archirama.pl

Świecąca ścieżka rowerowa. Nowe technologie

Najpierw rowerzyści marzyli o jakichkolwiek ściezkach rowerowych, później o asfaltowej nawierzchni. Przyszedł czas na świecące ścieżki

Świecąca ścieżka rowerowa w Polsce

Jak wyglądałby pejzaż, gdyby ścieżki rowerowe wzdłuż dróg świeciły? Kolor niebieski to tylko jedna z opcji, luminofory mogą emitować także światło o innej barwie. Na zdjęciu eksperymentalna ściezka rowerowa koło Lidzbarka Warmińskiego

Fot: Strabag, materiały prasowe


Co prawda przejazd przez typowe polskie miasto wciąż może się okazać przygodą z pogranicza sportów ekstremalnych, ale w ciągu kilkunastu lat doszło do cichej rewolucji. Rower stał się normalnym środkiem transportu, a potrzeba ścieżek rowerowych oczywistością. Standardem są obecnie ściezki z betonowej kostki, krytykowane nieco przez użytkowników rowerów szosowych i rolkarzy. Do niedawna ideałem wydawał się gładki pas asfaltu. Tymczasem okazuje się, że od ścieżki można oczekiwac czegoś więcej. Na przykład, żeby świeciła.

Odcinek takiego szlaku powstał w 2016 roku w w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie. Świecąca ścieżka nie jest długa, ma raptem sto metrów, ale nocą robi wrażenie scenografii z filmu s-f.  Pas świecącego niepokojąco błękitu przypomina (kinowe) efekty towarzyszące katastrofom nuklearnym. Ze ścieżki rzeczywiście wydziela się promieniowanie, ale całkiem niewinne. To specjalne kruszywo oddaje energię świetlną pochłoniętą w ciągu dnia. Zgodnie z dekaracjami pomysłodawców, luminofory mogą świecić nawet przez dziesięć godzin, stopniowo tracąć intensywność. To więcej, niż trwa letnia czy wczesnojesienna noc. Rozwiązanie może się więc sprawdzić w gorącym sezonie rowerowym, a zimą nieco rozjaśni wieczór.
Ścieżka nie wymaga dodatkowego zasilania, a luminofory są według producenta bezpieczne dla środowiska naturalnego. Ideał? Prawie. Koszt nawierzchni jest wyższy od standardowego, a sama technologia jest jeszcze na etapie testów. Testując kolejne warianty produktu, badacze starali się obniżyć cenę, a równocześnie poprawić trwałość produktu. Może jednak za kilka lat takie ścieżki powstaną przynajmniej w niektórych miejscach, tam gdzie poprawią bezpieczeństwo użytkowników.
Projekt świecącej nawierzchni przygotowało laboratorium TPA w Pruszkowie, zaś wykonawcą jest firma Strabag.

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Strabag, materiały prasowe
Data publikacji: 29.09.2016 16:10

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.