Design
DESIGN

Warsaw Spire. Jak powstał nowy neon w centrum Warszawy?

  • Komentarze

Nowy neon nad centrum Warszawy. Wieżowiec Warsaw Spire

Wieżowiec Warsaw Spire 8 grudnia 2014, tuż po uroczystym uruchomieniu nowego neonu. Listopadowa, mglista pogoda zaciera kontury napisu.

Fot: Fundacja Sztuka w Mieście

Od niedawna osoby zbliżające się do warszawskiego Śródmieścia wita nowy neon. Na wieżowcu Warsaw Spire pojawiło się pulsujące kolorami serce i napis z deklaracją miłości...

Archirama: Zanim na 35 piętrze Warsaw Spire pojawił się neon, Fundacja Sztuka w Mieście przeprowadziła sondaż na ulicach stolicy, pytając przechodniów „Za co kochają  Warszawę?
Malwina Pawłowska, Fundacja Sztuka w Mieście: Patriotyzm lokalny jest w Warszawie bardzo silny. Wiele osób deklaruje że kocha swoje miasto i identyfikuje się z nim. Chcieliśmy jednak sięgnąć głębiej i dowiedzieć co powoduje tak duże przywiązanie. Rozmawialiśmy zarówno z osobami które w tym mieście spędziły całe życie jak i tymi którzy dopiero tu przyjechali. „Warszawa to moje miasto – bo tu się urodziłam, bo ją odbudowywałam po wojnie, bo jest to mój kawałek świata.” – mówi jedna z respondentek. Niektórzy wymieniają również swoje ulubione miejsca w mieście np. Stare Miasto, Park Skaryszewski czy plaża na Pradze. Wiele osób wskazuje na różnorodność i koloryt miasta. „Tu zawsze jest co robić” – wskazuje kolejna osoba. Warszawiacy doceniają m.in. bogatą ofertę koncertową i dobrze zorganizowaną komunikację miejską. Uroki stolicy dostrzegają także obcokrajowcy – „To bardzo czyste miasto, pełne młodych ludzi i energii” – zachwyca się jeden z naszych zagranicznych rozmówców. Z powstałego filmu wyłania się bardzo pozytywny obraz miasta z wielu powodów darzonego bardzo ciepłymi uczuciami.

„Kocham Warszawę” to jeden z pierwszych projektów Fundacji Sztuka w Mieście. Dlaczego zdecydowali się Państwo właśnie na napis świetlny?
Warszawa to fantastyczne, dynamicznie rozwijające się miasto, o niebywałej energii i kolorycie. Jednak w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest krótki, a pogoda często pozostawia wiele do życzenia, odbiór otaczającej nas rzeczywistość może być nieco ponury. Staramy się to zmienić. Tak pojawił się pomysł umieszczenia na już ponad 150-metrowym Warsaw Spire napisu świetlnego. W wielu dużych miastach na świecie istnieją charakterystyczne napisy wpisujące się w wizerunek miasta – prawie każdy kojarzy „I love NY” czy „I Amsterdam”. Chcieliśmy, by także Warszawa miała swój.

Jak zapadła decyzja o umieszczeniu napisu na południowej ścianie wieżowca?
Wieszając neon staraliśmy się znaleźć miejsce które zapewni mu maksymalną widoczność. Naturalne było zatem jego umieszczenie na południowo-wschodniej ścianie budynku. Kolorowy napis „Kocham Warszawę”, umieszczony 140 metrów nad ziemią, jest dzięki temu dobrze widoczny z wielu miejsc w mieście i mamy nadzieję, że trwale wpisze się w krajobraz stolicy.

Jakie są dalsze plany Fundacji?
Poprzez kolejne projekty Fundacji będziemy starali się uatrakcyjnić miejską przestrzeń publiczną. Przewidujemy m.in. organizację i wspieranie wydarzeń kulturalnych, sportowych, miejskich, współpracę z ciekawymi artystami i twórcami, oraz wiele innych działań zmierzających do uczynienia Warszawy miastem, w którym życie będzie jeszcze przyjemniejsze.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Fundacja Sztuka w Mieście
Data publikacji: 18.12.2014 11:25
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.