Design
DESIGN

Styl skandynawski i polski design. Bałtyk łączy

 • Komentarze

Petra Illia, Collage candles. Współczesny design znad Brałtyku

Collage candles. Świeczniki

Fot: Roundabout Baltic, materiały prasowe
 • Petra Illia, Collage candles. Współczesny design znad Brałtyku
 • Współczesny design z Łotwy
 • Design z Polski, Olga Bielawska, Zick Zack. Geometryczne bryły mebli
 • Moda na design z lat 60. wraca? Psychodeliczne kolory
 • Współczesny design z Gotlandii
 • Kosmos Projekt, kilim. Styl skandynawski czy słowiański?
 • Współczesny design znad Bałtyku
 • Architektura wnętrz - aranżacja wystawy o nadbałtyckim wzornictwie

Współczesne wzornictwo z krajów położonych nad Bałtykiem prezentuje nowa wystawa Roundabout  Baltic zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli


Nie tylko styl skandynawski

Kuratorzy wystaw chętnie dzielą eksponaty, grupują je i porządkują. Najbardziej oczywistym kryterium jest pochodzenie projektantów; w tej sali design z Polski, w tamtej z Niemiec. Łatwiej w ten sposób pokazać różnice i style. Agnieszka  Jacobson-Cielecka, kuratorka wystawy Roundabout Baltic wolała się jednak zająć podobieństwami. Prace projektantów z ośmiu krajów mających dostęp do Bałtyku pogrupowała biorąc pod uwagę faktury, materiały, bryły. W ten sposób wyeksponowane zostały analogie w myśleniu twórców regionu nadbałtyckiego. Zdaniem organizatorów wystawy są one bardziej istotne i wyraziste niż różnice kulturowe, ekonomiczne czy klimatyczne pomiędzy krajami. Brzmi to jak mała prowokacja, zwłaszcza że niewielu polskich projektantów mówi o inspiracjach Bałtykiem. Agnieszka  Jacobson-Cielecka podkreśla jednak, że wystawa jest raczej subiektywna opowieścią, niż analizą czy naukowym opracowaniem tematu.

U jej początku było doświadczenie z podróży. A właściwie coś bardziej ulotnego, wrażenie. Podróżując, zauważyłam że są miejsca, w których czuję się u siebie. Miejsca, których nie muszę się uczyć, bo są zrozumiałe, mimo że nigdy wcześniej tam nie byłam. Widoki już kiedyś widziane, kombinacje form i kolorów, które wydają się znane. Z czasem zrozumiałam, że to wrażenie pojawia się w miejscach związanych z morzem. Z Bałtykiem. Nie zawsze i nie tylko tam, ale jednak na tyle wyraźnie, że zaczęłam poszukiwać wzoru – mówi kuratorka wystawy Roundabout  Baltic.

Na wystawie zobaczyć będzie można prace projektantów z ośmiu krajów, Danii, Estonii, Finlandii,  Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji, przeszło 40 twórców, w sumie około 70 obiektów. Ekspozycja zapewne dotrze w przyszłości do Polski, na razie organizatorzy zapowiadają dwa pokazy. Od 22 czerwca do 11 września 2016 będzie można ją obejrzeć w Form/Design Center, Malmö (Szwecja), a od 8 października do 28 grudnia 2016 w Estonian Museum of Applied Arts and Design, Tallin (Estonia).

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Roundabout Baltic, materiały prasowe
Data publikacji: 27.06.2016 13:26
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.