archirama.pl

Polski dizajn: wieczór z dizajnem w kinie LAB

Historia i moment, w którym obecnie znajduje się polski dizajn, pełne są niezwykle utalentowanych i zaangażowanych projektantów, którzy uczestniczą w kreowaniu naszego otoczenia i gustu Polaków. Na przekór niesprzyjającym okolicznościom promowali dobre wzornictwo już w latach PRLu. Nieźle radzą sobie i teraz, a polski dizajn, jeszcze do niedawna za granicą niemal nieznany, staje się rozpoznawalny i ceniony. W kinie LAB w najbliższy piątek 2 filmy: "Dizajnerki" i "Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa", czyli historia polskiego dizajnu w pigułce... na dużym ekranie

Polski dizajn: wieczór z dizajnem w kinie LAB
Fot: materiały prasowe

Dywan wycinanka od Moho Design

W 2008 roku po raz pierwszy w historii polscy projektanci otrzymali prestiżową nagrodę Red Dot Design Award (nazywaną Oscarem dizajnu). Otrzymało ją Studio Moho za dywan mohohej!Dia. Okrągły, przypominający ludową wycinankę dywan ze spilśnionej wełny szybko zrobił oszałamiającą karierę i stał się ikoną polskiego współczesnego designu. Projektanci ze Studio Moho inspirowali się polskim folkiem i trafili w dziesiątkę.

Już w 2005 roku dywan mohohej!Dia wygrał w kategorii „Produkt” w konkursie Śląska Rzecz, organizowanym przez Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Rok później Donna Karan, Sir Norman Foster i Mario Testino, zasiadający w jury konkursu Wallpaper Design Award, przyznali mohohej!Dia nagrodę The Best Textile 2005. Międzynarodową pozycję Moho ugruntowała Red Dot Design Award. Obecnie renomowane galerie i muzea sztuki nowoczesnej mają w swoich zbiorach kolekcje od Moho. 

Polska Folk, czyli etno design

Inspiracje etno w polskim dizajnie są atrakcyjne także dla zagranicznego odbiorcy. Udowadnia to popularność wystawy Polska Folk, którą pokazano we wrześniu 2009 roku na London Design Festival. Podczas Polska Folk pojawiło się wiele prac młodych projektantek, m.in. Joanny Rusin, Agnieszki Czop, Agnieszki Lasoty, Anny Kotowicz-Puszkarewicz z Aze Design i Agaty Kulik-Pomorskiej z Malafora. Polska Folk to prace inspirowane polską sztuką ludową, niesamowita kreatywność polskich projektantów oraz tradycyjne materiały, tj.: surowe drewno, len i filc.

Polski dizajn inspirowany folkiem to wzornictwo o unikalnym charakterze, z wyrazistą tożsamością, pozostające jednocześnie w głównym nurcie dizajnu europejskiego. Według Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, kuratorki wystawy, powrót do korzeni i tradycyjnych technik wytwarzania jest silnym trendem w ostatniej dekadzie nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Świadczy o potrzebie poszukiwania własnej tożsamości, chęci powrotu do lokalności i regionalności w dobie globalizacji.

Polski dizajn na dużym ekranie

Czekając na kolejne sukcesy polskich dizajnerek i dizajnerów proponujemy podsumowanie dotychczasowych dokonań polskiego wzornictwa - przypomninając sobie historię polskiego dizajnu od początków w PRLu po dzień dzisiejszy, a także przyglądając się współczesnemu dizajnowi.

Bliższe spotkanie z przedmiotami wykreowanymi przez polski dizajn i sylwetki dizajnerek-kobiet już od września w kinach dzięki współpracy serwisu domo.pl, Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, którzy przedstawiają dwa niezwykłe dokumenty poświęcone polskiemu dizajnowi, czyli Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa oraz Dizajnerki. W najbliższy piątek kino LAB w Warszawie zaprasza na specjalna projekcję tych dwóch filmów. Filmy prezentują  kultowe przedmioty, stworzone przez polskich projektantów od początku XX wieku do teraz i postacie polskich dizajnerek.

Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa  

Dokument Małgorzaty O. Świderskiej to unikalna możliwość poznania przedmiotów, które stały się symbolami swoich czasów. Zostały stworzone przez polskich projektantów od początku XX w. po czasy współczesne. Dokument ujawnia nazwiska dizajnerów, którzy w innych okolicznościach geopolitycznych mieliby szansę zaistnieć w świecie dizajnu. Bohaterami filmu są rozpoznawalne przez wszystkich meble, ceramika, porcelana i szkło, charakterystyczne tkaniny, małe bibeloty, ale też samochody i lokomotywy.

Narracja filmu skonstruowana jest z wywiadów z ekspertami z dziedziny wzornictwa przemysłowego, historykami sztuki i projektantami. Znaleźli się wśród nich: Beata Bochińska, Anna Demska, Anna Frąckiewicz, Czesława Frejlich, Krystyna Łuczak- Surówka, Anna Maga, Józef Mrozek, Michał Stefanowski, Wojciech Wybieralski.

Dizajnerki

Obraz Jacka Dużyńskiego z 2009 r. został zainspirowany pomysłem, na którym Gian Luca Amadei oparł książkę "Discovering Women in Polish Design: Interviews & Conversations", będącą częścią projektu POLSKA!YEAR, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Dizajnerki to dokument złożony z dwudziestu epizodów, z których każdy stanowi zamkniętą całość. Dizajnerki to także pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny wyprodukowany przez telewizję Domo.

Dokument przedstawia aktualną sytuację polskiego designu. Motywacją jego powstania jest wyjątkowa - w porównaniu z resztą świata - liczba kobiet w Polsce zajmujących się zawodowo projektowaniem i wzornictwem jest znacznie większa od średniej. To jednak żaden feministyczny manifest, a raczej refleksja nad tym fenomenem i pytanie o szczególną rolę kobiet w polskim dizajnie. Pojawiają się rozmowy z uznanymi projektantkami, ale również z tymi, które dopiero zaczynają karierę. W filmie zobaczymy też projekty, które przyniosły rozgłos ich autorkom. Nie zabrakło również wypowiedzi krytyczek, teoretyczek i popularyzatorek polskiego dizajnu.

Każda z bohaterek ma swoją teorię na temat projektowania i roli kobiet w dizajnie, inaczej też podchodzi do procesu tworzenia. Jednak z tej wielości myśli i wrażeń wyłania się bardzo spójny obraz polskiego rynku wzornictwa i nadzieja, że już wkrótce polski dizajn będzie rozpoznawalny na świecie i stanie się ważnym elementem polskiej rzeczywistości.

 

CO? Wieczór z dizajnem

GDZIE? Kino LAB w Warszawie

KIEDY? 18.11.2011 (piątek), godz. 20.15

KOLEJNA PROJEKCJA: 27.11.2011 (niedziela), godz. 16:00

 

strona kina LAB: www.kinolab.art.pl

Źródło: materiały prasowe kina LAB
Autor: Redakcja
Zdjęcia: Moho Design, materiały prasowe
Data publikacji: 13.11.2011 20:00

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.