Jak powstaje dobra przestrzeń publiczna?
To, co dawniej było domeną specjalistów – architektów, urbanistów, socjologów – może być też udziałem samych zainteresowanych. Jeśli mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego im potrzeba, czemu nie zaprosić ich do współpracy? Zgodnie z koncepcją placemaking w rewitalizacji placu na Woli biorą udział różne środowiska. Podstawą projektu Archipelag Wysp jest partycypacja społeczna. W przygotowanie koncepcji zaangażowane są władze samorządowe warszawskiej dzielnicy Wola, pracownia architektoniczna Centrala, Fundacja Na Miejscu, Latający Animatorzy i Socjologowie z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „Ę” a także firma Skanska. W trwający dwa lata proces zaangażowali się mieszkańcy sąsiedztwa.
Archipelag Wysp i architektura współczesna
Na warszawskiej Woli powstaje tzw. Archipelag Wysp, czyli przestrzeń publiczna zbudowana z sąsiadujących stref. Grupa Projektowa Centrala przygotowała projekt przestrzeni z 12 różnorodnymi strefami pracy i wypoczynku, czyli Eksploratorium. Rewitalizacja placu będzie prowadzona stopniowo, każdego roku mają być oddawane do użytku dwie lub trzy „wyspy”. Między innymi – ruchoma ławka, podążająca za słońcem, górka do zabaw w archeologa, labirynt, a także płytki basen, który latem będzie brodzikiem, a zimą zmieniać się będzie w lodowisko.
Pierwsze wyspy już powstały. W październiku zakończyły się prace na placu zabaw przy Krochmalnej 3. Projekt powstał w Pracowni Cztery Pory Roku, a na ostateczną formę placu wpływ mieli sami mieszkańcy. Z przedstawionych koncepcji w głosowaniu wybrano, uznane za najlepsze, drewniane przyrządy do zabaw. Zbudowane zostały nowe huśtawki i zjeżdżalnia, ścianka wspinaczkowa dla dzieci oraz stacjonarna trampolina. Każda z zabawek znalazła się w wydzielonej kolorem podłoża przestrzeni, czyli osobnej „wyspie".
Poza tym w ramach modernizacji placu przy Krochmalnej ustawione zostały dodatkowe ławki, zieleń miejska wzbogaciła się o pnącza, namalowane zostały linie wyznaczające kształt boisk. Jeszcze w 2014 roku władze dzielnicy Wola chcą rozpocząć oświetlenie placu. Projekt wartości 100 tys. zł. wybrany został w konkursie na wykorzystanie budżetu partycypacyjnego.