archirama.pl

Red Dot Award 2014 dla polskich projektantów i producentów

W 2014 w kategorii Product Design Red Dot Awards nagrodę otrzymało pięć polskich obiektów, m.in. lampa Drop i lustro DOT

Bryła zestawu DROP I LED. Diody LED i lampa z aluminium

Opływowa bryła lampy DROP może kojarzyć się ze spływającą kropla. Lampa wykonana została z aluminium

Fot: materiały prasowe marki Rosa

Nagrody Red Dot, nazywane czasem „oskarami dizajnu”, przyznawane są od 1955 roku. Do ostatniej edycji zgłoszono przeszło 5000 realizacji. Z tego morza obiektów najlepsze prace wybierało czterdziestoosobowe jury.  Na początku lipca 2014 roku odbyła się uroczystość wręczenia nagród; pięć z nich trafiło do polskich projektantów  i producentów.  

Wśród nagrodzonych przez jurorów prac znalazła się lampa Drop, wykorzystująca system oświetleniowy Rosa Led. Lampę zaprojektowało studio Emo Design dla marki Rosa. Bryła wysmukłej lampy wykonana została w całości z anodowanego aluminium, materiału nadającego się do recyklingu. Lampy Drop służą do oświetlania przestrzeni publicznych. Według producenta, zastosowanie DROP i diod LED pozwala na ograniczenie zużycia energii elektrycznej o ok. 70% w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła; odpowiednio zmniejszają się więc koszty eksploatacji.

Nagrodę otrzymało także lustro DOT zaprojektowane przez Katarzynę Okińczyc, skądinąd również wyposażone w oświetlenie LED. Liustro łazienkowe produkowane jest przez firmę Meble 21 dla marki Miior.

Kolejny obiekt, który przyczynia się do oszczędzania energii, to zaprojektowana przez Rafała Dętkosia jednostka odzysku ciepła OxeN z oferty firmy Flowair.

Nagrodę zdobył również Piotr Kuchciński ze swoją kolekcją stylizowanych na lata 50. mebli Clapp.

Ostatnią z nagrodzonych brył jest wyposażona w panel dotykowy kasa K10 marki Elzab. Projekt przygotowała pracownia Ergo Design.

Autor: KZ
Zdjęcia: Ergo Design, Katarzyna Okińczyc, materiały prasowe marki Rosa, NOTI, Flowair
Data publikacji: 14.07.2014 12:28

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.