archirama.pl

Serowy stołek Fondue Stool – japoński design inspirowany jedzeniem i humorem

Stołek Fondue Stool, zainspirowany roztopionym serem, to pomysł japońskiego projektanta Satsuki Ohata. Artysta projektuje przeróżne, najczęściej zaskakujące i zabawne rzeczy z dziedziny architektury wnętrz i szeroko pojętego designu

Stołek Fondue Stool japońskiego artysty Satsuki Ohata - nadziany i gotowy do (zje/sie)dzenia

Stołek Fondue Stool japońskiego artysty Satsuki Ohata - nadziany i gotowy do (zje/sie)dzenia

Fot: Satsuki Ohata

Serowy design z Japonii – projekt Fondue Stool

O japońskim artyście Satsuki Ohata pisaliśmy już jakiś czas temu, gdy stworzył Fondue Slipper, czyli serię gumowych, kolorowych butów, idealnie dopasowanych do stóp – bo przybierających ich kształt. Projektant, ilustrator i programista  w jednym tak zafascynował się galaretowatą substancją i jej możliwościami w świecie designu, że postanowił kontynuować przygodę z Fondue (z fran. fondre – roztapiać się).

Tym razem z projektowania dolnych części garderoby przeniósł się na architekturę wnętrz, a właściwie na meble. Japończyk oblepił żółtą, kleistą substancją kawałki gąbki, które po zastygnięciu przybrały kształt taboretu. Tak powstał pierwszy stołek o nazwie Fondue Stool.

Stołek wygląda, jakby za chwilę miał się rozpłynąć, jednak to mylne wrażenie – masa, z której został „ulepiony”, może i była kiedyś substancją ciekłą, jednak w „ramionach” wysokiej temperatury zgęstniała. Designer podkreśla, że kształt każdego krzesełka jest wyjątkowy, a stołki stworzyły się właściwie same – po oblaniu cieczą gąbka sama zaczęła wyginać się pod wpływem działania ciężaru własnego i grawitacji.

Pomysł ten, tak samo z resztą jak idea Fondue Slipper, zaczerpnięty został ze słynnej szwajcarskiej potrawy z gorącego, roztopionego sera i białego wina. W tak przygotowanej konsystencji, za pomocą specjalnego widelczyka, maczają pieczywo, warzywa lub mięso szwajcarscy górale. Autor podkreśla, że jego stołki mimo, ze wyglądają apetycznie – nie są jadalne. Jak myślicie, co następnym razem Satsuki Ohata zanurzy w serze ?
Milena Glinojecka

Zdjęcia: Satsuki Ohata
Data publikacji: 16.04.2015 15:47

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.