Design
DESIGN

Polska architektura wnętrz i wzornictwo – co o nich wiedzą Amerykanie?

 • Komentarze

Bryły mebli z kolekcji NASZ

Bryły mebli z kolekcji NASZ w maju prezentowane będą w Nowym Jorku

Fot: Materiały prasowe culture.pl, zdjęcia Ernest Winczyk
 • Kolekcja NASZ: bryły z naturalnego drewna, białe płaszczyzny
 • Kolekcja NASZ
 • Drewniane zabawki z kolekcji NASZ
 • Smok - drewniana zabawka z kolekcji NASZ
 • Kuba Jezierski zaprojektował do kolekcji NASZ kilim
 • Bryły mebli z kolekcji NASZ

Studio Rygalik i Culture.pl pokazują w Nowym Jorku współczesne polskie wzornictwo, bryły mebli, zabawek czy naczyń zaprojektowanych i wykonanych w Polsce

Architektura wnętrz i zabawki

Gosia Rygalik i Tomek Rygalik, kuratorzy wystawy NASZ, zaprosili do współpracy kilkunastu młodych projektantów, ale prezentowane na wystawie przedmioty łączy kolorystyka i zastosowanie szlachetnych materiałów. Bryły mebli wykonane zostały z jasnego drewna o dobrze widocznym rysunku słojów, podobnie jak zabawki. Kuratorzy nawiązują do hisorii polskiego wzornictwa, wystawiając np. kilimy z quasi-ludowymi wzorami. Prawie sto lat temu polskie wyroby z drewna były podziwiane na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu, a kapliczka zaprojektowana przez Jana Szczepkowskego zdobyła Grand Prix tej prestiżowej wystawy. Tym razem efekt nie będzie raczej tak spektakularny, ale przedmioty z wystawy NASZ mogą się podobać, miło byłoby też zobaczyć je w polskich sklepach.  
Kuratorzy zachęcali designerów do eksperymentów z procesami przemysłowymi. Niektóre z obiektów, które znalazły się w kolekcji są modyfikacjami istniejących na rynku produktów, inne to jednostkowe prace, przygotowane specjalnie na wystawę.

Współczesne polskie wzornictwo: projektanci

Na wystawie zaprezentowane będą prace grafików, projektantów zajmujących się m.in. architekturą wnętrz i wzornictwem, a także projektowaniem tkanin; autorzy to: Wojciech Bajor, Antoni Bielawski, Stefan Bieńkowski, Marek Cecuła, Fontarte, Agata Hoffa, Paweł Jasiewicz, Jakub Jezierski, Piotr Kuchciński,  , Agata Nowicka, Małgorzata Pepłowska, Gosia Rygalik, Tomek Rygalik, Jakub Sobiepanek, Wojtek Tomaszewski i Julia Wilman.
Wystawa NASZ prezentowana będzie w trakcie międzynarodowych targów wzornictwa WantedDesign w Nowym Jorku. Wystawa zacznie się 16 maja i potrwa przez cztery dni.
(WantedDesign, 269 11th Avenue, Nowy Jork).

Jak wyglądają targi WantedDesign? Film z zubiegłorocznej edycji:

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.