Design
DESIGN

Przed nami 8. edycja Łódź Design Festival - świat do naprawy

 • Komentarze

Pokaz kuchnii molekularnej podczas Łódź Design Festival 2013

Pokaz kuchnii molekularnej podczas Łódź Design Festival 2013

 • Goście Łódź Design Festival 2013 na wystawie Deep Need
 • Materiały promocyjne Łódź Design Festival 2013 - naklejki i piny. Ciekawe jak będą wyglądały tegoroczne
 • Pokaz kuchnii molekularnej podczas Łódź Design Festival 2013
 • Wystawa Make Me 2013
 • Wystawa Must Have 2013

Jak co roku Łódź Design Festival budzi tych, którzy powoli zapadają w jesienno-zimowy sen. Już 9 października rozpocznie się 8. edycja jednego z najciekawszych imprez dotyczących wzornictwa przemysłowego, projektowania graficznego i wszystkiego co związane z polskim i zagranicznym designem. Wystaw i warsztatów dla początkujących projektantów nie sposób zliczyć. Wolne miejsca znikają jak świeże bułeczki, a więc entuzjaści designu – spieszcie się!

Design (won’t) save the world – jak to jest z tym wzornictwem?

Tegoroczna edycja słynnego festiwalu ŁDF potrwa od 9 do 19 października 2014. Hasłem przewodnim Łódź Design Festival 2014 są słowa Brave New World. Czy odważne projektowanie i nowoczesne wzornictwo przyczynia się do powstawania Nowego Wspaniałego Świata?

Odpowiedź na to pytanie skrywa się na łódzkim festiwalu. Do dyspozycji będziemy mieli liczne wystawy dizajnu oraz warsztaty dla projektantów i miłośników wzornictwa.

Swoją wizje hasła Brave New World przedstawią nam również światowi designerzy tacy jak: Daniel Charny, Charlie Koolhas, Grupa Projektowa Tabanda, Dennis Elbers i Sven Ehmann oraz Kolektyw pan Generator.

I tak na przykład Daniel Charny, kurator jednej z wystaw- BRAVE FIXED WORLD, zastanawia się nad rolą jaką we współczesnym świecie pełnić może szeroko rozumiane naprawianie:

Nasz dzisiejszy świat kształtowany jest przez niespotykany rozwój mechanizacji i produkcji masowej. Demokratyczny dostęp do dóbr oraz wyższa jakość życia, oferowana przez produkcję przemysłową, ma jednak swoją cenę. Wraz z obfitością tanich, powtarzalnych produktów, które obciążają środowisko naturalne, wielu ludzi straciło kontakt z doświadczeniem rodzącym się w procesie tworzenia i stoi dziś wobec ograniczonego wyboru, jakim jest kupienie czegoś nowego lub trwanie w zwykłej bierności. Nasz ‘Nowy Wspaniały Świat’ wymaga naprawy.
 
Program główny obejmuje aż 10 różnych wystaw ponad dwa razy więcej imprez towarzyszących, w tym coroczny konkurs i wystawa make me! oraz plebiscyt must have. Festiwal odbywac się będzie w dwóch ogromnych centrach festiwalowych - Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3 oraz dawna Tkalnia Marcusa Silbersteina przy ul. Piotrkowskiej 250. Jest to  to niemal 10 000 m² designu! Warto więc zarezerwować sobie czas między 9 a 19 października,  by wziąć udział w święcie designu.

Szczegółowe informacje, plan wydarzeń, harmonogram i wszelkie niezbędne informacje znajdziecie na stronie festiwalu: www.lodzdesign.com

Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
 • Wyniki konkursu make me!
  Wyniki konkursu make me!

  W miniony piątek otwarty został Łódź Design Festival – jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych designowi w kraju i Europie. Tematem 12. edycji Festiwalu są REFLEKSJE, które dotyczą 3 głównych obszarów tematycznych: relacji człowieka z technologią, wartości rzemiosła i pracy ludzkich rąk oraz wyzwań stawianych współczesnej architekturze. Otwarciu Festiwalu towarzyszyło ogłoszenie laureatów konkursu make me! adresowanego do projektantów młodego pokolenia. Dla zwycięzców przeznaczona została  pula  nagród  w  wysokości  65  000  PLN.  Nagrodę  główną  Paradyż  Award  w  wysokości  50  000  PLN ufundowaną  przez  mecenasa  Festiwalu,  Ceramikę  Paradyż – zdobyła Małgorzata Załuska autor projektu „SIMPLA: zindywidualizowana zewnętrzna proteza piersi”. Przyznane zostały także dwie  nagrody  specjalne:  Łódź  Design  Festival  w  wysokości 10  000  PLN  dla Ryan'a Yasin'a autora projektu „PETIT PLI: clothes that grow” oraz  nagroda ufundowana przez Interprint  w  wysokości  5000  PLN dla Róży Rutkowskiej  za projekt „SCOBY: opakowania, które żyją”.  Festiwal trwa od 19 do 27 maja. więcej

 • Wiosenna dekoracja - zaaranżuj własną hodowlę kiełków z pomysłowym designem
  Wiosenna dekoracja - zaaranżuj własną hodowlę kiełków z pomysłowym designem

  Zastanawiasz się jak urozmaicić parapet, albo stół w kuchni tworząc wiosenną dekorację? Niewielkim nakładem pracy możesz stworzyć we wnętrzu domowy ogródek, w którym zagoszczą różne rodzaje kiełków. Zobacz inspirujący pomysł na design z kiełkami w roli głównej. więcej

 • Nowa restauracja w Bydgoszczy z polskim designem w roli głównej
  Nowa restauracja w Bydgoszczy z polskim designem w roli głównej

  Projektantki odpowiedzialne za aranżację wnętrza nowej bydgoskiej restauracji „Śródmieście”, miały za zadanie stworzyć miejsce dostępne dla wszystkich. W ten sposób powstało wnętrze przytulne, ale urozmaicone elementami surowego stylu loftowego. więcej

 • Teatr Szekspirowski w Gdańsku z polskim designem. Zobaczcie niesamowite wnętrza
  Teatr Szekspirowski w Gdańsku z polskim designem. Zobaczcie niesamowite wnętrza

  Nikt nie mówi, że w teatrze musi być nudno. Jeżeli wnętrze jest wykończone z pomysłem, to każdy z chęcią tu wróci. Zobacz, jaki pomysł na wnętrza w gdańskim Teatrze Szekspirowskim miała architekt Marta Koniczuk. więcej

Data publikacji: 25.09.2014 13:16
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.