archirama.pl

Verner Panton, czyli pop - op -art w natarciu

Design z lat 60. najwyraźniej wciąż jest na czasie. Projekty Vernera Pantona to nie tylko klasyka designu – ciągle są produkowane i cieszą się zainteresowaniem

Verner Panton - lampy w stylu skandynawskim?

Jedna z lamp zaprojektowanych przez Vernera Pantona (detal)

Fot: materiały prasowe Luminosfera

Z fotografii uśmiech się sympatyczniejsza wersja Hemingwaya; biała broda, szeroki uśmiech, żywe spojrzenie. Verner Panton musiał mieć jednak mieć wolę równie silną, co wspomniany pisarz – w ciągu wieloletniej kariery nie  raz stawiał na swoim, łamał zasady i eksperymentował.  Urodzony w 1926 roku, miał okazję włączyć się w twórczy ferment szalonych lat 60.

Przez dwa lata pracował u Arne Jacobsena. Najwyraźniej jednak podporządkowanie się cudzym planom było dla niego trudne i szybko zaczął pracę na własną rękę. Jego nazwisko stało się znane dzięki projektom budynków z nietypowych materiałów; zaprojektował m.in. składany dom,  psychodeliczne bryły Cardboard House i Plastic House.

Jeśli ze stylem skandynawskim kojarzy się naturalne materiały, drewno, sklejkę, to Vernera Pantona trudno uznać za projektanta skandynawskiego. Duńczyk był zafascynowany możliwościami oferowanymi przez tworzywa sztuczne. W 1960 roku zaprojektował Stacking chair, pierwsze krzesło z jednego arkusza tworzywa. Chętnie operował nasyconymi kolorami, eksperymentował ze światłem, w latach 70. komponował kompletne wnętrza z wszystkimi elementami wyposażenia.  Nic dziwnego, że w jego dorobku nie zabrakło projektów lamp i oświetlenia. Skomplikowane, bogate formy wymagają przestrzeni – dyskoteki, luksusowego apartamentu albo surowego loftu, choć niektóre z nich poradzą sobie także w małym mieszkaniu. Z drugiej strony, Panton potrafił nieco ograniczyć upodobanie do barokowego bogactwa formy, nawiązując owocną współpracę z koncernem Ikea.

Projekty duńskiego designera wciąż są produkowane m.in. przez firmę Vitra i inne przedsiębiorstwa. Na powrót do produkcji wchodzą zresztą kolejne wzory. Założona w roku 2003 firma Verpan, we współpracy z Marianne, wdową po projektancie, wdraża do produkcji kolejne lampy i meble Vernera Pantona. W Polsce zobaczyć je można np. w warszawkim showroomie oświetleniowym Luminosfera.

Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe Luminosfera
Data publikacji: 9.06.2015 16:21

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.