archirama.pl

Warsaw Spire. Jak powstał nowy neon w centrum Warszawy?

Od niedawna osoby zbliżające się do warszawskiego Śródmieścia wita nowy neon. Na wieżowcu Warsaw Spire pojawiło się pulsujące kolorami serce i napis z deklaracją miłości...

Nowy neon nad centrum Warszawy. Wieżowiec Warsaw Spire

Wieżowiec Warsaw Spire 8 grudnia 2014, tuż po uroczystym uruchomieniu nowego neonu. Listopadowa, mglista pogoda zaciera kontury napisu.

Fot: Fundacja Sztuka w Mieście

Archirama: Zanim na 35 piętrze Warsaw Spire pojawił się neon, Fundacja Sztuka w Mieście przeprowadziła sondaż na ulicach stolicy, pytając przechodniów „Za co kochają  Warszawę?
Malwina Pawłowska, Fundacja Sztuka w Mieście: Patriotyzm lokalny jest w Warszawie bardzo silny. Wiele osób deklaruje że kocha swoje miasto i identyfikuje się z nim. Chcieliśmy jednak sięgnąć głębiej i dowiedzieć co powoduje tak duże przywiązanie. Rozmawialiśmy zarówno z osobami które w tym mieście spędziły całe życie jak i tymi którzy dopiero tu przyjechali. „Warszawa to moje miasto – bo tu się urodziłam, bo ją odbudowywałam po wojnie, bo jest to mój kawałek świata.” – mówi jedna z respondentek. Niektórzy wymieniają również swoje ulubione miejsca w mieście np. Stare Miasto, Park Skaryszewski czy plaża na Pradze. Wiele osób wskazuje na różnorodność i koloryt miasta. „Tu zawsze jest co robić” – wskazuje kolejna osoba. Warszawiacy doceniają m.in. bogatą ofertę koncertową i dobrze zorganizowaną komunikację miejską. Uroki stolicy dostrzegają także obcokrajowcy – „To bardzo czyste miasto, pełne młodych ludzi i energii” – zachwyca się jeden z naszych zagranicznych rozmówców. Z powstałego filmu wyłania się bardzo pozytywny obraz miasta z wielu powodów darzonego bardzo ciepłymi uczuciami.

„Kocham Warszawę” to jeden z pierwszych projektów Fundacji Sztuka w Mieście. Dlaczego zdecydowali się Państwo właśnie na napis świetlny?
Warszawa to fantastyczne, dynamicznie rozwijające się miasto, o niebywałej energii i kolorycie. Jednak w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest krótki, a pogoda często pozostawia wiele do życzenia, odbiór otaczającej nas rzeczywistość może być nieco ponury. Staramy się to zmienić. Tak pojawił się pomysł umieszczenia na już ponad 150-metrowym Warsaw Spire napisu świetlnego. W wielu dużych miastach na świecie istnieją charakterystyczne napisy wpisujące się w wizerunek miasta – prawie każdy kojarzy „I love NY” czy „I Amsterdam”. Chcieliśmy, by także Warszawa miała swój.

Jak zapadła decyzja o umieszczeniu napisu na południowej ścianie wieżowca?
Wieszając neon staraliśmy się znaleźć miejsce które zapewni mu maksymalną widoczność. Naturalne było zatem jego umieszczenie na południowo-wschodniej ścianie budynku. Kolorowy napis „Kocham Warszawę”, umieszczony 140 metrów nad ziemią, jest dzięki temu dobrze widoczny z wielu miejsc w mieście i mamy nadzieję, że trwale wpisze się w krajobraz stolicy.

Jakie są dalsze plany Fundacji?
Poprzez kolejne projekty Fundacji będziemy starali się uatrakcyjnić miejską przestrzeń publiczną. Przewidujemy m.in. organizację i wspieranie wydarzeń kulturalnych, sportowych, miejskich, współpracę z ciekawymi artystami i twórcami, oraz wiele innych działań zmierzających do uczynienia Warszawy miastem, w którym życie będzie jeszcze przyjemniejsze.

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Fundacja Sztuka w Mieście
Data publikacji: 18.12.2014 11:25

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.