Design
DESIGN

Światło w architekturze wnętrz: lampa Aeon Rocket

  • Komentarze

Architektura wnętrz nie tylko dla minimalistów. Lampa Aeon Rocket

Lampa Aeon Rocket; prosta bryła, skomplikowane wnętrze...

Fot: materiały prasowe Luminosfera

Lampa Aeon Rocket marki Lightyears, zaprojektowana przez Mortena Voss'a, to bryła łącząca typowe materiały w nietypowy sposób


Morten Voss to designer znany z indywidualnego podejścia do powszechnie stosowanych materiałów. Zbudował sobie wizerunek człowieka niechętnie naginającego się do przyjętych norm; podróżnik, surfer i człowiek interesu w jednym, Voss od 1994 roku prowadzi studio projektowe VossCo Living.

Lampa Aeon Rocket marki Lightyears wykonana jest z aluminium i polipropylenu. Pod ciemnym metalowym kloszem znajduje się dyfuzor z pasm przeplatanego tworzywa. W ten sposób powstały charakterystyczne „falbany” oplatające żarówkę. Osiem przenikających się nawzajem pasów tworzywa układa się w około 100 kieszeni – cylindrycznych przestrzeni, załamujących i rozpraszających światło. Kolejne koncentryczne kręgi są tym jaśniejsze, im bliżej środka się znajdują.  
Projektant połączył surową bryłę lampy z niemal rokokową obfitością wnętrza. Ten wewnętrzny kontrast został jednak starannie wyważony.

Lampa dostępna jest w dwóch kolorach, czyli czerni i szarości. Tak barwy klosza określa dystrybutor, warszawski salon Luminosfera. W rzeczywistości czerń to raczej ciemny, grafitowy odcień szarości.
Dwie wersje klosza różnią się średnicą; pierwsza ma 40, druga 60 cm. średnicy.
Lampa oferowana jest przez duńską firmę oświetleniową Lightyears, obecną na rynku od 2005 roku.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.