Design
DESIGN

Niesamowity gadżet azjatyckiego designu – lampa, która przybiera kolor otoczenia

 • Komentarze

Lampa ColorUp- designerski gadżet, który pobiera kolor z otoczenia. autor: PEGA DESIGN

Lampa ColorUp- designerski gadżet, który pobiera kolor z otoczenia.

autor: PEGA DESIGN • Designerski gadżet - lampa ColorUp w niebieskim otoczeniu autor: PEGA DESIGN
 • Designerski gadżet - lampa ColorUp autor: PEGA DESIGN
 • Designerski gadżet ColorUp. Lampa - kameleon autor: PEGA DESIGN

Może nie jesteśmy tego świadomi, ale barwy odgrywają bardzo ważną rolę w naszym świecie. Wiemy, że również w architekturze istotny jest kolor – wpływa on na nasz nastrój i zmianę odczuwanych emocji. Tę wiedzę wykorzystali chińscy designerzy projektując niesamowity  gadżet – lampę, która „pobiera” kolor z przedmiotu, którego dotknie!

Lampa – kameleon. Projekt ColorUp - wystarczy nacisnąć by przybrała barwę otoczenia!

Technologia zawsze idzie w parze z azjatyckim designem. Jest tak również w przypadku ColorUp - projektu lampy stołowej, która zmienia barwę na taką, która wypełnia pomieszczenie. Gadżet powstał w pracowni designu PEGA DESIGN.

Nie tylko barwy ścian czy sofy w domu wpływają na nasze życie. Na co dzień, w pracy czy na ulicy, kolor potrafi kierować naszymi decyzjami. Na przykład kolor czerwony może doprowadzić do tego, że chce nam się jeść. Pod wpływem szyldu w tym właśnie kolorze skręcimy do pobliskiej restauracji. Wielu specjalistów od kształtowania wizerunku znanych, sieciowych restauracji ma świadomość tego faktu.

Jak możliwe, że barwy, które przybiera lampa naśladują te z otoczenia? Jak to właściwie działa? Od strony technologicznej – trudno powiedzieć. Jest to tajemnica firmy, które stworzyła produkt. Ale w praktyce jest to bardzo proste.

Użytkownik dotyka podstawą lampy jakiegoś przedmiotu np. niebieskiego kubka. Następnie naciska miękką, sylikonową „bańkę” ,czyli klosz. Lampa w mgnieniu oka zmienia kolor na niebieski. Podstawowym materiałem, z którego wykonano gadżet jest sylikon. Jego sprężystość czyni go idealnym do odkształcania powodowanego naciśnięciem. Jeżeli chodzi o kwestię technologiczną - wiemy jedynie, że system wykorzystuje częstotliwość drgań i długości fal, które dla każdego koloru są inne.

Zespół projektantów musiał pokonać kilka przeszkód zanim produkt był gotowy i wyszedł na rynek. Jedną z nich było zachowanie równowagi pomiędzy grubością silikonowej warstwy a jasnością rzucanego światła. Grubsza warstwa wymagała mocniejszej żarówki, a ta z kolei potrzebowała większego akumulatora aby działać. Od tego zależała również wielkość lampy. W końcu udało się doprowadzić do ostatecznej i satysfakcjonujące wersji.

Milena Glinojecka

PONIŻEJ FILMIK Z LAMPĄ COLORUP!
przeczytaj rowniez
 • Historia jednej lampy – LULLABY
  Historia jednej lampy – LULLABY

  PUFF-BUFF – marka stworzona przez Annę Siedlecką i Radka Achramowicza słynie z niekonwencjonalnych projektów oświetleniowych. W kolejnym tekście z cyklu Historia jednej lampy przedstawiamy lampę LULLABY, inspirowaną barokowymi formami oraz żyrandolami ze szkła Murano. Tak jak w przypadku wszystkich projektów marki, tradycyjne szkło zastąpił wypełniany powietrzem winyl, który jest przezroczysty, elastyczny i lekki. więcej

 • Drewno nie wychodzi z mody – oświetleniowe dodatki w ponadczasowym stylu
  Drewno nie wychodzi z mody – oświetleniowe dodatki w ponadczasowym stylu

  Uniwersalne i zawsze trendy – drewno – bo o nim mowa, będzie dominowało w 2018 roku we wnętrzach. Dodatki z tego materiału ocieplają przestrzeń i dodają jej przytulności. Designerzy prześcigają się w pomysłach i oferują wiele niezwykłych przedmiotów, które stanowią doskonałe urozmaicenie mieszkania. Jednym z najmodniejszych połączeń sezonu jest oświetlenie z drewnianymi elementami.  więcej

 • ORCA - odważny design w czarno-białym wydaniu
  ORCA - odważny design w czarno-białym wydaniu

  Niezwykłe lampy, projektowane przez Annę Siedlecką i Radka Achramowicza, cieszą się coraz większą populrnością. Lekkie, nowoczesne i intrygujące, dodają wnętrzom wyjątkowego charakteru. Wśród wielu propozycji marki Puff-Buff, warto zwrócić uwagę na lampę ORCA, inspirowaną morskim ssakiem więcej

 • Lampa dla puzonisty
  Lampa dla puzonisty

  Węgierski design jest w Polsce mało znany, a może tylko słabo rozpoznawany? W końcu marka Intueri Lights nazwę ma łacińsko-angielską, choć jej założyciele i pracownicy to Madziarzy więcej

Data publikacji: 17.10.2014 12:25
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.