archirama.pl

Banknoty jak dzieła sztuki -nowy design koron norweskich od skandynawskiej pracowni architektonicznej Snohetta

Znane biuro architektoniczne  Snohetta z Oslo przedstawiło wizję nowego wzornictwa dla banknotów norweskich. Rewersy przedstawiają designerską formę „wypikslowanego” krajobrazu. Podoba się Wam takie wzornictwo?

Biuro projektowe Snohetta zaprojektowało m. in. słynną operę w Oslo

Biuro projektowe Snohetta zaprojektowało m. in. słynną operę w Oslo

Fot: Hans A.Rosbach/ Wikimedia Commons

Najpiękniejsze banknoty świata czy efekt bezwstydnej nowoczesności?

Mimo, ze w dzisiejszych czasach wirtualne pieniądze wypierają te papierowe Norwegia postawiła na przyszłość tych tradycyjnych - banknotów. Na początku bieżącego roku Centralny Bank Norwegii zaprosił studia designu i wzornictwa do wzięcia udziału w konkursie na projekt nowych koron. Motywem przewodnim miało być morze – symbol Norwegii.

Ostatecznie zdecydowano się na połączenie dwóch projektów. Na awersie znajdują się grafiki zbliżone do tradycyjnycyh banknotów. Projekt powstał w studio Metric System. Ilustracje przedstawiają klasyczne, fotograficzne rysunki w różnych kolorach - zależnie od nominału banknota. Pojawia się motyw fal, łodzi, lampy morskiej a nawet ryby.

Bardziej zaskakujący i nowatorski wydaje się być jednak rewers. Na tylnej części banknotów pojawiają się abstrakcyjne piksele projektu studia Snohetta z Oslo, które znane jest głównie z działalności architektonicznej. Jednym z najsłynniejszych obiektów autorstwa Snohetta jest np. Opera w Oslo. Rysunki rewersów powstały w wyniku transformacji fotografii krajobrazów. Kolorystyka poszczególnych nominałów kojarzy się z wyglądem morza o różnych porach dnia natomiast samo „pikselowe rozmycie” to nawiązanie do norweskiego, morskiegowiatru. Rysunki zostały również odpowiednio przystosowane do nadruku zabezpieczeń przed fałszerzami.

Jest to pierwszy tak odważny i współczesny design banknotów na świecie. Artykuł w serwisie theverge.com opisuje styl nowych banknotów jako „bezwstydnie nowoczesny”. Martin Gran związany ze studiem Snohetta podkreśla jednak, że kontrowersyjne piksele są zarazem nowoczesne i starożytne – wywodzą się przecież z tradycyjnej mozaiki.

Norwegia jest krajem, który posiada jedną z najdłuższych linii brzegowych na świecie. Wliczając fiordy i wyspy administracyjne należące do Norwegii linia ta ma długość ponad 58 tys. km. To właśnie horyzont był inspiracją dla projektantów. Niezwykłe banknoty mają wejść w obieg w roku 2017 a ostateczny projekt może się jeszcze zmienić.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: Hans A.Rosbach/ Wikimedia Commons
Data publikacji: 15.10.2014 15:40

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.