Design
DESIGN

Polski design z pomysłem - trójnogi moduł i drewno bukowe

 • Komentarze

Kolekcja mebli TRIPOD autorstwa studia poorex poor design

Kolekcja mebli TRIPOD autorstwa studia poorex poor design 

 • Trójnogi moduł, który występuje w każdym przedmiocie kolekcji mebli TRIPOD autorstwa studia poorex poor design
 • TRIPOD CLOCK - kolekcja mebli TRIPOD autorstwa studia poorex poor design
 • TRIPOD LAMP - kolekcja mebli TRIPOD autorstwa studia poorex poor design
 • TRIPOD MIRROR - kolekcja mebli TRIPOD autorstwa studia poorex poor design
 • TRIPOD TABLE - kolekcja mebli TRIPOD autorstwa studia poorex poor design
 • TRIPOD TABLE TOY - kolekcja mebli TRIPOD autorstwa studia poorex poor design

Powstała niedawno kolekcja mebli TRIPOD to dzieło autorstwa poorex poor design. Designerzy stworzyli zestaw przedmiotów sztuki użytkowej zainspirowanej trójnogim statywem, takim, jakiego używa się np.do montowania kamery. W skład zbioru wschodzi zegar, stoliki, lampa i lustro. Cechą wspólną tych przedmiotów jest moduł podstawy konstrukcyjnej – trójnóg, a także materiał – jasne drewno bukowe

Polskie wzornictwo na trzech nogach

Zestaw przedmiotów codziennego użytku pt. TRIPOD wykonany jest z delikatnego, jasnego drewna bukowego, które kojarzyć się może ze stylem skandynawskim. Bazą dla wszystkich przedmiotów z kolekcji mebli jest drewniany moduł - statyw o wysokości 45 cm. Po rozłożeniu rozstaw jego nóżek wynosi 30 cm. Wszelkie elementy łączące drewniane części są wykonane w technice FDM oraz w technice druku 3D.

Jednym z przedmiotów zestawu TRIPOD jest lampa podłogowa. Składa się ona ze wspomnianego modułu, a także żarówki oraz płaskiej imitacji lampki nocnej.

Innym przedmiotem jest lustro, którego pozycję można ragulować dzięki trójnogiemu statywowi. Wystarczy zmienić ustawienie kąta górnej jego częsci.

Mały stolik, który pojawia się w kolekcji to uzupełnienie zabawki - nienaturalnie skręconego autka mogącego poruszać się jedynie po okręgu 30 centymetrowej średnicy szklanego blatu. Blat zamocowany jest do podstawy dzięki czarnej przyssawce. Stolik ma oczywiście szersze zastosowanie, np. jako podstawka dla książki czy filiżanki.

Również większy stolik składa się ze szklanego blatu i statywów zakończonych przetykaczkami do umywalki - tym razem trzema. Blat jest zaokrąglonym trójkątem równobocznym o boku długości 100 cm. Całość jest stabilna i łatwa w montażu, który trwa zaledwie kilkanaście sekund.

Zegar, jest być może najciekawszym przedmiotem z całej kolekcji. Zachęca on bowiem użytkownika do zabawy w konstruowanie. Składa się z dwóch głównych elementów tj. pierścienia i tarczy, oraz łączników –  gumek recepturek, które zaczepione są na małych kołeczkach i promieniście rozchodzą się od środka zegara. Są one jednocześnie cyframi cyberblatu.

Moduł podstawy był pomysłem, który idealnie wpisał się w charakter powstałej kolekcji. Ideą było bowiem stworzenie przedmiotów, które po złożeniu nie zajmują wiele miejsca. Trójnogi statyw został środkiem, który może inspirować do projektowania kolejnych funkcjonalnych rozwiązań.

Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 25.09.2014 10:59
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.