archirama.pl

SURI. Schroniska dla uchodźców i ofiar katastrof

Współczesna architektura modułowa to odpowiedź na skutki klęsk żywiołowych. Jednym z modeli tymczasowych schronisk jest system SURI

Bryła schronu - przykład zastosowania systemu SURI

Schronisko SURI według  projektantów ma znaleźć zastosowanie także w ekstremalnych warunkach klimatycznych

Fot: Urbana de Exteriores, materiały prasowe DuPont

System SURI (Shelter Unit for Rapid Installation) powstał w ramach inicjatywy Suricatta Systems, dzięki współpracy wydziału innowacji przedsiębiorstwa Urbana de Exteriores z Uniwersytetem Alicante. W rezultacie powstała bryła nie grzesząca urodą, ale funkcjonalna, łatwa w transporcie i umożliwiająca budowę różnorodnych  obiektów.

Podstawową zaletą modułowych budynków jest możliwość szybkiego i dogodnego transportu. Pojedynczy moduł ma wymiary 2.67 x 2.94 x 6.74 m. Transportowany jest w dwóch paczkach o łącznej wadze 110 kg. Taka waga umożliwia przenoszenie, ustawianie i montaż modułów nawet bez pomocy maszyn. Z większością prac może się uporać dwóch ludzi. Złożone elementy mają postać płaskich paczek o wielkości dostosowanej do rozmiarów kontenera. Podczas rozstawiania modułów rozwijane są harmonijkowe ściany. Po ustawieniu w docelowej pozycji puste przestrzenie w ścianach można wypełnić ziemią, piaskiem, czy innym dostępnym na miejscu materiałem. Warstwa ta stabilizuje bryłę i poprawia właściwości izolacyjne, a więc komfort użytkowania obiektu. Ściany frontowe nie są wypełniane ziemią, ale fabrycznie wyposażone w izolację termiczną i akustyczną. Okna zabezpieczono metalową siatką, chroniącą mieszkańców.

Schron wyposażony jest w system zbierania deszczówki. Przefiltrowana woda nadaje się do picia. Panel fotowoltaiczny na dachu dostarcza niezbędnej elektryczności. Całość ma zapewniać wyższy standard życia, niż typowe kontenery czy inne popularne obiekty tymczasowe. Do budowy SURI wykorzystany został DuPont™ Tyvek®, przepuszczający powietrze, wodoodporny materiał budowlany.

Główną zaletą systemu ma być jego elastyczność. Poszczególne moduły mogą być łączone w różne układy. W zależności od potrzeb służyć mogą wówczas jako mieszkania, tymczasowe punkty opieki medycznej itd. Projektanci sugerują też inne zastosowania, m.in. wojskowe, a nawet wskazują na możliwość wykorzystania modułów SURI jako turystycznych „domków wypoczynkowych”. Ze względu na estetykę obiektów, to ostatnie zastosowanie wydaje się raczej nieprawdopodobne. W pozostałych funkcjach SURI może się sprawdzić, jeśli tylko cena okaże się zachęcająca.

Zapotrzebowanie na tymczasowe schronienia rośnie, nad nowymi projektami pracują instytucje charytatywne, indywidualni projektanci i wielkie koncerny – własny produkt tego rodzaju opracowała np. IKEA.

Więcej informacji o systemie SURI www.suricattasystems.com

Autor: KZ
Zdjęcia: Urbana de Exteriores, materiały prasowe DuPont
Data publikacji: 30.10.2015 14:21

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.