Design
DESIGN

Pomnik z betonu architektonicznego - Centrum Weterana

 • Komentarze

Bryła nowego pomnika w Warszawie. Beton architektoniczny w rzeźbie

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, nowy pomnik - detal ściany z betonu architektonicznego 

Fot: materiały prasowe Kliniki Betonu
 • Nowy pomnik przed warszawskim Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
 • Abstrakcyjna, ciężka bryła pomnika na tle jasnej ściany z betonu architektonicznego
 • ściana z betonu architektonicznego. Projekt zwyciężył w konkursie architektonicznym, rozstrzygniętym w lutym 2014
 • Orzeł wojskowy, detal reliefu odlanego z betonu architektonicznego
 • Bryła nowego pomnika w Warszawie. Beton architektoniczny w rzeźbie

Pomnik przy Centrum Weterana w Warszawie zamiast z tradycyjnego kamienia, wykonano z betonu architektonicznego. Z betonu odlano elementy reliefowej ściany


W drugiej połowie grudnia 2014 w Warszawie otwarte zostanie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Siedzibą nowej instytucji będzie stary budynek WKU Warszawa-Mokotów, niedaleko budynku Plac Unii. Obok centrum powstał nowy pomnik, poświęcony pamięci żołnierzy poległych w zagranicznych misjach.

Projekt pomnika wybrany został w konkursie architektoniczno – rzeźbiarskim, rozstrzygniętym w lutym 2014.  
Autorami projektu są Maciej Aleksandrowicz, rzeźbiarz z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i projektanci z pracowni architektonicznej KAPS Architekci.

Bryła pomnika

W centrum założenia dominuje abstrakcyjna, wysoka na 3,5 m bryła z brązu. Według projektantów, rzeźba nawiązuje do formy castrum doloris. Związek z sarmackimi tradycjami wydaje się dość luźny i trudno czytelny; bardziej przekonuje mnie podobieństwo do pancerzy i uzbrojenia. 

Beton architektoniczny

Pomnik stoi na niewielkim placu. Jego tłem jest ściana pamięci. Długa na 15 i wysoka na 4 metry ściana z betonu architektonicznego pokryta jest płytkim, linearnym reliefem. Płaskorzeźba przedstawia cztery orły, czyli insygnia czterech sił zbrojnych RP: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej a także Wojsk Specjalnych. Na betonowej ścianie znalazły się także tabliczki z nazwiskami stu dziewiętnastu polskich żołnierzy, którzy polegli w misjach i operacjach zagranicznych.

Elementy z betonu architektonicznego

Betonowe elementy wykonane zostały przez warszawską Klinikę Betonu (więcej o Klinice >>). Choć ściana przypomina ciężki monolit, w rzeczywistości składa się z mniejszych elementów. Na murze zamontowano dziewięć segmentów o różnych wymiarach. Poszczególne części musiały być idealnie dopasowane, tak, by linie reliefu łączyły się w odpowiednich miejscach.

W trakcie prac przygotowawczych rysunek orłów podzielono na ok. 30 segmentów. Następnie każdy z nich został osobno wyfrezowany w płycie MDF w skali 1:1. Po połączeniu części wykonane zostały płyty pozytywowe. Po poprawkach posłużyły one jako wzór do produkcji właściwych matryc. Dopiero z nich pochodzą betonowe odlewy. Niektóre elementy wypiaskowano, cały pomnik pokryto impregnatem. Dzięki temu beton architektoniczny ma przez lata zachować pierwotny wygląd.
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.