Design
DESIGN

Przyjazne biuro? Według polskich designerów to możliwe!

 • Komentarze

Przyjazne biuro

Fot. Everspace, Marbet Style, Groove - design Tomasz Augustyniak

 • Przyjazne biuro według polskich designerów
 • Przyjazne biuro według polskich designerów to możliwe!
 • Przyjazne biuro według polskich designerów
 • Przyjazne biuro według polskich designerów
 • Przyjazne biuro według polskich designerów
 • Przestrzeń biurowa według znanych polskich designerów

Smutne, szare biura to już przeszłość. Dziś głównymi trendami w aranżacji miejsc pracy są komfort i inspirujące wzornictwo. Najlepsze miejsca pracy łączą dziś przestrzeń biurową ze strefami wypoczynku, dzięki czemu pracownicy czują się dobrze i bardziej wydajnie realizują swoje zadania. Everspace – dystrybutor takich marek jak: Profim, MDD, Noti, Bejot, Marbet Style zaprosił topowych polskich projektantów do dyskusji o znaczeniu designu w miejscach pracy.

Tomek Rygalik zwraca uwagę, że ze względu na zmieniający się sposób pracy, przestrzeń biurowa ewoluuje bardzo dynamicznie. Zmiana wynika między innymi z rozwoju technologii, ale również modyfikacji metod zarządzania.

Ponieważ proces ten następuje bardzo intensywnie, to wymaga on nowatorskich rozwiązań wzorniczych i produktowych, które mogą nam ten nowy sposób pracy umożliwić – podkreśla Tomek Rygalik. – Oczywiste jest, że od atmosfery w biurze i samopoczucia pracowników zależy wydajność oraz ich produktywność. W związku z tym stworzenie przyjaznych i atrakcyjnych warunków pracy ma wpływ na rezultaty biznesowe w każdej branży. W dzisiejszym świecie firmom zależy na tym, aby angażować do swoich zespołów najlepszych specjalistów bez względu na to, w jakiej branży działają. Chcąc przekonać kandydatów do podjęcia zatrudnienia, a później pozostania w danej firmie na dłużej, oprócz wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń niematerialnych, kluczowe jest oferowanie atrakcyjnych warunków pracy. Stąd nieustanne dążenie do tego, aby tworzyć dla nich jak najbardziej zaawansowane technologicznie i wygodne przestrzenie.

To nie jest tylko kwestia poczucia smaku i estetyki, ale też pewnych wartości, które emanują z dobrze zaaranżowanej przestrzeni i o które trzeba zadbać już na poziomie projektowym – wyjaśnia Robert Majkut.

Krystian Kowalski zauważa, że dziś pracownik staje się przede wszystkim podmiotem w przestrzeni biurowej i to on zaczyna decydować o jej ostatecznym kształcie i wyglądzie. Biuro niedalekiej przyszłości to miejsce stworzone zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami konkretnej osoby.

Nowe biuro będzie wymagać indywidualnego podejścia do potrzeb pracownika. Mogę sobie wyobrazić, że to pracownik wybiera meble, określając wszystkie parametry estetyczne i funkcjonalne adekwatnie do sposobu, w jaki będzie ich używać – twierdzi Krystian Kowalski.

Współczesne meble biurowe coraz częściej zaczynają być projektowane zgodnie z ideą customizacji. Wybór wysokości oparcia, zagłówka, kształtu oraz kolorów daje duże pole do kreacji, a jednocześnie umożliwia dopasowanie każdego mebla do konkretnej osoby. Poszczególne elementy indywidualnie zmieniają się nie tylko w kwestii wyglądu, ale również przystosowują funkcjonalnie. Podstawą jest ergonomia i wygoda, a co za tym idzie – zdrowie osoby, która korzysta z mebli na co dzień.

Ergonomia zawsze będzie miała kluczowe znaczenie – podkreśla Krystian Kowalski.W projektowaniu mebli warto skupiać się właśnie na niej, bo przecież, bez względu na miejsce czy sposób pracy, nasze ciało zawsze będzie potrzebować wsparcia dla utrzymania jego właściwej pozycji, niezależnie czy będzie ona stojąca, czy siedząca. Dobrze zaprojektowane meble powinny nam w tym po prostu pomóc.

- Przestrzeń biurowa to strefa pracy, zatem muszą być spełnione warunki umożliwiające z jednej strony koncentrację, spokój, wyciszenie a z drugiej strony komunikację, prace w zespole oraz odpoczynek i relaks. Dopełnieniem całości jest właściwe oświetlenie i akustyka, które mają duży wpływ na samopoczucie pracowników – wyjaśnia Tomasz Augustyniak. Projektowanie polega na porządkowaniu i poszukiwaniu harmonii w otoczeniu człowieka. W przestrzeni biurowej jest to szczególnie ważne, ponieważ jest to przestrzeń wspólna wymagająca zarazem pewnej neutralności jak i możliwości odnalezienia się w niej osób o różnym temperamencie oraz z różnym charakterem zadań do wykonania. Temu wszystkiemu służy dobre wzornictwo, pozwala na odpowiedni dobór ergonomicznych i trwałych mebli, właściwych materiałów i kolorystyki.

 

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 29.12.2017 10:42
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.