Design
DESIGN

Tomasz Rygalik i jego lampy Genotyp oświetlają polską prezydencję w UE

 • Komentarze

Lampy Genotyp, Tomasz Rygalik

Lampy Genotyp marki Comforty projektu Tomasza Rygalika. Rzeźbiarskie lampy wykonane są z przepuszczającego światło Corianu

Fot: ERNEST WINCZYK & BARTEK GORKA
 • Lampy Genotyp, Tomasz Rygalik
 • Lampy Genotyp, Tomasz Rygalik
 • Lampy Genotyp, Tomasz Rygalik
 • Lampy Genotyp, Tomasz Rygalik
 • Lampy Genotyp Tomasza Rygalika
 • Lampy Genotyp Tomasza Rygalika

Polska prezydencja w Unii Europejskiej doczekała się nie tylko efektownego logo projektu Jerzego Janiszewskiego. Wizytówką stał się też nasz rodzimy dizajn. Tomasz Rygalik i jego lampy Genotyp marki Comforty oświecają wnętrza sal konferencyjnych związanych z naszym przewodnictwem w Unii. Równocześnie efektowna instalacja z polskich lamp zdobi atrium siedziby Sekretariatu Generalnego Rady UE w Brukseli

Specjalnie z okazji polskiej prezydencji w UE powstały fotele, krzesła, dywany, którymi wyposażono reprezentacyjne wnętrza do spotkań i konferencji. Wiele z nich ma szansę na trwałe zapisać się w historii polskiego wzornictwa. Jednym z ciekawszych elementów identyfikacji wizualnej naszej prezydencji w Unii są lampy Genotyp marki Comforty zaprojektowane przez Tomka Rygalika.

Lampy wykonane są z kosmicznego wręcz materiału – przepuszczającego światło Corianu firmy Dupon. Dotychczas to tworzywo było stosowane do produkcji blatów kuchennych (często też wykorzystywała go w swojej architekturze i dizajnie Zaha Hadid). Jednak nowy, półprzejrzysty wariant materiału umożliwił rozszerzenie jego zastosowania. Firma Dupont zaprosiła do współpracy w 2008 roku jednego z wiodących polskich projektantów – Tomka Rygalika. Ten postanowił z nowoczesnego materiału stworzyć efektowne, rzeźbiarskie lampy.

Rygalik do maksimum wykorzystał walory Corianu – zwłaszcza możliwość bezszwowego łączenia. Jego lampy Genotyp to jednolita bryła, klosz i trzy nóżki stanowią ciągłość, jakby odlaną w całości współczesną rzeźbę. Sam projektant tak mówi o idei lampy: - Genotyp to zespół wszystkich genów, warunkujących właściwości dziedziczne danego organizmu. Na poziomie projektowania hasło to odnosi się do swoistego „dziedziczenia” kluczowych cech materiału i funkcji. Lampa Genotyp niejako przejmuje najważniejsze atrybuty zarówno Corianu, jak i archetypu lampy. Pokrewieństwo poszczególnych lamp z rodziny Genotyp wyznacza ewidentny zbiór cech wspólnych.

W efekcie projektant stworzył całą rodzinę lamp o różnych proporcjach, ale o jednakowych cechach wspólnych. Lampy Genotyp są stabilne, odporne, łatwe w czyszczeniu, dają piękne światło. W dodatku surowiec poddany jest tradycyjnym sposobom obróbki, tak więc w efekcie cena lamp nie jest wygórowana.

W atrium gmachu Justus Lipsius, siedziby Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej w Brukseli, odsłonięto 1 lipca instalację świetlną wykorzystującą lampy Genotyp. W monumentalnym wnętrzu ustawiono lampy we wszystkich dostępnych rozmiarach, które tworzą plastyczną kompozycję. Instalacja jest interaktywna – w momencie zbliżania się do lamp narasta pulsowanie ich świateł.

W końcu władze RP zaczęły doceniać dobre wzornictwo jako ważny aspekt promowania kraju i jego gospodarki. Daleko nam jeszcze do duńskiej polityki, dla której dizajn jest koniem pociągowym w działaniach marketingowych. Może w końcu doczekamy się czasów, kiedy na oficjalnych spotkaniach prezydent RP goszczący głowy innych państw w Pałacu Namiestnikowskim będzie siedział na nowoczesnym fotelu, opierające rękę na dizajnerskim stoliku oświetlonym przez lampy wprost od jakiegoś młodego projektanta. Mamy nadzieję, że to koniec siermiężnych i archaicznych biedermajerów i ludwików, którymi dotychczas wyposażano reprezentacyjne wnętrza naszych władz.

Zobacz też: Polskie lampy wychodzą z cienia

przeczytaj rowniez
Autor: TM
Zdjęcia: www.comforty.pl, ERNEST WINCZYK & BARTEK GORKA
Data publikacji: 23.08.2011 10:00
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.