Design
DESIGN

Od lampy na biurko po architekturę wnętrz. Gae Aulenti (1927-2012)

  • Komentarze

Lampa Ruspa, projekt Gae Aulenti, włoski design XX wieku

Rzeźbiarska bryła lampy Ruspa, zaprojektowanej w latach 1967-68 przez Gae Aulenti. Auluminium, biały lakier

Fot: materiały prasowe Luminosfera

Pierwsza dama włoskiego designu XX wieku – projektowała architekturę wnętrz, scenografie, bryły  mebli i lamp. Wśród jej prac jest m.in. wnętrze Beaux Arts Gare d'Orsay, dworzec kolejowy przekształcony w galerię sztuki. Archirama przypomina twórczość Gae Aulenti

Współczesna architektura i meble we włoskim stylu


Gae Aulenti ukończyła architekturę na politechnice w Mediolanie w czasach, gdy kobiet na włoskich uczelniach technicznych właściwie się nie spotykało. Gae Aulenti tymczasem była jedną z nielicznych kobiet, która w połowie XX wieku wpłynęły na architekturę Italii. Jeszcze w latach 50., w czasie studiów, zaczęła współpracę z magazynem „Casabella Continuita”, prezentującym współczesną architekturę i design. Od 1955 do 1965 roku była dyrektor artystyczną tego pisma, łącząc pracę w redakcji z projektowaniem.

W jej dorobku znalazły się prestiżowe projekty architektoniczne, takie jak przebudowa dworca d'Orsay w muzeum Musée d'Orsay i galeria sztuki współczesnej w Centre Pompidou czy restauracja Palazzo Grassi w Wenecji. Jest również  autorką projektu włoskiego pawilonu na Expo w Sewilli w 1992 roku.

Gae Aulenti projektowała także meble o efektownych bryłach. Wśród realizacji, które zdobyły uznanie są pochodzące z lat 60. składane krzesło „April” (1964) i lampa „Pipistrello" zaprojektowana dla Martinelli Luce (1965). „Pipistrello” to "nietoperz",  pofałdowane ścianki bryły kojarzyły się z błoniastymi skrzydłami. podstawka lampy umożliwia regulowanie wysokości. Przez lata projektantka pracowała między innymi dla firm Artemide, Kartell, Fontana, Knoll, Poltrona Frau, Stilnovo, Tecno, i Zanotta.
Włoska projektantka zmarła w październiku 2012 roku.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.