Design
DESIGN

Rower jak meble z Ikea. Paczka pełna części, czyli Bike Kit

  • Komentarze

Współczesny design Indii: składany rower miejski Bike Kit

Składany rower miejski Bike Kit projektu Lucid Desgn jak meble z Ikea

Fot: Lucid Design www.lucid.co.in

Jedną z zalet mebli ze sklepów Ikea jest łatwy transport. Rower miejski - Bike Kit zaprojektowany przez studio Lucid Desgn także składa się do postaci płaskiej paczki

Współczesny design: moda na (składane) miejskie rowery

Składanych rowerów powstało już mnóstwo. Niektóre to masowo produkowane rowery gospodarskie (słynny Wigry 3 i jego rodzina), są składaki luksusowe (Moulton), do produkcji trafiło kilka efektownych projektów (Strida), setki nie wyszły poza etap wizualizacji czy prototypu. Po co pisać o kolejnym?

Bike Kit jest chyba najbardziej „składany” wśród pełnowymiarowych rowerów – ma koła 28” cali, jak rowery szosowe, czy większość krążących po ulicach ostrokołowców. Po spakowaniu mieści się w całości do niezbyt dużego i dość lekkiego plecaka. Największym elementem jest koło i to ono decyduje o rozmiarach całego pakunku.
W plecaku poza kołami mieści się cala reszta roweru, łączenie z ramą. Inaczej niż w większości składaków, rama nie łamie się ani nie zgina. Po prostu trzeba rozebrać ją na części. Paczka zawiera łącznie 21 elementów, które trzeba połączyć przed jazdą. Ci, którzy nie lubią składać mebli z Ikea, nie byliby zadowoleni także z Bike Kit. Według projektanta, na złożenie całego roweru trzeba poświęcić ok. 10 minut. Nie jest to więc propozycja na co dzień, rower zaprojektowano raczej z myślą o zabraniu jednośladu w dłuższą podróż np. samolotem.

Małe wymiary to w takiej sytuacji wielka zaleta. A wady? Kilka na pewno można wymienić. Niestandardowe części (oczywiście rama, ale także jednostronny widelec, pasek zębaty zamiast łańcucha, koła) to duży problem w razie awarii, rower nie ma też prawie możliwości regulacji.
Bike Kit, choć doceniony przez specjalistów (Red Dot Award 2014) i zbierający przychylne recenzje, do produkcji nie wejdzie. Moda na rower trwa, składaki mają swój renesans – może projekt Lucid Desgn także mógłby znaleźć swoją niszę?  
 

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Lucid Design www.lucid.co.in
Data publikacji: 25.09.2014 11:54
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.