Dywan wycinanka od Moho Design
W 2008 roku po raz pierwszy w historii polscy projektanci otrzymali prestiżową nagrodę Red Dot Design Award (nazywaną Oscarem dizajnu). Otrzymało ją Studio Moho za dywan mohohej!Dia. Okrągły, przypominający ludową wycinankę dywan ze spilśnionej wełny szybko zrobił oszałamiającą karierę i stał się ikoną polskiego współczesnego designu. Projektanci ze Studio Moho inspirowali się polskim folkiem i trafili w dziesiątkę.
Już w 2005 roku dywan mohohej!Dia wygrał w kategorii „Produkt” w konkursie Śląska Rzecz, organizowanym przez Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Rok później Donna Karan, Sir Norman Foster i Mario Testino, zasiadający w jury konkursu Wallpaper Design Award, przyznali mohohej!Dia nagrodę The Best Textile 2005. Międzynarodową pozycję Moho ugruntowała Red Dot Design Award. Obecnie renomowane galerie i muzea sztuki nowoczesnej mają w swoich zbiorach kolekcje od Moho.
Polska Folk, czyli etno design
Inspiracje etno w polskim dizajnie są atrakcyjne także dla zagranicznego odbiorcy. Udowadnia to popularność wystawy Polska Folk, którą pokazano we wrześniu 2009 roku na London Design Festival. Podczas Polska Folk pojawiło się wiele prac młodych projektantek, m.in. Joanny Rusin, Agnieszki Czop, Agnieszki Lasoty, Anny Kotowicz-Puszkarewicz z Aze Design i Agaty Kulik-Pomorskiej z Malafora. Polska Folk to prace inspirowane polską sztuką ludową, niesamowita kreatywność polskich projektantów oraz tradycyjne materiały, tj.: surowe drewno, len i filc.
Polski dizajn inspirowany folkiem to wzornictwo o unikalnym charakterze, z wyrazistą tożsamością, pozostające jednocześnie w głównym nurcie dizajnu europejskiego. Według Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, kuratorki wystawy, powrót do korzeni i tradycyjnych technik wytwarzania jest silnym trendem w ostatniej dekadzie nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Świadczy o potrzebie poszukiwania własnej tożsamości, chęci powrotu do lokalności i regionalności w dobie globalizacji.

-
TIC TAC jest praktycznym i efektownym połączeniem półki i fotela zarazem. Designerski mebel zaprojektowała włoska firma CAMPEGGISRL. Po prostu siadasz na półce jak na fotelu, wyciągasz książkę i już. więcej
-
Ostatnio w świecie architektury, mówi się o powracającej modzie na ponowne wykorzystanie kontenerów. Zobaczcie, jak dbając o środowisko można tworzyć z kontenerów ciekawe rozwiązania architektoniczne. więcej
-
Co zrobić aby architektura przestała być nudna i zainteresowała odbiorcę? Dynamiczne fasady to idealne rozwiązanie. Fasada poruszana przez dźwięk, podmuch wiatru wywołany naszym ruchem lub ciepło. To kolejne przykłady rozwiązań fasad dynamicznych. więcej
-
Czy Barack Obama będzie jadł wigilijną kolację na porcelanowym serwisie z Polski? To bardzo prawdopodobny scenariusz, gdyż Biały Dom kupił w Fabryce Porcelany Kristoff zastawę stołową oraz garnitur do kawy dla 36 osób. Prezydent USA wybrał porcelanowe naczynia z kolekcji Alaska. Zobaczcie naczynia w kolekcji Alaska, które trafiły do Białego Domu! Podoba wam się design zestawu Alaska? więcej

- DESIGN: To półka czy fotel? Ten designerski mebel łączy jedno i drugie
- ARCHITEKTURA: Kontenery w architekturze – multifunkcjonalność połączona z ekologią
- DESIGN: Dynamiczne fasady. Jak sprawić żeby architektura stała się interesująca?
- LIFESTYLE: Barack Obama kupił w Polsce porcelanę
- DESIGN: Top Design Award 2013 – zgłoś dobry design do konkursu