Architektura wnętrz i zabawki
Gosia Rygalik i Tomek Rygalik, kuratorzy wystawy NASZ, zaprosili do współpracy kilkunastu młodych projektantów, ale prezentowane na wystawie przedmioty łączy kolorystyka i zastosowanie szlachetnych materiałów. Bryły mebli wykonane zostały z jasnego drewna o dobrze widocznym rysunku słojów, podobnie jak zabawki. Kuratorzy nawiązują do hisorii polskiego wzornictwa, wystawiając np. kilimy z quasi-ludowymi wzorami. Prawie sto lat temu polskie wyroby z drewna były podziwiane na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu, a kapliczka zaprojektowana przez Jana Szczepkowskego zdobyła Grand Prix tej prestiżowej wystawy. Tym razem efekt nie będzie raczej tak spektakularny, ale przedmioty z wystawy NASZ mogą się podobać, miło byłoby też zobaczyć je w polskich sklepach.
Kuratorzy zachęcali designerów do eksperymentów z procesami przemysłowymi. Niektóre z obiektów, które znalazły się w kolekcji są modyfikacjami istniejących na rynku produktów, inne to jednostkowe prace, przygotowane specjalnie na wystawę.
Współczesne polskie wzornictwo: projektanci
Na wystawie zaprezentowane będą prace grafików, projektantów zajmujących się m.in. architekturą wnętrz i wzornictwem, a także projektowaniem tkanin; autorzy to: Wojciech Bajor, Antoni Bielawski, Stefan Bieńkowski, Marek Cecuła, Fontarte, Agata Hoffa, Paweł Jasiewicz, Jakub Jezierski, Piotr Kuchciński, , Agata Nowicka, Małgorzata Pepłowska, Gosia Rygalik, Tomek Rygalik, Jakub Sobiepanek, Wojtek Tomaszewski i Julia Wilman.
Wystawa NASZ prezentowana będzie w trakcie międzynarodowych targów wzornictwa WantedDesign w Nowym Jorku. Wystawa zacznie się 16 maja i potrwa przez cztery dni.
(WantedDesign, 269 11th Avenue, Nowy Jork).
Jak wyglądają targi WantedDesign? Film z zubiegłorocznej edycji:
