archirama.pl

Rewitalizacja placu przy ul. Krochmalnej – placemaking w Warszawie

Architektura współczesna to nie to samo, co współczesne miasto. Rola przestrzeni publicznych dostrzegana jest także w polskich miastach. Jednym z najważniejszych projektów rewitalizacji zgodnej z zalożeniami placemakingu w Warszawie jest Archipelag Wysp na Woli

Rewitalizacja placu przy ul. Krochmalnej – placemaking w praktyce.

Rewitalizacja placu przy ul. Krochmalnej w Warszawie, makieta

Fot: Centrala

Jak powstaje dobra przestrzeń publiczna?

To, co dawniej było domeną specjalistów – architektów, urbanistów, socjologów – może być też udziałem samych zainteresowanych. Jeśli mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego im potrzeba, czemu nie zaprosić ich do współpracy? Zgodnie z koncepcją placemaking w rewitalizacji placu na Woli biorą udział różne środowiska. Podstawą projektu Archipelag Wysp jest partycypacja społeczna. W przygotowanie koncepcji zaangażowane są władze samorządowe warszawskiej dzielnicy Wola, pracownia architektoniczna Centrala, Fundacja Na Miejscu, Latający Animatorzy i Socjologowie z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „Ę” a także firma Skanska. W trwający dwa lata proces zaangażowali się mieszkańcy sąsiedztwa.

Archipelag Wysp i architektura współczesna


Na warszawskiej Woli powstaje tzw. Archipelag Wysp, czyli przestrzeń publiczna zbudowana z sąsiadujących stref. Grupa Projektowa Centrala przygotowała projekt przestrzeni z 12 różnorodnymi strefami pracy i wypoczynku, czyli Eksploratorium. Rewitalizacja placu będzie prowadzona stopniowo, każdego roku mają być oddawane do użytku dwie lub trzy „wyspy”. Między innymi – ruchoma ławka, podążająca za słońcem, górka do zabaw w archeologa, labirynt, a także płytki basen, który latem będzie brodzikiem, a zimą zmieniać się będzie w lodowisko.


Pierwsze wyspy już powstały. W październiku zakończyły się prace na placu zabaw przy Krochmalnej 3. Projekt powstał w Pracowni Cztery Pory Roku, a na ostateczną formę placu wpływ mieli sami mieszkańcy. Z przedstawionych koncepcji w głosowaniu wybrano, uznane za najlepsze, drewniane przyrządy do zabaw. Zbudowane zostały nowe huśtawki i zjeżdżalnia, ścianka wspinaczkowa dla dzieci oraz stacjonarna trampolina. Każda z zabawek znalazła się w wydzielonej kolorem podłoża przestrzeni, czyli osobnej „wyspie".
Poza tym w ramach modernizacji placu przy Krochmalnej ustawione zostały dodatkowe ławki, zieleń miejska wzbogaciła się o pnącza, namalowane zostały linie wyznaczające kształt boisk. Jeszcze w 2014 roku władze dzielnicy Wola chcą rozpocząć oświetlenie placu. Projekt wartości 100 tys. zł. wybrany został w konkursie na wykorzystanie budżetu partycypacyjnego.Zdjęcia: Centrala
Data publikacji: 13.11.2014 12:43

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.