Design
DESIGN

O czym marzyli Zaha Hadid i Norman Foster? Festiwal designu w Londynie

 • Komentarze

Współczesny design - wymarzone przedmioty. Richard Rogers dostał drabinę...

Współczesny design; wygąda świetnie, ale czy na pewno obdarowanemu jest wygodnie?

Fot: Peter Krejci, materiały prasowe AHEC
 • Bryła w zieleni - altana ogrodowa Paula Smitha
 • Bryła z drewna - współczesna pustelnia
 • Drewniane bryły naczyń dla Zahy Hadid
 • Współczesny design z drewna: wygodny szezląg
 • Współczesny design - wymarzone przedmioty. Richard Rogers dostał drabinę...

Wystawa „The Wish List”  to odpowiedź na pytanie zadane gwiazdom współczesnego dizajnu i architektury, takim jak Zaha Hadid, Norman Foster i Allen Jones: Jaki przedmiot zawsze chcieliście mieć w swoim domu, ale nigdzie nie mogliście go znaleźć?

Bryła z drewna – to marzenie...

Prezentowana na tegorocznym festiwalu dizajnu w Londynie wystawa „The Wish List” zorganizowana została przez Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firmę Benchmark Furniture. Młodzi projektanci spełnili życzenia stararchitektów  i gwiazd designu. W każdym razie – próbowali spełnić. Nie jestem pewien, czy Zaha Hadid i inni gwizadorzy poczuli się  usatysfakcjonowani drewnianymi gadżetami. Nie ma rewolucji, ale przedmioty wyglądają dobrze.
Wszystkie projekty prezentowane są na wystawie w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. „The Wish List”  trwa od 13 września do 24 października 2014. Wystawa jest jednym z wydarzeń London Design Festival.

Pomysłodawcą „The Wish List” jest Terence Conran. Brytyjski designer, współzałożyciel firmy Benchmark zapytał swoich znanych kolegów o potrzebne im przedmioty. O swoich designerskich marzeniach opowiedzieli Norman Foster, Zaha Hadid, Alex de Rijke, Paul Smith, Amanda Levete, John Pawson, Alison Brooks, Richard i Ab Rogers oraz Allen Jones.
W rezultacie powstało dziesięć przedmiotów z różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, od wiśni po tulipanowiec.

Gwiazdy współczesnego dizajnu chciały....

Terence Conran zamówił u Sebastiana Coxa miejsce do pracy sprzyjające skupieniu, Norie Matsumoto zaprojektowała dla Normana Fostera zestaw ostrzałek do ołówków, Win Assakul wyrzezał trzmetrową, modułową paterę na owoce dla Amandy Levete.
Gwendolyn i Guillane Kerschbaumer z pracowni Studio Areti, zaprojektowały elementy architektury wnętrz nowego domu Johna Pawsona.  Felix de Pass natomiast kuchenne stołki dla architektki Alison BrooksZaha Hadid dostała od  Garetha Neala są dwie tajemnicze bryły – naczynia, zaś Paul Smith od  Nathalie de Leval altanę ogrodową.
Rob Barnby i Lewis Day z pracowni projektowej Barnby & Day wymyślili dla Alexa de Rijke projekt okrągłego stołu do jadalni. Richard Rogers i jego syn Ab Rogers zamówili u Xenii Moseley wielofunkcyjną drabinę. Sprzęt może stać się w razie potrzeby siedziskiem. Lola Lely przygotowała szezlong dla artysty Allena Jonesa.
Jak zawsze, najwięcej mówią zdjęcia – w GALERII; filmy pokazują poszczególne obiekty i historię ich powstania.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Peter Krejci, Peter Krejci, materiały prasowe AHEC
Data publikacji: 17.09.2014 14:00
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.