Design
DESIGN

Okulary z drewna? Drewniane oprawki zdobywają popularność!

  • Komentarze

Slimmer. Okulary w drewnianych oprawkach

Okulary w drewnianych oprawkach. Slimmer

Gażdżet dla hipstera, współczesny dizajn, efekt mody na ekologię, potrzeba posiadania wyjątkowego przedmiotu – drewniane oprawki nagle pojawiły się jakiś czas temu w salonach i na ulicach

Drewniane lenonki?

Drewniane oprawki oczywiście nie nowość, ale w Polsce zrobiło się o nich głośno dopiero przed kilkoma miesiącami. Producenci drewnianych okularów trafili na swój czas. Sprzyja im wciąż trwająca moda na wyraziste, grube oprawki – z drewnianej bryły trudno wystrugać delikatne formy. Oczywiście można wykorzystać szczególnie mocne gatunki drewna, albo używać drewna stabilizowanego, nasączonego żywicami epoksydowymi... Ale po co?

Drewniane oprawki pokazują swój urok dopiero wtedy, kiedy ujawnia się struktura i wzór drewna, jego włókna i słoje. Dopiero wtedy można zobaczyć, że każda para okularów jest inna. Nie ma dwóch całkowicie identycznych desek, różnica koloru i rysunku drewna gwarantuje, że właściciel okularów będzie miał przedmiot jedyny w swoim rodzaju. W dodatku drewno ładnie się starzeje, zmieniając przy tym odcień. A jeśli to za mało, oprawki można jeszcze na własną rękę zmodyfikować, malując, woskując, strugając – co tylko przyjdzie do głowy domorosłemu stolarzowi.

Moda na ekologiczne gadżety

Producenci okularów w drewnianych oprawkach stawiają na ekologię. Slimmer, polsko-holenderska marka – która wprowadziła na rynek także drewniane portfele – sprzedaje okulary w oprawkach z bambusa. To surowiec odnawialny, rośliny wyjątkowo szybko rosną i mogą być uprawiane na plantacjach. Producent dba o detal, pakując okulary do bambusowych lub drewnianych tub i pudełek z ekologicznej tektury.
Jeszcze dalej idzie manufaktura Niebagatela. Jej założyciel zapowiada, że część zysku z każdej pary okularów zostanie przeznaczony na zasadzenie nowego drzewka. Ta część przedsięwzięcia czeka jeszcze na swoją kolej, ale manufaktura rozwija się już chyba całkiem nieźle.
Woody to marka okularów wykonanych z drewna egzotycznego, w tym drewna sandałowego i hebanu.

Zrób to sam

Nie święci garnki lepią! Zrobienie własnej pary okularów przeciwsłonecznych nie jest łatwe, ale jak najbardziej możliwe. A efekt może być bardzo ciekawy...

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Slimmer
Data publikacji: 28.02.2014 17:35
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.