archirama.pl

Tomasz Rygalik i jego lampy Genotyp oświetlają polską prezydencję w UE

Polska prezydencja w Unii Europejskiej doczekała się nie tylko efektownego logo projektu Jerzego Janiszewskiego. Wizytówką stał się też nasz rodzimy dizajn. Tomasz Rygalik i jego lampy Genotyp marki Comforty oświecają wnętrza sal konferencyjnych związanych z naszym przewodnictwem w Unii. Równocześnie efektowna instalacja z polskich lamp zdobi atrium siedziby Sekretariatu Generalnego Rady UE w Brukseli

Lampy Genotyp, Tomasz Rygalik

Lampy Genotyp marki Comforty projektu Tomasza Rygalika. Rzeźbiarskie lampy wykonane są z przepuszczającego światło Corianu

Fot: ERNEST WINCZYK & BARTEK GORKA

Specjalnie z okazji polskiej prezydencji w UE powstały fotele, krzesła, dywany, którymi wyposażono reprezentacyjne wnętrza do spotkań i konferencji. Wiele z nich ma szansę na trwałe zapisać się w historii polskiego wzornictwa. Jednym z ciekawszych elementów identyfikacji wizualnej naszej prezydencji w Unii są lampy Genotyp marki Comforty zaprojektowane przez Tomka Rygalika.

Lampy wykonane są z kosmicznego wręcz materiału – przepuszczającego światło Corianu firmy Dupon. Dotychczas to tworzywo było stosowane do produkcji blatów kuchennych (często też wykorzystywała go w swojej architekturze i dizajnie Zaha Hadid). Jednak nowy, półprzejrzysty wariant materiału umożliwił rozszerzenie jego zastosowania. Firma Dupont zaprosiła do współpracy w 2008 roku jednego z wiodących polskich projektantów – Tomka Rygalika. Ten postanowił z nowoczesnego materiału stworzyć efektowne, rzeźbiarskie lampy.

Rygalik do maksimum wykorzystał walory Corianu – zwłaszcza możliwość bezszwowego łączenia. Jego lampy Genotyp to jednolita bryła, klosz i trzy nóżki stanowią ciągłość, jakby odlaną w całości współczesną rzeźbę. Sam projektant tak mówi o idei lampy: - Genotyp to zespół wszystkich genów, warunkujących właściwości dziedziczne danego organizmu. Na poziomie projektowania hasło to odnosi się do swoistego „dziedziczenia” kluczowych cech materiału i funkcji. Lampa Genotyp niejako przejmuje najważniejsze atrybuty zarówno Corianu, jak i archetypu lampy. Pokrewieństwo poszczególnych lamp z rodziny Genotyp wyznacza ewidentny zbiór cech wspólnych.

W efekcie projektant stworzył całą rodzinę lamp o różnych proporcjach, ale o jednakowych cechach wspólnych. Lampy Genotyp są stabilne, odporne, łatwe w czyszczeniu, dają piękne światło. W dodatku surowiec poddany jest tradycyjnym sposobom obróbki, tak więc w efekcie cena lamp nie jest wygórowana.

W atrium gmachu Justus Lipsius, siedziby Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej w Brukseli, odsłonięto 1 lipca instalację świetlną wykorzystującą lampy Genotyp. W monumentalnym wnętrzu ustawiono lampy we wszystkich dostępnych rozmiarach, które tworzą plastyczną kompozycję. Instalacja jest interaktywna – w momencie zbliżania się do lamp narasta pulsowanie ich świateł.

W końcu władze RP zaczęły doceniać dobre wzornictwo jako ważny aspekt promowania kraju i jego gospodarki. Daleko nam jeszcze do duńskiej polityki, dla której dizajn jest koniem pociągowym w działaniach marketingowych. Może w końcu doczekamy się czasów, kiedy na oficjalnych spotkaniach prezydent RP goszczący głowy innych państw w Pałacu Namiestnikowskim będzie siedział na nowoczesnym fotelu, opierające rękę na dizajnerskim stoliku oświetlonym przez lampy wprost od jakiegoś młodego projektanta. Mamy nadzieję, że to koniec siermiężnych i archaicznych biedermajerów i ludwików, którymi dotychczas wyposażano reprezentacyjne wnętrza naszych władz.

Zobacz też: Polskie lampy wychodzą z cienia

Autor: TM
Zdjęcia: www.comforty.pl, ERNEST WINCZYK & BARTEK GORKA
Data publikacji: 23.08.2011 10:00

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.