archirama.pl

Targi designu w Lipsku: projektant i prawo

Udział w targach designu może okazać się początkiem międzynarodowej kariery; jakich niebezpieczeństw powinien unikać projektant?

Designers' Open 2015 - Festiwal Designu w Lipsku

Hala targowa zaprojektowana przez pracownię architektoniczną z Hamburga – Gerkan, Marg & Partner. Festiwal designu Designers' Open w Lipsku

Fot: Targi Lipskie Polska Sp.z o.o. - materiały prasowe


W warszawskim salonie oświetleniowym Luminosfera na początku czerwca odbyło się spotkanie z organizatorami Designer's Open w Lipsku. Lipski festiwal współczesnego designu ma otwartą formułę, uczestnicy mogą sprzedawać swoje prace, udział w wydarzeniu jest też szansą na owocne spotkanie i nawiązanie zagranicznej współpracy.

Z drugiej strony, przyszły uczestnik targów musi pamiętać nie tylko o przygotowaniu dobrego stoiska i opłaceniu udziału. Równie ważne są kwestie prawne, niestety niejednokrotnie nieznane młodym projektantom. O problemach, które mogą być rezultatem zaniedbania tego aspektu przygotowań opowiadał w Luminosferze dr Remigiusz Stanek, partner zarządzający kancelarii prawniczej STANEK Legal.
Dr Stanek zajął się głównie dwoma zagadnieniami, które okazały się ważne dla uczestników poprzednich edycji festiwalu, czyli oznakowaniem produktów znakiem CE oraz zgłoszeniem sprzedaży we właściwym urzędzie skarbowym.

Znak CE

Na wielu produktach sprzedawanych w krajach Unii Europejskiej znajduje się znak CE. Skrót można rozwinąć jako Conformité Européenne, czyli zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Znak potwierdza, że dany produkt przeszedł pozytywnie specjalistyczne badania, spełniając wymagane normy jakości i bezpieczeństwa. Normy te ujęte są w tak zwanych Dyrektywach Nowego Podejścia. O właściwe oznaczenie muszą zadbać o sami producenci. Zgodnie z przepisami, symbol CE powinien się znaleźć m.in. na zabawkach, okularach słonecznych, rowerach i wielu innych obiektach – ale z wyjątkami. Z wymagań zwolnione są np. proce i katapulty, a także automaty do gier przeznaczone do publicznego użytku. Projektant sprzedający swoje produkty musi wziąć te przepisy pod uwagę – brak symbolu czy umieszczenie go na nie spełniającym wymogów produkcie może oznaczać wysoką grzywnę.

Zobacz także: chińska podróbka znaku CE >>

Śmierć i podatki

Wprawdzie projektant płaci podatki tam, gdzie jest zarejestrowana jego działalność, ale sama sprzedaż w Niemczech wymaga rejestracji. Po złożeniu dokumentów może nastąpić nadanie przez niemiecki Urząd Skarbowy niemieckiego numeru NIP, a na zakończenie roku złożenie deklaracji dla rozliczenia podatku VAT.

Dokumenty należy złożyć we właściwym urzędzie. Przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce, których pierwsze litery nazwiska rozpoczynają od litery A do M, a w przypadku spółek osobowych lub kapitałowych, których nazwy firmy rozpoczynają się od tych liter, właściwa instytucja to Urząd Skarbowy Berlin Oranienburg (Heinrich-Grüber-Platz 3, 16515 Oranienburg), natomiast pozostałe osoby i firmy przypisane są do Urzędu Skarbowego w Cottbus (Vom-Stein-Str. 29, 03050 Cottbus).


Nie mniej istotne może się okazać objęcie atrakcyjnego produktu ochroną patentową. Choć wszystkie te formalności mogą się wydawać czasochłonne i kłopotliwe, lepiej ich nie zaniedbywać – efekty zaniedbania mogą się okazać znacznie poważniejsze.  

Autor: KZ
Zdjęcia: Targi Lipskie Polska Sp.z o.o. - materiały prasowe
Data publikacji: 15.06.2015 16:10

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.