archirama.pl

RIGGAD, czyli dwa w jednym. IKEA nagrodzona

Lampa zastępuje ładowarkę, wystarczy położyć telefon na podstawce. Projekt z IKEA zdobył nagrodę iF DESIGN AWARD 2016

Lampa Riggad. IKEA

Ładowarka i lampa w jednym. RIGGAD

Fot: Ikea - materiały prasowe

W 2015 roku sieć IKEA wprowadziła do sprzedaży nową rodzinę sprzętów. Lampa na biurko RIGGAD, oświetlenie VARV a także stoliki SELJE oraz NORDLI wyposażone zostały w system Qi. Umożliwia on bezprzewodowe ładowanie telefonów komórkowych i podobnych urządzeń. Elektroniczne gadżety wystarczy położyć na oznaczonej krzyżykiem podstawce, np. odkładając telefon przed snem.
W zamyśle projektantów takie rozwiązanie ma ułatwić życie użytkownikom. Lampka zawsze jest na miejscu, nie ma więc problemu z poszukiwaniem ładowarki. Równie ważna jest estetyka. Z pokoju znika kolejny kabel, a więc zmniejsza się bałagan.

Jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach. Technologia Qi nie jest jeszcze powszechnie stosowana, więc nie wszystkie telefony mogą pobierać energię indukcyjnie. Przykładowo Samsung i Nokia – owszem, ale już popularne smartfony z jabłuszkiem nie zadziałają. Projektanci pracujący dla sieci IKEA proponują wprawdzie specjalne nakładki, ale takie rozwiązanie trudno uznać za idealne. W końcu co to za różnica, czy trzeba szukać ładowarki, czy nakładki?

Zaletą lampy RIGGAD jest forma. Prosty kształt zaprojektowany przez Davida Wahla pasuje do różnorodnych aranżacji wnętrz, nie tylko w stylu skandynawskim. Podstawa pokryta została nakładką z drewna brzozy, metalowy korpus pomalowano na biało. Podobnie jak inne nowe lampy ze sklepów IKEA  źródłem światła są diody LED.

W 2016 roku projekt lampy wyróżniony został nagrodą iF DESIGN AWARD. W tegorocznej edycji 12 nagród trafiło do Polski; dwie z nich otrzymała marka meblowa VANK.
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Ikea - materiały prasowe
Data publikacji: 1.03.2016 16:14

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.