archirama.pl

Pomnik z betonu architektonicznego - Centrum Weterana

Pomnik przy Centrum Weterana w Warszawie zamiast z tradycyjnego kamienia, wykonano z betonu architektonicznego. Z betonu odlano elementy reliefowej ściany

Bryła nowego pomnika w Warszawie. Beton architektoniczny w rzeźbie

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, nowy pomnik - detal ściany z betonu architektonicznego 

Fot: materiały prasowe Kliniki Betonu


W drugiej połowie grudnia 2014 w Warszawie otwarte zostanie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Siedzibą nowej instytucji będzie stary budynek WKU Warszawa-Mokotów, niedaleko budynku Plac Unii. Obok centrum powstał nowy pomnik, poświęcony pamięci żołnierzy poległych w zagranicznych misjach.

Projekt pomnika wybrany został w konkursie architektoniczno – rzeźbiarskim, rozstrzygniętym w lutym 2014.  
Autorami projektu są Maciej Aleksandrowicz, rzeźbiarz z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i projektanci z pracowni architektonicznej KAPS Architekci.

Bryła pomnika

W centrum założenia dominuje abstrakcyjna, wysoka na 3,5 m bryła z brązu. Według projektantów, rzeźba nawiązuje do formy castrum doloris. Związek z sarmackimi tradycjami wydaje się dość luźny i trudno czytelny; bardziej przekonuje mnie podobieństwo do pancerzy i uzbrojenia. 

Beton architektoniczny

Pomnik stoi na niewielkim placu. Jego tłem jest ściana pamięci. Długa na 15 i wysoka na 4 metry ściana z betonu architektonicznego pokryta jest płytkim, linearnym reliefem. Płaskorzeźba przedstawia cztery orły, czyli insygnia czterech sił zbrojnych RP: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej a także Wojsk Specjalnych. Na betonowej ścianie znalazły się także tabliczki z nazwiskami stu dziewiętnastu polskich żołnierzy, którzy polegli w misjach i operacjach zagranicznych.

Elementy z betonu architektonicznego

Betonowe elementy wykonane zostały przez warszawską Klinikę Betonu (więcej o Klinice >>). Choć ściana przypomina ciężki monolit, w rzeczywistości składa się z mniejszych elementów. Na murze zamontowano dziewięć segmentów o różnych wymiarach. Poszczególne części musiały być idealnie dopasowane, tak, by linie reliefu łączyły się w odpowiednich miejscach.

W trakcie prac przygotowawczych rysunek orłów podzielono na ok. 30 segmentów. Następnie każdy z nich został osobno wyfrezowany w płycie MDF w skali 1:1. Po połączeniu części wykonane zostały płyty pozytywowe. Po poprawkach posłużyły one jako wzór do produkcji właściwych matryc. Dopiero z nich pochodzą betonowe odlewy. Niektóre elementy wypiaskowano, cały pomnik pokryto impregnatem. Dzięki temu beton architektoniczny ma przez lata zachować pierwotny wygląd.
Zdjęcia: materiały prasowe Kliniki Betonu
Data publikacji: 12.12.2014 13:09

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.