Design
DESIGN

Polskie wzornictwo na Tokio Design Week

  • Komentarze

Komplet naczyń Czaj. Współczesny polski design

Komplet naczyń Czaj na wystawie w Tokio

Fot: Grynasz Studio Design
  • Komplet naczyń Czaj. Współczesny polski design
  • Miodownik, łyżka do miodu
  • Stalowa filiżanka do kawy Nero. Polski design

Wystawa Elements z projektami Grynasz Studio promuje polskie wzornictwo w Japonii. Odważnie

Grynasz Studio rzuca się na głęboką wodę i rywalizuje z Japończykami na ich własnym gruncie. Dosłownie, bo na podczas Tokyo Design Week. W przenośni, bo projektanci wybrali tematy projektowe bliskie japońskiej kulturze. Najbardziej rzuca się to w oczy w przypadku Czarki, czyli kubka bez ucha przypominającego nieco naczynia ze stołówek sprzed kilkudziesięciu lat. Białe lub czarne czasze mają na ściankach geometryczny wzór, siatkę z rzędami kwadratowych pól. Sami projektanci Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz mówią o inspiracjach japońskim wzornictwem. Delikatne, neutralne formy naczyń do kawy i herbaty Czaj z powodzeniem mogłyby znaleźć się na półkach sklepów Muji. Podobnie Miodownik, sztuciec do nabierania miodu. Ciekawostką jest sposób wykonania tej dekoracyjnej łyżki. Czerpak w formie plastra miodu i długi uchwyt zostały wyprodukowane metodą druku 3D ze stali nierdzewnej. Zastosowano technologię Selective Laser Sintering, w które promień skupionego światła spieka drobne cząsteczki materiału w jedną bryłę. Ta sama technologia została wykorzystana także do przygotowania metalowe, utrzymującej ciepło filiżanki do espresso. Oszczędna forma cechuje zresztą wszystkie obiekty wybrane przez projektantów na japońską wystawę. Ukłonem w stronę modernistycznej tradycji jest nazwa fotela Corbu, kojarząca się z projektami mebli „papieża modernizmu”.
Projekty nie mają szans, by zdziwić japońskich odbiorców nowatorstwem, egzotyczną formą czy specyficznie polskimi akcentami. Ale mogą się podobać. Taką spokojną drogę do świadomości Japończyków wsparło Culture.pl, współorganizator wydarzenia.

 
Grynasz Studio założone przez Martę Niemywską-Grynasz i Dawida Grynasza, współpracujące na stałe z grafikiem Małgorzatą Ćwiek, jest multidyscyplinarnym zespołem projektantów, który zajmuje się projektowaniem produktu, wystawiennictwem i grafiką użytkową.
Wystawa projektów Grynasz Studio - „Elements”
2–7.11.2016 Tokio, Japonia
Tokyo Design Week

przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Grynasz Studio Design
Data publikacji: 21.11.2016 16:51
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.