archirama.pl

LEGO Dizajn: fascynujące meble i gadżety inspirowane klockami Lego

Klocki Lego to symbol dzieciństwa, ale zna je też niejeden dorosły. Dzisiaj klockami Lego bawią się również dizajnerzy. Przedstawiamy przedmioty inspirowane najsłynniejszymi klockami świata

LEGO Dizajn: fascynujące meble i gadżety inspirowane klockami Lego

Biżuteria od polskiej projektantki agabag inspirowana klockami Lego® Dostępna na: pakamera.pl

Fot: agabag

Lego – duński dizajn nie tylko dla dzieci

Kultowe klocki lego narodziły się w Danii jeszcze przed II wojną światową w 1932 roku. Pewien stolarz - Ole Kirk Christiansen z Bilund - robił drewniane klocki, które można było układać na wiele sposobów. Ciągle je udoskonalał, aż w końcu zaczął je sprzedawać. Tak powstała mała firma, od 1934 roku znana jako Lego® . Nazwa pochodzi od „leg godt”, czyli „baw się dobrze”, choć są niektórzy przekonują, że pochodzi z łaciny i oznacza „łączę” albo „bawię się”. Niezależnie od pochodzenia nazwa jest genialna marketingowo, jest prosta i łatwa do wymówienia przez każde dziecko w każdym języku.

Początkowo firma Christiansena zatrudniała tylko siedem osób. Po wojnie pojawiła się maszyna do produkcji plastikowych klocków. Opracowano ponad dwieście wzorów klocków. Liczba pracowników stopniowo rosła. Z czasem zrezygnowano z zabawek drewnianych, a firma zdobywała niesamowitą popularność. W 1955 roku ruszyła na podbój Szwecji, a w 1960 otwarto sklep firmowy w Niemczech. 
Wkrótce kolorowe klocki zawojowały świat.

Lego Gadżety

Kultowymi klockami bawiliśmy się w dzieciństwie. Dziś możemy odkrywać je na nowo dzięki reinterpretacjom, jakich dokonują współcześni dizajnerzy. Gadżety inspirowane Lego®  są dla wszystkich , którzy mają sentyment do zabaw z dzieciństwa, ale i tych, którzy po prostu lubią niebanalne dodatki.

Pendrive`y z Lego®  ucieszą każde duże dziecko (na stronie pakamera.pl znajdziecie mnóstwo gadżetów inspirowanych Lego®  od projektantki agabag). Inne propozycje w klimacie Lego® to kamera internetowa w kształcie niebieskiego klocka albo głośniczki do iPoda. Projektanci proponują także mp3 z klocków, a dla amatorów fotografii - bajecznie kolorowy aparat cyfrowy.Projektanci proponują także Lego® bizuterię - kolczyki, pierścionki, naszyjniki i broszki (projekt. agabag).

 

Lego dizajn dla wnętrza

Inspiracje kultowymi klockami pojawiają się także we wnętrzach. Zaczynają się na małych drobiazgach, a kończą na meblach i kompleksowym wyposażeniu wnętrz.

Lego dizajn dla wnętrza to produkty dedykowane dzieciom np.: pudełka do przechowywania produkowane na licencji Lego®  – duże i średnie. Z pudełek można budować jak z normalnych klocków LEGO®. Są dostępne w sklepie Store. Patrząc na aranżacje pokoi z naszej galerii, trudno się oprzeć jednak wrażeniu, że pomysłodawcy nie poprzestają na maluchach i kierują swoją ofertę w stronę całkiem dużych fanów Lego®.

Propjektanci proponują także oświetlenie. Nam spodobała się bajecznie kolorowa lampa oLE KiRk z Lego® inspirowana twórczością Pieta Mondoriana, która wyróżni każde wnętrze. Inne propozycje oświetlenia inspirowanego najsłynniejszymi klockami na świecie, to lampa LEDowa od Taiwan's 25togo albo lampa Brick Bright od studia Outofstock

Thierry Nahon i Philippe Landecker z Lunatic Construction proponują meble inspirowane klockami: stoły, stołki, biurka i sofy. Boys and Girls i projektanci irlandzkiego studia Abqc Architecture and Design - stół konferencyjny inspirowany klockami Lego®. Zachwyciło nas także biurko z MDF-u - Tjernberg's CEO Desk - inspirowane nie tylko klockami Lego®, ale i dizajnem w stylu późnego rokoko (projekt. Staffan Holm i Johannes).

Ikona dizajnu i kultowe krzesło Red Blue Chair od Gerrita Rietvelda pojawiło się także w nowej odsłonie - w wersji LEGO® (projekt. Mario Minale dla Droog Design dostępne w Phillips de Pury).

Autor: Redakcja
Zdjęcia: agreenliving.com, example.com, sanyartspace.com, collect3d.com, chairblog.eu, creativecloseup.com, agabag
Data publikacji: 19.01.2012 16:05

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.