego podziemnego świata. Dawne kamieniołomy zamienione w katakumby, poniemieckie bunkry z czasów drugiej wojny światowej, tajemniczy skarbiec francuskich rezerw złota, a także opuszczone stacje kolei podziemnej rozbudzają wyobraźnię mieszkańców i turystów. Wśród tych niezwykłych miejsc jest też stacja Arts et Métiers

Wnętrza pierwszych stacji paryskiego metra miały surowy wystrój. Zaokrąglone ściany i sufity wykładane były białymi kafelkami (jak np. dzisiejsze wnętrze stacji Solférino), mroczne przestrzenie oświetlano tylko słabiutkim światłem elektrycznym. Dopiero kilkanaście lat od otwarcia pierwszej linii na nowopowstających stacjach zaczęto układać z kafelków kolorowe wzory, dodawać elementy czysto dekoracyjne, ozdabiać ściany plakatami reklamowymi. Wiele z tych plakatów odkryto, a później niestety zniszczono, przy okazji ostatniej modernizacji prowadzonej w 2008 roku.

Stacja Arts et Métiers powstała już w 1904 roku jako przystanek na pierwszej paryskiej linii metra, a w 1935 roku została rozbudowana, by móc obsługiwać więcej połączeń (dziś przejeżdżają tamtędy pociągi linii nr 3 i 11). Położona tuż obok jednego z najstarszych muzeów Paryża, Museé des Arts et Metiers, od niego wzięła swoją nazwę.

Kiedy w 1994 roku jej renowację powierzono znanemu belgijskiemu twórcy komiksów decyzja wydawać musiała się nieco ryzykowna. Jak się jednak okazało, był to dobry wybór. Rysownik i architekt François Schuiten, współautor ukazującej się od 1983 roku serii „Mroczne miasta” („Les Cités obscures”, scenariusz: Benoît Peeters), stworzył dość skromne, lecz niebanalne wnętrze.

Fantastyczny świat paryskiego metra

Stacja Arts et Métiers oferuje nie tylko ciekawy design, lecz także nostalgiczną podróż w świat dziecięcej wyobraźni. Wystrój inspirowany jest książkami Juliusza Verne’a – to hołd złożony jego twórczości. Stacja szczególnie spodoba się miłośnikom „Dwudziestu tysięcy mil podwodnej żeglugi”, bo przenosi podróżujących metrem do wnętrza statku podwodnego.

Zaokrąglone ściany wyłożone są miedzią, a z sufitu wystają wielkie koła zębate. Za małymi okrągłymi „okienkami” widać najróżniejsze fantastyczne krajobrazy: a to dziwnie staroświecki statek kosmiczny dryfujący wśród gwiazd i planet, a to unoszącą się nad spokojnym morzem maszynę latającą. Ta niecodzienna galeria ukazuje świat istniejący tylko w wyobraźni.

Ważną rolę odgrywa oświetlenie – długie cienkie żarówki ciągną się wzdłuż peronu, światło odbija się w miedzianych ścianach. Charakterystyczna jest też dbałość o szczegóły – nawet kosze na śmieci są w kolorze miedzi.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
 • Architektura Warszawy: apartamenty na Ursynowie
  Architektura Warszawy: apartamenty na Ursynowie

  Warszawski Ursynów kojarzy się głównie z gęstą zabudową wielorodzinną wzdłuż linii metra. Architekci z pracowni 77 Studio Architektury zaprojektowali kameralne osiedle Quarta Apartamenty Ursynów więcej

 • Współczesna architektura Warszawy: Bródno w wersji 2.0
  Współczesna architektura Warszawy: Bródno w wersji 2.0

  Budowa drugiej linii warszawskiego metra ma zmienić prawobrzeżną Warszawę. Trwa nabór na warsztaty architektoniczne więcej

 • Co zobaczyć w Glasgow? Przewodnik architektoniczny
  Co zobaczyć w Glasgow? Przewodnik architektoniczny

  Czy Glasgow ma coś do zaoferowania miłośnikom architektury? Tak, i to niemało. Od niepowtarzalnego Mackintosha po projekty stararchitektów. I choć trzeba uważać, by nie utonąć w architektoniczno-urbanistycznym chaosie, warto zaryzykować pamiętając, że miejsce Glasgow w historii architektury jest wśród tych, którzy nie bali się eksperymentować więcej

 • Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Plac Wilsona w Warszawie
  Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Plac Wilsona w Warszawie

  Warszawa czeka na otwarcie II linii metra. Czy któraś z jej stacji znajdzie się wśród najpiękniejszych na świecie tak jak stacja I linii Plac Wilsona, która została doceniona przez dziennikarzy brytyjskiego dziennika The Guardian, a także amerykańskiej sieci informacyjnej CNN? W przygotowanych przez nich rankingach Plac Wilsona znalazł się obok tak znanych stacji jak nowojorska Fulton center czy neapolitańska Toledo więcej

Autor: Joanna Jarzyna
Data publikacji: 11.12.2014 10:21
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.