Design
DESIGN

Banknoty jak dzieła sztuki -nowy design koron norweskich od skandynawskiej pracowni architektonicznej Snohetta

  • Komentarze

Biuro projektowe Snohetta zaprojektowało m. in. słynną operę w Oslo

Biuro projektowe Snohetta zaprojektowało m. in. słynną operę w Oslo

Fot: Hans A.Rosbach/ Wikimedia Commons

Znane biuro architektoniczne  Snohetta z Oslo przedstawiło wizję nowego wzornictwa dla banknotów norweskich. Rewersy przedstawiają designerską formę „wypikslowanego” krajobrazu. Podoba się Wam takie wzornictwo?

Najpiękniejsze banknoty świata czy efekt bezwstydnej nowoczesności?

Mimo, ze w dzisiejszych czasach wirtualne pieniądze wypierają te papierowe Norwegia postawiła na przyszłość tych tradycyjnych - banknotów. Na początku bieżącego roku Centralny Bank Norwegii zaprosił studia designu i wzornictwa do wzięcia udziału w konkursie na projekt nowych koron. Motywem przewodnim miało być morze – symbol Norwegii.

Ostatecznie zdecydowano się na połączenie dwóch projektów. Na awersie znajdują się grafiki zbliżone do tradycyjnycyh banknotów. Projekt powstał w studio Metric System. Ilustracje przedstawiają klasyczne, fotograficzne rysunki w różnych kolorach - zależnie od nominału banknota. Pojawia się motyw fal, łodzi, lampy morskiej a nawet ryby.

Bardziej zaskakujący i nowatorski wydaje się być jednak rewers. Na tylnej części banknotów pojawiają się abstrakcyjne piksele projektu studia Snohetta z Oslo, które znane jest głównie z działalności architektonicznej. Jednym z najsłynniejszych obiektów autorstwa Snohetta jest np. Opera w Oslo. Rysunki rewersów powstały w wyniku transformacji fotografii krajobrazów. Kolorystyka poszczególnych nominałów kojarzy się z wyglądem morza o różnych porach dnia natomiast samo „pikselowe rozmycie” to nawiązanie do norweskiego, morskiegowiatru. Rysunki zostały również odpowiednio przystosowane do nadruku zabezpieczeń przed fałszerzami.

Jest to pierwszy tak odważny i współczesny design banknotów na świecie. Artykuł w serwisie theverge.com opisuje styl nowych banknotów jako „bezwstydnie nowoczesny”. Martin Gran związany ze studiem Snohetta podkreśla jednak, że kontrowersyjne piksele są zarazem nowoczesne i starożytne – wywodzą się przecież z tradycyjnej mozaiki.

Norwegia jest krajem, który posiada jedną z najdłuższych linii brzegowych na świecie. Wliczając fiordy i wyspy administracyjne należące do Norwegii linia ta ma długość ponad 58 tys. km. To właśnie horyzont był inspiracją dla projektantów. Niezwykłe banknoty mają wejść w obieg w roku 2017 a ostateczny projekt może się jeszcze zmienić.

Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Hans A.Rosbach/ Wikimedia Commons
Data publikacji: 15.10.2014 15:40
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.