Design
DESIGN

Verner Panton, czyli pop - op -art w natarciu

  • Komentarze

Verner Panton - lampy w stylu skandynawskim?

Jedna z lamp zaprojektowanych przez Vernera Pantona (detal)

Fot: materiały prasowe Luminosfera

Design z lat 60. najwyraźniej wciąż jest na czasie. Projekty Vernera Pantona to nie tylko klasyka designu – ciągle są produkowane i cieszą się zainteresowaniem

Z fotografii uśmiech się sympatyczniejsza wersja Hemingwaya; biała broda, szeroki uśmiech, żywe spojrzenie. Verner Panton musiał mieć jednak mieć wolę równie silną, co wspomniany pisarz – w ciągu wieloletniej kariery nie  raz stawiał na swoim, łamał zasady i eksperymentował.  Urodzony w 1926 roku, miał okazję włączyć się w twórczy ferment szalonych lat 60.

Przez dwa lata pracował u Arne Jacobsena. Najwyraźniej jednak podporządkowanie się cudzym planom było dla niego trudne i szybko zaczął pracę na własną rękę. Jego nazwisko stało się znane dzięki projektom budynków z nietypowych materiałów; zaprojektował m.in. składany dom,  psychodeliczne bryły Cardboard House i Plastic House.

Jeśli ze stylem skandynawskim kojarzy się naturalne materiały, drewno, sklejkę, to Vernera Pantona trudno uznać za projektanta skandynawskiego. Duńczyk był zafascynowany możliwościami oferowanymi przez tworzywa sztuczne. W 1960 roku zaprojektował Stacking chair, pierwsze krzesło z jednego arkusza tworzywa. Chętnie operował nasyconymi kolorami, eksperymentował ze światłem, w latach 70. komponował kompletne wnętrza z wszystkimi elementami wyposażenia.  Nic dziwnego, że w jego dorobku nie zabrakło projektów lamp i oświetlenia. Skomplikowane, bogate formy wymagają przestrzeni – dyskoteki, luksusowego apartamentu albo surowego loftu, choć niektóre z nich poradzą sobie także w małym mieszkaniu. Z drugiej strony, Panton potrafił nieco ograniczyć upodobanie do barokowego bogactwa formy, nawiązując owocną współpracę z koncernem Ikea.

Projekty duńskiego designera wciąż są produkowane m.in. przez firmę Vitra i inne przedsiębiorstwa. Na powrót do produkcji wchodzą zresztą kolejne wzory. Założona w roku 2003 firma Verpan, we współpracy z Marianne, wdową po projektancie, wdraża do produkcji kolejne lampy i meble Vernera Pantona. W Polsce zobaczyć je można np. w warszawkim showroomie oświetleniowym Luminosfera.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe Luminosfera
Data publikacji: 9.06.2015 16:21
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.