Design
DESIGN

Nowe bryły schronisk w Himalajach

  • Komentarze

Tymczasowe schronisko jak śpiwór - projekt dla Nepalu

Projekt schrodniska w Nepalu, przekrój przez bryłę obiektu. Projekt - pracownia architektoniczna ArC2

Fot: ArC2 - materiały prasowe

Tymczasowy budynek, który da schronienie przed chłodem i śniegiem, może ratować życie. W Himalajach mają powstać schroniska, m.in. zaprojektowane przez polskich architektów

W kwietniu 2015 Nepal nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Zginęły tysiące ludzi, miliony straciły dach nad głową, ucierpiała też poważnie gospodarka niezamożnego państwa. Wkrótce napływać zaczęła międzynarodowa pomoc humanitarna.
W odbudowie kraju ma pomóc rozwój turystyki, z której pochodzi nawet 25% nepalskiego PKB. Trzęsienie ziemi zniszczyło jednak wiele zabytków, atrakcji turystycznych i schronisk. Liczba turystów spadła nagle o 90%, wiele rezerwacji odwołano. Konieczna jest więc promocja i odtworzenie bazy turystycznej. Temu celowi służy między innymi program Samarth. Finansowane przez brytyjski Departament Rozwoju Międzynarodowego przedsięwzięcie wspiera lokalnych rolników, upowszechnia nowe techniki, stymuluje też rozwój turystyki. Jednym z pomysłów był konkurs architektoniczny na projekt schroniska. Na potrzeby Samarth konkurs przygotowała firma HMMD.

Konkurs architektoniczny

Zadanie postawione przed projektantami polegało na opracowaniu koncepcji tymczasowego schroniska. Bryła miałaby służyć w razie konieczności – np. przedłużającej się śnieżycy – jako miejsce zamieszkania dla dwudziestoosobowej grupy przez osób przez tydzień. W normalnych warunkach byłaby przystankiem dla wspinaczy wędrujących przez Himalaje. Trzy nagrodzone projekty mogłyby stać się podstawą dla budowy całego łańcucha takich górskich schronisk. Być może w Nepalu powstaną takie budowle zaprojektowane przez Polaków – rozpoczęcie programu planowane jest na 2016 rok.

Polscy projektanci zdobyli bowiem dwie z trzech nagród. Miejsce pierwsze zajął barwny projekt z Włoch (Davide Prioli, Dennj Avanzi, Andrea Mancini). Drugie – biuro architektoniczne ArC2 z Wrocławia wraz z zaproszonymi do współpracy specjalistami. Trzecie – zespół w składzie Agata Dziemiańczyk, Jędrzej Pawlaczyk, Mirosław Wojcieszak. 

Bryła jak śpiwór

Architekci z pracowni ArC2 przygotowali swój projekt we współpracy z technologien tkanin Wojciechem Kłapcią oraz konstruktorem, a przy tym himalaistą Maciejem Minchem. Projektanci postawili na lekkość i komfort, łącząc elementy śpiwora i namiotu. Ich schronisko to lekka konstrukcja z prętów włókna węglowego, wspierająca wielowarstwową, lekką ścianę. Zewnętrzna warstwa to oddychające tworzywo, trochę jak w kurtkach górskich. Do ogrzewania miałyby zostać wykorzystane pereskity, na razie eksperymentalnie używane do produkcji energii elektrycznej. Wewnątrz znajduje się gruba, wielowarstwowa warstwa poliestru. Materiał może być skompresowany; po rozstawieniu schronu zwiększa swoją objętość pięćdziesięciokrotnie. Wewnętrzna powłoka powlekana jest aluminium i odbija ciepło do środka. Cała bryła po złożeniu może być wniesiona na miejsce na plecach wspinaczy. W docelowej lokalizacji zostanie ustawiona na kamiennej platformie. Projekt może być być dostosowany do brył różnej wielkości, o szerszym albo zredukowanym programie.

Gabiony i nowe technologie

Projekt, który otrzymał trzecią nagrodę, łączy wykorzystanie lokalnych materiałów z nowymi technologiami. Schronisko miałoby powstać w dającym osłonę kamiennym kręgu. Zamiast muru, autorzy pracy proponują gabiony wypełnione zebranym wokół placu budowy materiałem. W tak utworzonym polu miałby stanąć okrągły budynek zbudowany głównie z superwytrzymałej folii ETFE.

Wszystkie te efektowne projekty zakładają wykorzystanie nowoczesnych technologii i materiałów, rozwiązań prawdopodobnie zbyt drogich dla wciąż odczuwającego skutki kataklizmu kraju. Być może dzięki wsparciu z zewnątrz uda się zbudować przynajmniej pojedyncze obiekty tego typu.


Więcej informacji o konkursie architektonicznym Himalayan Mountain Hut: www.hmmd.org

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.