archirama.pl

Sala sportowa na warszawskim Żoliborzu

Efektowny, graficzny charakter fasady ożywia prostą bryłę hali

Sala sportowa na warszawskim Żoliborzu

Sala sportowa na warszawskim Żoliborzu

Fot: Wojciech Kryński

Obszerny kwartał zabudowy na warszawskim Żoliborzu obejmuje kilka budynków publicznych, w tym szkołę z zespołem boisk. Obiekty powstały na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Ich prosta forma architektoniczna i poszarzała ściana licowana sylikatową cegłą jest jednym z nielicznych już świadectw minionych czasów. Okoliczne budynki uległy bowiem termomodernizacji i lśnią kolorowymi panierkami czerwonych i zielonych tynków. Szkołę też pewnie wkrótce czeka ten los.

Tymczasem jednak główne inwestycje dotyczą rozbudowy zaplecza sportowego. Urządzono nowe boiska i tereny rekreacyjne, a na pozostałej północnej części działki wzniesiono salę sportową mieszczącą dwa boiska treningowe do gier halowych oraz powiększono zaplecze szatniowe. Ta część parceli jest zadrzewiona i tworzy rodzaj miniaturowego parku, dla którego tłem są budynki. Ze skrzydłem mieszczącym starą salę gimnastyczną nowa hala została połączona łącznikiem. Aby uzyskać odpowiednią wysokość pomieszczenia, posadzkę dobudowanej części obniżono do poziomu sutereny. Dzięki temu kubatura hali nie dominuje nad istniejącymi obiektami, a pozbawiony okien niski pawilon szatni, usytuowany przed starą salą gimnastyczną, tworzy rodzaj bufora pomiędzy nim a istniejącą zielenią. Każda z części charakteryzuje się odmiennym wyrazem architektonicznym. Hala obłożona została prefabrykowanymi płytami betonowymi o prążkowanej fakturze nieregularnego rastra. Projektanci zauważyli, że ich budynek oglądany będzie głównie poprzez delikatną siatkę przesłony, którą tworzą gałęzie drzew. Prążkowana okładzina nakłada się na rysunek tworzony przez drzewa, interferuje z ich cieniami wędrującymi po ścianie, czasem tworzy wręcz dynamiczny efekt podobny do prążków mory. Prostymi metodami fasadzie nadano efektowny graficzny charakter ożywiający banalny kształt hali. Z kolei niski blok szatniowy oblicowano układanymi poziomo listwami drewnianymi, przez co kojarzy się z niewielką budowlą ogrodową. Poprowadzone wzdłuż niego ciągi piesze i wyjścia z budynku szkolnego pomagają uczniom psychicznie odreagować szkolne stresy w kontakcie z zielenią i naturalnymi materiałami.


Autorzy tej skromnej gabarytowo rozbudowy – zespół młodych projektantów ze Szczecina – pokazali, jak inteligentne użycie pospolitych materiałów może wywoływać architektoniczne emocje wśród poststalinowskich bloków. Wszak betonowymi płytami wybrukowana jest niemal cała Warszawa, a drewniane boazerie na obiektach użyteczności publicznej są pogardzane jako zaprzeczenie wielkomiejskości, której wyznacznikiem jest kamień i szkło.

Założenia autorskie:

Narzucony przez zamawiającego budżet sam w sobie był wyzwaniem i, jak rzadko kiedy, spowodował równoległe prowadzenie prac kosztorysowych już na etapie wstępnej koncepcji. Istniejące zagospodarowanie terenu praktycznie rozstrzygało o lokalizacji hali, a komunikacja wewnętrzna szkoły narzuciła określoną trasę łącznika. Budowa w ostrej granicy, warunki techniczne oraz przepisy bezpieczeństwa pożarowego dopuszczały doświetlenie sali od strony terenu szkoły, wymuszając wzniesienie od zewnątrz ślepej ściany. Pierwsza „wizja lokalna” przypadła na słoneczny dzień, kiedy na gęsto zadrzewionym dziedzińcu widoczny był ostry, charakterystyczny światłocień. Istotną wytyczną projektu wydało się więc uchronienie jak największej liczby drzew oraz „kontynuacja” zastanej tekstury światłocienia. Określona została skala „szumu” tego zjawiska, która posłużyła do dobrania odpowiedniego wzoru reliefu płyt betonowych tworzących elewację.
Rozsądne rozplanowanie nakładów pozwoliło na rezygnację z wykończenia ścian zewnętrznych na „lekko-mokro”, zastosowanie drewna w miejscach stref wejściowych oraz zainstalowanie w pełni profesjonalnej, powierzchniowo elastycznej posadzki sportowej i wyposażenia.
MXL4 Architekci

Źródło: "Architektura-Murator" 05/2010
Autor: Grzegorz Stiasny
Zdjęcia: Wojciech Kryński
Data publikacji: 10.06.2011 16:16

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.