Warszawa Powiśle
Charakterystyczny „grzybek” zaprojektowany przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka pierwotnie służył jako pawilon z kasami biletowymi. Przez wiele lat niszczał, kolejni najemcy na własną rękę dostosowywali go do swoich potrzeb, ominęła go rewitalizacja dworca Warszawa Powiśle. Szczęśliwie uniknął losu wielu innych modernistycznych pawilonów i doczekał się nowej funkcji. Bryłę zrekonstruowano według dwóch zachowanych zdjęć z lat 60., pokazujących pierwotny wygląd. Wnętrze zmodernizowano, choć udało się zachować część mozaikowej dekoracji.
W 2009 roku w budynku zaczęła działać klubokawiarnia, prowadzona przez Grupę Warszawa. Miejsce szybko zyskało popularność. Pomysłodawcy od początku podkreślali, że ich celem jest promowanie młodej kultury i sztuki, w pawilonie odbywają się więc spotkania z artystami, wystawy i oczywiście koncerty. Czasem sama bryła staje się elementem instalacji – spacerowicze przechodzący przez most Poniatowskiego mieli już okazję widzieć dach stacji zmieniony w gigantyczną misę spaghetti z klopsikami.
Modernizm w Warszawie
Rozpoznawalna bryła i popularność modernistycznego budynku sprawiły, że znalazł się on wśród obiektów z serii Sen o Warszawie. Porcelanowy model powstał latem 2015 roku, sześć lat po otwarciu klubokawiarni Warszawa Powiśle.
Dotąd w tej niewielkiej grupie były budynek domu towarowego Emilia, czyli tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Sezamu, Supersamu, Rotundy, kina Skarpa oraz Dworca Centralnego. Nie wszystkie te obiekty istnieją do dziś, ale każdy z nich był ważny dla współczesnej architektury Warszawy. Figurki wykonane są ręcznie i sygnowane przez projektantkę. Miniaturowe budynki można kupić m.in. w sklepie fundacji Bęc Zmiana i przez internet.
