Design
DESIGN

Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Plac Wilsona w Warszawie

 • Komentarze

Plac Wilsona

Stacja Plac Wilsona, fot.: Daniel Rumiancew (AMC Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Warszawa czeka na otwarcie II linii metra. Czy któraś z jej stacji znajdzie się wśród najpiękniejszych na świecie tak jak stacja I linii Plac Wilsona, która została doceniona przez dziennikarzy brytyjskiego dziennika The Guardian, a także amerykańskiej sieci informacyjnej CNN? W przygotowanych przez nich rankingach Plac Wilsona znalazł się obok tak znanych stacji jak nowojorska Fulton center czy neapolitańska Toledo

Architektura wnętrz najpiękniejszych stacji na świecie

O otwartej w listopadzie 2014 Fulton center zaprojektowanej przez pracownię architektoniczną Grimshaw zdążyły już napisać najpopularniejsze internetowe serwisy architektoniczne. Przeszklona fasada z wyraźnymi podziałami wyglądem nawiązuje do architektonicznej tradycji okolicy. Bryła zwieńczona jest przeszkloną eliptyczną kopułą wysokości 37 metrów. Naturalne światło rozlewa się po obszernym atrium, a położone niżej perony i przejścia oświetlone są światłem sztucznym, neonowym i białym.

Neapolitańska Toledo, o której pisaliśmy już w Archiramie, także cieszy się ostatnio dobrą prasą. Ukończona w 2012 roku stacja, zaprojektowana przez hiszpańskiego architekta i designera Oskara Tusquetsa Blancę we współpracy z uznanymi artystami, m.in. Robertem Wilsonem ze Stanów Zjednoczonych i Williamem Kentridgem z RPA, nie bez powodu wzbudza zachwyt na całym świecie.

W obu rankingach znalazły się także monachijska, bardzo stylowa, stacja Westfriedhof z ogromnymi zwisającymi nisko nad peronem lampami zaprojektowana w 1998 roku przez architektów z firm Auer+Weber oraz Mayr/Ludescher/Partner oraz lizbońska Olaias z tego samego roku, dzieło portugalskiego architekta Tomása Taveiry. Niezwykle kolorowa, z sufitem pokrytym przyciętymi w proste geometryczne kształty szkłami, jest kwintesencją zabawnego kiczu lat dziewięćdziesiątych.

Warszawskie metro najpiękniejsze na świecie?

Cudze chwalicie, swego nie znacie – polska stacja Plac Wilsona w rankingu Guardiana z 2014 roku znalazła się na piątym miejscu (z dwunastu), natomiast w rankingu CNN na miejscu piętnastym (z siedemnastu). W 2008 roku podczas konferencji “Metrorail” w Kopenhadze stacja Plac Wilsona uznany został za najpiękniejszą stację metra na świecie.

Stacja powstała w 2005 roku według projektu firmy AMC – Andrzej M. Chołdzyński. We wnętrzu zwracają uwagę dopracowane szczegóły, lampy, barierki, ławki, oraz plastyczne elementy dekoracyjne. Jednym z nich jest falujący i błyszczący sufit z betonu architektonicznego pokrytego dwoma warstwami wosku. W architekturze wnętrz zastosowano naturalne materiały, w tym kamień z polskich kamieniołomów.

Najważniejszy jest tu jednak wspaniały panel świetlny o eliptycznym kształcie. Umieszczony jest w kopule w południowej części stacji. Odbija on światło – w zależności od pory dnia żółte, czerwone, zielone, niebieskie lub fioletowe – rozmieszczonych dookoła lamp. Jest to najbardziej efektowny element skromnego poza tym wystroju. Dodaje wnętrzu nieco nierzeczywistego charakteru.

Dużo uwagi poświęcono w procesie projektowym stworzeniu odpowiedniej akustyki. Koncentryczne kręgi panelu oświetleniowego rozdzielone są z rowkami akustycznymi, które pomagają ograniczyć zawsze obecny w metrze hałas. Za akustykę odpowiadał architekt Jan Rączy.

Już niedługo będziemy mogli przejechać się drugą linią warszawskiego metra. Czy któraś z nowych stacji dołączy do najpiękniejszych?

Rankingi Guardiana i CNN.

przeczytaj rowniez
 • Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Arts et Métiers w Paryżu
  Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Arts et Métiers w Paryżu

  Paryskie metro jest częścią niezwykłego podziemnego świata. Dawne kamieniołomy zamienione w katakumby, poniemieckie bunkry z czasów drugiej wojny światowej, tajemniczy skarbiec francuskich rezerw złota, a także opuszczone stacje kolei podziemnej rozbudzają wyobraźnię mieszkańców i turystów. Wśród tych niezwykłych miejsc jest też stacja Arts et Métiers więcej

 • Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Solna centrum w Sztokholmie
  Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Solna centrum w Sztokholmie

  Czy najpiękniejsze stacje na świecie można znaleźć w Skandynawii? Wejście do sztokholmskiego metra jest jak zejście do kolorowej jaskini. I choć zdania co do wystroju stacji są podzielone – według niektórych dekoracje balansują na granicy kiczu – każdy musi przyznać, że twórcom nie zabrakło pomysłowości. Jedno jest pewne, tak nietypowego designu nie spotkamy w żadnym innym metrze świata więcej

 • Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Toledo Art Station w Neapolu
  Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Toledo Art Station w Neapolu

  Co zobaczyć w Neapolu? Neapol nie ma ostatnio dobrej prasy. Mafijne porachunki i zaśmiecone ulice odstraszają turystów. Miasto rozpaczliwie potrzebuje zmiany wizerunku. Na szczęście jest jeszcze metro, które wyrasta na jedną z największych atrakcji turystycznych Neapolu więcej

 • Architektura Warszawy. Rusza budowa biurowca w centrum Warszawy
  Architektura Warszawy. Rusza budowa biurowca w centrum Warszawy

  Architektura Warszawy. Stołeczny kompleks Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat” zostanie rozbudowany o nowoczesną bryłę, która stanie w sąsiedztwie dawnego gmachu PZPR. Pod koniec czerwca br rozpoczyna się budowa. Inwestycja zostanie zakończona zaś w 2015 roku. Zobaczcie jak będzie wyglądała architektura bryły. więcej

Autor: Joanna Jarzyna
Data publikacji: 23.12.2014 21:00
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.