Design
DESIGN
Sztuka z korka

Nie tylko do butelek. Jak korek zainspirował designerów

  • Komentarze

Obrazy z korka

Saimir Strati to specjalista od mozaik. Od lat ten albański artysta inspiruje się tworzywami wcale nie kojarzącymi się ze sztuką. Jego prace – jako te najdziwniejsze, największe – zapełniają karty księgi Rekordów Guinnessa.

Fot: Samir Strati
  • Korkowy samochód
  • Korkowy fotel
  • Fotel z korka
  • Obrazy z korka

 Mozaiki, meble, a nawet karoserie samochodów – korek inspiruje projektantów na całym świecie. Zobaczcie jak artyści na całym świecie wykorzystują korki od butelek po winie.  

Saimir Strati to specjalista od mozaik. Od lat ten albański artysta inspiruje się tworzywami wcale nie kojarzącymi się ze sztuką. Jego prace – jako te najdziwniejsze, największe – zapełniają karty księgi Rekordów Guinnessa.

Spośród sześciu rekordów twórcy warto wymienić ”Gitarzystę” – mozaikę na jednym z hoteli w Tiranie. Składa się ona z 300 tysięcy korków od wina, ma ok. 13 metrów długości i 7 szerokości.

Korkowe auto

Po korek, jako tworzywo do pracy sięgają artyści na całym świecie. W Minnesocie, Jan Elftman jeszcze w latach 90. ozdobiła w ten sposób swoje auto. Użyła to tego 10 tysięcy korków, słynących z tego że są pięciokrotnie lżejsze od wody, nie przepuszczają cieczy i gazów, amortyzują drgania i wygłuszają wnętrza.
Ale jak podkreśla artystka – nie chodziło tylko oto, by samochód stał się bardziej komfortowy czy bezpieczny. Elftman chciała stworzyć dzieło, z którym ludzie będą stykać się w miejscach, w których zwykle nie obcuje się ze sztuką.

Mozaiki z recyclingu

Pracę nad portretem Gundersen zaczyna od zdjęcia. Powiększa je, przerysowuje. Na tak przygotowaną „bazę” nakłada korki, wcześniej podzielone odcieniami. Do jednego portretu potrafi zużyć nawet ponad 9 tys. elementów.

Jak wyglądała praca nad jego ostatnim obrazem?

 

Korek coraz częściej spotkać można we wnętrzach domów czy hoteli. Jego przetwarzaniem zajmuje się m.in. Aaron Kramer z Californii, od 25 lat specjalizujący się w artystycznym recyklingu wszelakich przedmiotów.  

Specjalistą od korkowych mebli jest również Daniel Michalik z Nowego Yorku. Pracuje w tym materiale niemal od dekady i wciąż nie ukrywa zachwytu nad jego możliwościami.

– Myślę, że wszyscy jesteśmy już nieco zmęczeni połyskującym plastikiem i pragniemy odzyskać naturalne materiały. Korek jest do tego idealny – mówi w swoim filmie.

przeczytaj rowniez
Autor: mjc
Zdjęcia: Aaron Kramer, corktruck.com, Samir Strati
Data publikacji: 5.11.2012 09:23
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.