Design
DESIGN

Tomasz Rygalik i jego lampy Genotyp oświetlają polską prezydencję w UE

 • Komentarze

Lampy Genotyp, Tomasz Rygalik

Lampy Genotyp marki Comforty projektu Tomasza Rygalika. Rzeźbiarskie lampy wykonane są z przepuszczającego światło Corianu

Fot: ERNEST WINCZYK & BARTEK GORKA
 • Lampy Genotyp, Tomasz Rygalik
 • Lampy Genotyp, Tomasz Rygalik
 • Lampy Genotyp, Tomasz Rygalik
 • Lampy Genotyp, Tomasz Rygalik
 • Lampy Genotyp Tomasza Rygalika
 • Lampy Genotyp Tomasza Rygalika

Polska prezydencja w Unii Europejskiej doczekała się nie tylko efektownego logo projektu Jerzego Janiszewskiego. Wizytówką stał się też nasz rodzimy dizajn. Tomasz Rygalik i jego lampy Genotyp marki Comforty oświecają wnętrza sal konferencyjnych związanych z naszym przewodnictwem w Unii. Równocześnie efektowna instalacja z polskich lamp zdobi atrium siedziby Sekretariatu Generalnego Rady UE w Brukseli

Specjalnie z okazji polskiej prezydencji w UE powstały fotele, krzesła, dywany, którymi wyposażono reprezentacyjne wnętrza do spotkań i konferencji. Wiele z nich ma szansę na trwałe zapisać się w historii polskiego wzornictwa. Jednym z ciekawszych elementów identyfikacji wizualnej naszej prezydencji w Unii są lampy Genotyp marki Comforty zaprojektowane przez Tomka Rygalika.

Lampy wykonane są z kosmicznego wręcz materiału – przepuszczającego światło Corianu firmy Dupon. Dotychczas to tworzywo było stosowane do produkcji blatów kuchennych (często też wykorzystywała go w swojej architekturze i dizajnie Zaha Hadid). Jednak nowy, półprzejrzysty wariant materiału umożliwił rozszerzenie jego zastosowania. Firma Dupont zaprosiła do współpracy w 2008 roku jednego z wiodących polskich projektantów – Tomka Rygalika. Ten postanowił z nowoczesnego materiału stworzyć efektowne, rzeźbiarskie lampy.

Rygalik do maksimum wykorzystał walory Corianu – zwłaszcza możliwość bezszwowego łączenia. Jego lampy Genotyp to jednolita bryła, klosz i trzy nóżki stanowią ciągłość, jakby odlaną w całości współczesną rzeźbę. Sam projektant tak mówi o idei lampy: - Genotyp to zespół wszystkich genów, warunkujących właściwości dziedziczne danego organizmu. Na poziomie projektowania hasło to odnosi się do swoistego „dziedziczenia” kluczowych cech materiału i funkcji. Lampa Genotyp niejako przejmuje najważniejsze atrybuty zarówno Corianu, jak i archetypu lampy. Pokrewieństwo poszczególnych lamp z rodziny Genotyp wyznacza ewidentny zbiór cech wspólnych.

W efekcie projektant stworzył całą rodzinę lamp o różnych proporcjach, ale o jednakowych cechach wspólnych. Lampy Genotyp są stabilne, odporne, łatwe w czyszczeniu, dają piękne światło. W dodatku surowiec poddany jest tradycyjnym sposobom obróbki, tak więc w efekcie cena lamp nie jest wygórowana.

W atrium gmachu Justus Lipsius, siedziby Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej w Brukseli, odsłonięto 1 lipca instalację świetlną wykorzystującą lampy Genotyp. W monumentalnym wnętrzu ustawiono lampy we wszystkich dostępnych rozmiarach, które tworzą plastyczną kompozycję. Instalacja jest interaktywna – w momencie zbliżania się do lamp narasta pulsowanie ich świateł.

W końcu władze RP zaczęły doceniać dobre wzornictwo jako ważny aspekt promowania kraju i jego gospodarki. Daleko nam jeszcze do duńskiej polityki, dla której dizajn jest koniem pociągowym w działaniach marketingowych. Może w końcu doczekamy się czasów, kiedy na oficjalnych spotkaniach prezydent RP goszczący głowy innych państw w Pałacu Namiestnikowskim będzie siedział na nowoczesnym fotelu, opierające rękę na dizajnerskim stoliku oświetlonym przez lampy wprost od jakiegoś młodego projektanta. Mamy nadzieję, że to koniec siermiężnych i archaicznych biedermajerów i ludwików, którymi dotychczas wyposażano reprezentacyjne wnętrza naszych władz.

Zobacz też: Polskie lampy wychodzą z cienia

przeczytaj rowniez
Autor: TM
Zdjęcia: www.comforty.pl, ERNEST WINCZYK & BARTEK GORKA
Data publikacji: 23.08.2011 10:00
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.