Design
DESIGN

Studnia w salonie

  • Komentarze

Architektura wnętrz z teatralnym zacięciem

Infinitum Infinity Mirror Table. Bryła zaprojektowana przez Louise-Anne van 't Riet

Fot: Louise-Anne van 't Riet, materiały konkursowe

Nie, to nie propozycja dla preppersów, raczej gadżet z dziedziny architektury wnętrz, skrzyżowanie lampy, komputera i magicznego cylindra

Mebel zaprojektowany przez Louise-Anne van 't Riet przypomina rekwizyt z teatru czy magazynu iluzjonisty. To trochę gorsza wersja „przenośnej dziury” ze starych kreskówek, czarnego placka, który przyłożony do stałej powierzchni nagle zmieniał się w wylot tunelu albo głębokiej studni. Łącząc lustra i diody LEDF projektantka osiągnęła podobny efekt. Koncentryczne pierścienie świateł wydają się sięgać dziesiątki metrów w dół, nikną w odległej perspektywie. Podobieństwo do studni uwydatnia jeszcze obudowa stolika. Bryła to prosty cylinder, jak studzienne kręgi.

Teatralny efekt jest tym mocniejszy, że pusty stolik nie działa. Światła zapalają się dopiero gdy ktoś rzuci na blat gazetę albo dotknie szyby ręką. Sama projektantka przekonuje, że mechanizm może pomóc w zachowaniu porządku we wnętrzu. Żeby wyłączyć oświetlenie, trzeba uprzątnąć wszystkie zalegające na powierzchni stolika rzeczy. Czujniki podłączone zostały do platformy Arduino, popularnego m.in. wśród konstruktorów robotów (zobacz też: Akademia Pana Technika >>).

Mebel był jedną z realizacji nagrodzonych w ubiegłej edycji konkursu dla projektantów A’ Design Competition 2014/2015. Więcej informacji o bieżącej edycji >>

Film pokazujący realizację projektu

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.